Kelt

Vztahuje se amnestie i na dluhy?

Prezident někdy vyhlásí amnestii a viníkům jsou tresty prominuty, odpuštěny, snad mají i čistý rejstřík. A jak je to s dluhem, ten může někdo také takto zrušit? Nebo to provádí ministr financí? Jak je to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Dluhy je možno považovat za škodu, kterou je třeba uhradit.
Amnestie je rozhodnutí o hromadném, a to úplném nebo částečném prominutí trestu, a současně o zahlazení odsouzení pro trestný čin. Neruší tedy rozsudek ani občanskoprávní odpovědnost odsouzeného (například povinnost nahradit škodu), ale pouze trest. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Amnestie
Když je tedy někdo odsouzen za neplacení alimentů nepodmíněným odnětím svobody a k náhradě škody, odpouští se mu jen to vězení, ale dluh bude muset uhradit.

Další odpovědi
Hlada

Jako fór by to bylo dobrý, kdyby existovalo vězení pro dlužníky. V současnosti jsou ale u nás finančně negramotní, dlužníci a podvodníci státem chráněnou skupinou, protože jsou dobrými zákazníky a představují obrovské příjmy exekutorům a insolvenčním správcům.

Rokio

Amnestie se na dluhy nevztahuje. Ta se týká pouze trestů. Pachatelé po amnestii také nebudou mít čistý výpis z rejstříku trestů.

Dlužníci musí požádat o oddlužení.

zjentek

Dluh je navždy. Když si člověk na DŮSTOJNÝ život půjčí od banky, dluží převážně už nadosmrti. Žádná amnestie nepřijde. Takový člověk se pak svým důstojným životem může nad mnohé řadové občany alespoň povyšovat, nebo díky prostředkům vypadat jako jakýsi nadčlověk. Záleží na chování každého jednotlivce. Jinak vnímá svět s miliony na účtech, jinak bez nich. Žít na dluh, který zdědí příští generace je výhodnější, atd… Mnozí si vyložili právě takto.

Tr. rejstřík se amnestií nevyčistí. Ač na svobodě, odsouzenému zůstává status toho, kým byl i před amnestií.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.