Avatar uživatele
Registrovaný

Význam slova manský

manský hlídač, statek, právo

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Man (historický právnický výraz), jinak také vazal, leník. Ten, kdo měl propůjčené léno, tj. pozemky nebo statky propůjčované za určitých podmínek do osobního nebo dědičného držení. Z toho plyne, že hovoříme o manské poddanosti - zavázání se, přijmutí léna.

Doplňuji:
Podle PSJC

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

5. Manové a nápravníci
Manové byli vlastně pozůstatkem středověkého lenního systému – nepodléhali zemskému nýbrž lennímu právu. Nacházeli se u bývalých královských hradů – nyní obvykle zastavených či zcizených nebo ve službách klášterů. Dlouho se udržel manský systém na pozemích olomouckého biskupství.
Základem jeho povinnosti je služba (nejen vojenská) plynoucí z držby propůjčené nemovitosti. Stávalo se, že i členové panského stavu mohli být many.
Nejnižším stupněm manů jsou nápravníci, kteří byli řazeni mezi pěšáky (neměli koně) a jejich postavení nebylo o moc lepší, než obyčejných poddaných – neměli urozenost, erb ani pečeť.
Postavení manů se lišilo kraj od kraje. Většinou už však dosáhli povolení odkazovat léna potomkům a držet je dědičně – de facto zpupné vlastnictví. Problém byl, když nějaký vyšší šlechtic získal kdysi královský hrad i s přilehlým obvodem. Z místních manů se tak stali druhořadí služební šlechtici.
Lenní právo se tak dostávalo v jagellonském období do krize. Zvláště díky zmíněné skutečnosti, že mnoho „pánů“ se stalo přímými držiteli manských statků. Bylo samozřejmě jejich zájmem, aby se mohli vykoupit z manských povinností – vymanit se. Najednou se nevědělo, kam který statek spadá
– pod zemské či manské právo? Tak se hrady i usedlosti různými způsoby vyvazovali z lenního práva a převáděli se do jurisdikce práva zemského.
Na počátku 17. století mohl pak Pavel Stránský konstatovat, že lenní zřízení v Českém království ustoupilo do pozadí a že zůstalo „statků manských pramálo“.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.