Kazatel

Vysvětlíte tuto fyzikální záhadu? Prý „pokud je lednice prázdná, musí jet na vyšší výkon a tím spotřebuje více energie“!

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-byt-lednice-prazdna

Které z těchto tvrzení jsou chybná?

  1. pokud je prázdná, z pokojové teploty přece nespotřebuje na vychlazení sama sebe více energie, než když do ní nastrkáte potraviny o pokojové teplotě, spíše naopak
  2. do prázdné lednice není proč lézt, tudíž tam chlad vydrží déle, natož aby musela jet na vyšší výkon.
  3. kolik lednic, jež jsou schopny jet vyšším výkonem znáte? Naprostá většina těchto zařízení řeší nižší teplotu delší dobou provozu chlazení, výkon zůstává naprosto stejný.

Odpovědi
led

Podľa môjho laického názoru, tým, že ľadnička je prázdna ochladzuje väčší obsah neužitočného vzduchu, než keď je naplnená. Je to rovnaká ekonomika, ako auto so šoférom bez spolucestujúcich. Celá spotreba pohonných hmôt ide len na prevoz jedného človeka.

Hlada

Po revoluci se studenti vrhli na humanitní obory, matematika a fyzika šly stranou a tak je dnes možné mnohým nakukat ledasjakou volovinu.

Dochy

Blbost (teda to, že musí jet na vyšší výkon). Není důvod aby jela na vyšší výkon. (když odhlédneme od toho, že zpravidla je tam stejně jen kompresor, který je chvíli zapnutý a chvíli vypnutý a pokud je zapnutý, má příkon stále zhruba stejný – uvažuje se tedy nějaká průměrná denní/roční spotřeba)

Jediné s čím může být problém je menší tepelná kapacita a tudíž setrvačnost té lednice. Zkrátka se rychleji ohřeje a tudíž bude kompresor dříve spínat. Samozřejmě by měl zas rychleji vypnout. Ale jak to bude energeticky výhodné právě kvůli těm různým přechodovým jevům spojeným se zapínáním a vypínánám kompresoru je trochu ve hvězdách.