Matěj21

Muže být lednice prázdná?

Ahoj, slyšel jsem v minulosti, že pokud máme velkou lednici (150 Cm výška a 45 šířka) a je v ni málo potravin a je zaplněna jen třeba ze 30 %, tak se v ni udržuje špatně nízká teplota, je to pravda? Nebo si někdo něco vymyslel opět?

Nejlepší odpověď
seraphico

Je to pravda. Ideálně by lednice měla být plná ze 2/3.

Ochlazené potraviny pomáhají udržovat v lednici nízkou teplotu, takže pokud je lednice prázdná, musí jet na vyšší výkon a tím spotřebuje více energie.

Další odpovědi
zjentek

Jistě, co nevidět bude obrovským trendem!

BTW, 150×50 cm je spíše menší lednička vhodná pro někoho, kdo žije sám 🤷‍♂️

Kazatel

Problém prázdné lednice je v tom, že otevřeš-li její dveře, chlad nemá co udržet vevnitř a dojde tudíž k rychlejšímu promísení s okolním vzduchem.

Hlada

Je to naprostý nesmysl. Po vyrovnání teploty zchlazené potraviny žádnou energii neodebírají ani nepřidávají. Spotřeba je daná jen únikem tepla izolací a účinností agregátu.

marci1

Ano. Pokud je v chladničce málo potravin, které by udržovaly i samy o sobě chlad, zvyšuje se výkon chladničky a tím pádem dochází k vyšší spotřebě energie. Největších úspor dosáhnete při 70procentním zaplnění chladničky. 🙂

Dochy

Podle mně fyzikálně blbost. Obecně je vhodné mít lednic přiměřené velikosti k očekávanému využití. Větší lednice samozřejmě musí více chladit, protože větší plochou stěn projde větší množství tepla (samozřejmě je možné eliminovat větší vrstvou izolace)

Jediné co může být probléme je, že prázdná lednice bude mít menší tepelnou kapacitu, tudíž se vnitřek dříve ohřeje, take kompresor dříve sepne. Zas by ale měl rychleji vypnout. Otázka je, jakou energetickou bilance budou mít přechodové děje (právě to zapínání a vypínání může vést k nějakým dalším technologickým ztrátám)

Kazatel

Ježíš lidi, jak můžete palcovat blbosti popírající fyzikální zákony?