bluesky

Řadí se mezi důvody pro výpověď nájmu na dobu určitou zhoršení finanční situace nebo rozchod s partnerem?

Rád bych se zeptal, zda se mezi důvody pro ukončení nájmu na dobu určitou podle § 2287 také řadí např. rozchod s partnerem či náhlé zhoršení finanční situace (avšak ne ztráta zaměstnání, jelikož je člověk student)? Děkuji

Odpovědi
Lgee

Je

Pepa25

Především je potřeba říct, že i nájemní smlouva na dobu určitou může připouštět výpověď (pokud je ve smlouvě výslovně ujednána) a také, že dohodou lze smlouvu ukončit kdykoliv, k jakémukoliv datu – pokud s tím obě strany souhlasí.
Zákoný režim podle § 2287 „změny okolností“ nespecifikuje, ale musí se jednat o závažné důvody, typicky se uvádí získání zaměstnání v jiném městě. Rozchod s partnerem je závažná změna, ale nejsem si jistý, jak by to soud posuzoval. Nejasně formulované důvody ve výpovědi by mohly ze strany pronajímatele vést k odmítnutí výpovědi a trvání na dodržení smlouvy. Nejprve bych tedy požádal promajímatele o možnost ukončení nájmu dohodou.

Zdroj: https://www.ko­tula.cz/kdy-muze-dat-pronajimatel-nebo-najemce-vypoved-z-najmu/