Kazatel

Vyplatí se snížit hodnotu hlavního el. jističe na polovinu, pokud se dosavadní kapacita nevyužívá?

Nejlepší odpověď
Dochy

Stojí Tě to za tu cca padesátikorunu měsíčně?
Domnívám se, že to nebude jen tak, i když asi jednodušší, než odběr navýšit. Pokud máš 3f měl by někdo zkontrolovat a příp. opravit zapojení s ohledem na to se kterými spotřebiči se počítalo a už nepočítá, aby stále bylo zatížení fází rozumně vyvážené. Jinak se může stát, že poloviční jistič při polovičním odběru nestačí, protože jedna fáze bude přetížená a ostatní budou odpočívat. A na změnu budeš téměř jistě potřebovat dokumentaci a revizi. Samotná revize, pokud byla dokumentace od elektrikáře OK, stála před lety snad kolem 2000.
Doporučuju konzultaci s elektrikářem – ideálně s tím, který se o daný objekt stará. Případně bych se ptal u distributora co vše to bude obnášet.

A hele, tady:
https://www.e­on.cz/domacnos­ti/zakaznicka-pece/zmeny-ve-smlouve/zmena-jistice/
Ale samozřejmě musíš si zjistit podmínky SVÉHO distributora. Tohle ber jako příklad. Ale jak vidno, bez dokumentace a revize to zkrátka nepůjde. Alespoň ne oficiálně.

Další odpovědi
cochee

To musí vědět majitel odběrového místa, jaké jsou odběrové poměry velkých spotřebičů v odběrovém místě a zda nenastanou problémy, když se vymění jistič za slabší. Například když se jedná o rodinný domek se dvěmi obytnými jednotkami, přičemž každá jednotka – byt má svůj ohřev TUV pomocí el. bojleru o výkonu např. 2 kW, takže bere cca 8,5 A, tak snížení hlavního jističe z 25 na 20 A by se nemuselo vyplatit – zapnou-li se pouze dva-tři další spotřebiče, hlavní jistič „zahraje.“ Otázka vyplacení se po stránce finanční pak, pokud tomu nebrání výše uvedené technické záležitosti, je asi takováto: ve třífázovém rozvodném systému je rozdíl mezi nejbližšími jmenovitými hodnotami jističe ve všech distribučních sazbách asi 50–70 Kč měsíčně (jde o fixní složku); jmenovité hodnoty jističe jsou: 10–16–20–25–32–40–50–60 A. Tabulky s přesnými hodnotami pro jednotlivé distribuční oblasti lze dohledat na netu. A u jednofázových rozvodů/distri­bučních sazeb je to zase jinak.

Zdroj: dodavatelektri­ny.cz/uzitecne-informace/co-je-hlavni-jistic

aliendrone

Podle mne se to nevyplatí (s ohledem na výši pevného poplatku). Nejde ani tak o to, co tu píší chlopí, ale o výhled do budoucna. Můžeš počítat s vyšším podílem „elektrifikace“ (např. topení, už teď chtějí rušit plynové vytápění, krmení elektroauta apod. zlounijní svinstva) a pak příkonovou rezervu jako když najdeš. Ostatně vždycky je dobré mít rezervu, než nemít. ;) :)

Jiří Bohumil

Je to individuální. Pokud půjde třeba o zrušení přímotopu a přechod na pouze běžný odběr, pak to může výhodné být. Pokud půjde ale o „pár“ ampér (kW), tak určitě ne. Snížit hodnotu dokonce o polovinu není většinou reálné, bez nutného dalšího omezení odběru.
Vyplatí se spíše snížit vlastní odběr využitím progresivnějších domácích el. spotřebičů, zejména na osvětlení (LED žárovky) a třeba na vaření (automatické tlakové hrnce, mikrovlnné trouby a podobně).

elkon

Hodnota hlavního jističe je daná podle instalovaného příkonu. Není možné ji svévolně měnit.

Jiří Bohumil

elkon: to je hloupost.;-)

Dochy

elkon: Ale instalovaný příkon se samozřejmě měnit může. Ne příliš často, ale třeba stačí přejít z vytápění elektřinou na vytápění plynem a hned se Ti z 20kW stane 200W (s bohatou rezervou – samozřejmě tím nemyslím celkový příkon objektu, ale příkon potřebný pro topení)