Kelt

Vyplatí se dnes umět morseovku, nebo je to podle vás zastaralé?

Snad bych dokázal text psaný morseovkou napsat, ale podle zvuku asi ne. Možná se to někde v nějakém kroužku lidé učí. Ale dnes si mohou lidé posílat zprávy přes internetem ,mailem, a zprávy lze různě zašifrovat. Vzpomínám na čtvercovou mřížku s výřezy, kterou se také dal napsat šifrovaný text. Dnes počítače dokážou udělat s textem zázraky, nemusíme vyhledávat text podle nějaké staré knihy veršů. Takže vyplatí se dané věci znát a používat, nebo jsou to předpotopní záležitosti a je zbytečné s tím ztrácet čas? Děkuji za váš názor.

Nejlepší odpověď
kelley

Morseovku stále ještě používají někteří radioamatéři. Donedávna byla ještě u zkoušek na radioamatérskou koncesi povinná, ale už není. Jen tak pro zajímavost – před pár lety byl poprvé od války vyhlášen Radioamatérskou unií nový znak v morseovce – a to „zavináč“ 😁 Spojení písmen A a C, tedy .–.-. Aby si radioamatéři mohli předávat vysílačkou emailové adresy. Oproti jiným druhům provozu má morseovka některé výhody: Oproti mluvenému slovu stačí jen čtvrtinový výkon k navázání spojení. A další – konstrukce vysílače je velmi jednoduchá a dá se tedy snadno amatérsky postavit (přijímač je o něco složitější). P.S. ano, jsem radioamatér, i když aktuálně neaktivní.

Další odpovědi
elkon

To musíš vědět ty, jestli pro to budeš mít využití. Nebudu se učit čínsky, když vím, že do Číny nikdy nepojedu.

nyjono

To nejspíš souvisí se způsobem života.
Ten, kdo sedí 90% času u PC nebo televize ji asi potřebovat nebude.
Tomu, kdo jezdí do přírody, kempovat a na treky do divočiny kde není signál či mu dojdou baterie ( i ty záložní) nemá solární nabíječku, protože se třeba rozbila při pádu nebo ji zapomněl nebo utopil se možná bude znalost morseovky hodit.

led

Nikdy neuškodí poznať ďalší „jazyk“. Patrí medzi ne aj dohováranie sa na diaľku morzeovkou alebo vizuálnymi signálmi (občas ešte vidno na železnici a lodiach ľudí so zástavkami).
Nebudem spomínať rádioamatérov a profesionálnych signalistov. Ale… nemusíte vždy mať pri sebe funkčný mobil. Ovládať morzeovku je napríklad dobré v horách, zavolať si pomoc pomocou signálu …---… svetelnými zábleskami baterky, odraznou plochou zrkadielka, čepele noža, ešusu, alebo akusticky búchaním o kameň, kmeň stromu a podobne. Napodiv to ešte aj dnes funguje.

Orwell, (k vašej odpovedi) morzeovka má aj praktické využitie. Rádioamatérstvo nie je len dosahovanie rekordov v diaľkovom spojení, tak ako v mobiloch a na internete používate skratky, aj morzeovkou pomocou skratiek (kódov) možno komunikovať, prípadne vysielať informačné signály. Využití je viacej.

Justin1

Dneska se to hodí hlavně pro zábavu. Využívají to radioamatéři, jak píše Kelley. Občas se Morseova abeceda využije i v geocachingu u mysterek (mystery cache) k šifrování souřadnic, instrukcí, nápověd nebo indicií. Někdy se na to místo Morseovy abecedy také používá Braillovo písmo, to je ještě větší sranda, protože obrázek s Braillovým písmem se nedá přeložit počítačově (pokud vím) a musí se luštit ručně.

Není mi jasné, proč se Morseova abeceda vyslovuje jako „morzeova“, měla by to být „mórsova“, protože jméno „Morse“ se vyslovuje „mórs“.

Kelley, Ty jsi radioamatér? Taky jsem se bavil vysíláním, ale jenom na pásmu PMR.

orwell

  • . /. / ---- /.- / .–. /..- // .--- / .- / -.- // -… / -.– / … // ---- / – / . / .-.. // -… / . / –.. // – / — / .-. /… / . / — / …- / -.- / -.– // — / -… / … / – / .- / – // …- // .–. / .-. / .- / -.- / – / .. / -.-. / -.- / . / – // –.. / .. / …- / — / – / . /

led

Justin, pomenovanie „morzeovka“ vychádza zo zaužívaného počeštenia mena Morse (v češtine 1.republiky)/Morze (v povojnovej čestine) s pridaním koncovky -ovka

led

orwell, a toho, že nechápete praktické využitie poviem len:
laik nechápe, odborník využíva.

orwell

Ale já jsem přece vůbec nepsal, že nechápu praktické využití! Napsal jsem „nechapu jak bys chtel bez morseovky obstat v praktickem zivote“
:)

led

Škoda, čiastočným prekladom, som chcela umožniť druhým ten žiarivý úsmev pri odhalení celého vášho vysielania. Sú tu matadori, ktorí by ma radi poučili a vy ste im to prekazili
🙂

led

elkon, aj keď nemusím ísť priamo do Číny, čínštiny máme dosť aj u nás.
Okrm toho, prečítať si Konfúcia v originále je väčší zážitok, než čítať bohviekoľkonásobný preklad z jedného jazyka do druhého a potom do tretieho a až preklad z toho posledného môžme čítať po česky/slovensky.