Rys95

Vyplatí se dnes učit maďarsky? Bude to jednou dominantní jazyk?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Dominantní jazyk to určitě nebude. Vyplatit se může podle toho, jak to zúročíš. Každá schopnost, dovednost, znalost, je plus, která člověka v něčem zvýhodňuje. U jazyků se ovšem můžeš rozhodovat podle důležitosti (který jazyk je prioritnější se naučit – obzvláště pro jednotlivce).

Vyplatit se to může: dorozumíš se s Maďary, budeš rozumět maďarštině tam, kde se s ní setkáš (kde se ti to může hodit), včetně třeba literatury, která nebyla do čj přeložena. Dále překlad, tlumočení, vyučování, psaní v Maďarsku nebo vůbec práce a podnikání v Maďarsku a další věci spojené s tímto jazykem, které můžeš dělat, poskytovat, nechat si za ně zaplatit. Čili vydělávat na tom.

Další odpovědi
Arne1

Pokud často jezdíte do Maďarska, případně se zabýváte myšlenkou na nějakou krásnou Maďarku, tak zcela jistě.

Kepler

Jéžišmária, doufám, že ne! Ale jedna věc se maďarštině upřít nedá: sprosté nadávky v tomto jazyce znějí prostě úchvatně.

Rokio

Ne, lepší je se učit pro Čecha nêmecky a anglicky. Pokud chceš cestovat do Ameriky, tak španělština ti nebude na škodu.

paul1

Dominantní bude jen v Maďarsku.

Kelt

Učením cizího jazyka se učíme náš mateřský jazyk. A pokud se budeš v tomto prostředí pohybovat, tak znalost jazyka ti nebude škodit. Je zde jiná gramatika, stavba věty. Dominantní jazyk to určitě nebude, ale může tě to těšit, když se ho naučíš.

dubraro

Vyplatí, pokud bys chtěl být tlumočníkem či překladatelem z maďarštiny. U nás je jich málo. Na Slovensku dost.
IMHO to nikdy nebude dominantní jazyk jinde než v Maďarsku (části Slovenska a Rumunska).
Maďarština je poměrně jednoduchý jazyk.
Maďarské vulgární nadávky jsou pravděpodobně nejbarvitější a nejpropracovanější na světě. Může mít svůj význam, když dokážeš říct někomu, že je blbec, třemi souvislými rozvitými větami, urážejícími tři generace jeho předků.

Ametyst

Učila jsem se maďarštinu proto, že se ji nikdo jiný neučil. Nebývám moc praktická. 🙂 A jak se mi hodila na Slovensku, kde nerozuměli jinak než maďarsky.

Dochy

Nepředpokládám. alespoň ne v dohledné době (příštích 100–200 let)
Nicméně pokud hodláš pobývat v Maďarsku či jeho okolí tak pro Tebe může mít smysl. Maďaři moc na cizí jazyky nejsou a zejména Angličtina je jim docela cizí (němčinář má šanci uspět)