Tereza1991

Dokdy se vyplácí nemocenská po zemřelém?

Dobrý den, chci se zeptat, dne 16.2. mi umrel tatinek, ktery byl na neschopence. Chci se prosim zeptat, do kdy se pak vyplaci. Uz mi prisel dopis, zda jsem s nim bydlela v dobe umrti, nebo nekdo jiny (nikdo s nim v domacnosti nepobyval), dopis jsem vyplnila a hned odeslala zpet. Chci se vas prosim jen zeptat, jaky je ted dalsi postup k vyplaceni, eventuálně lhuta. Predem dekuji za odpoved i pripadne rady, Novotná

Odpovědi
cochee

Alesh nemá pravdu v tom smyslu, že zemřelý nemocný vždycky umře tak, že má nárok na alespoň část nemocenské dávky, která mu nestihla být vyplacena a ta je pak předmětem nároku pozůstalých. Nárok na nevyplacenou nemocenskou přechází na pozůstalé. Nárok přechází nejprve na manžela/manželku, není-li, pak na děti a rodiče, je však podmínka, že musí v době úmrtí žít s dotyčným ve společné domácnosti. Pokud takové osoby nejsou, pak tento nárok nemůže nikdo uplatnit a nevyplacená nemocenská se stává předmětem dědického řízení. Pro vás to patrně znamená, že se sice k té nemocenské dostanete, ale nijak rychle, protože nyní nastoupí notář a bude řešit pozůstalost, OSSZ přímo vám tu nemocenskou vyplatit nemůže (právě kvůli toho, že otec žil v domácnosti sám).

Alesh

Nemocenská náleží nemocnému, jestliže zemřel, tak asi nemůže nemocenskou pobírat, ne?