Wang

Výkon litinového radiátoru. Pro kontrolu, můžete někdo (od fochu) spočítat?

Potřebuju v obýváku vyměnit dosluhující litinový radiátor a najít za něj náhradu v podobě radiátoru deskového.
Spočítáte mi prosím někdo výkon toho litináče?

  • výška 58 cm
  • šířka (hloubka) 11 cm
  • délka 181 cm
  • 30 litinových žeber
  • (rozteč přívodu 50 cm)

A jaký deskový místo něho v šířce 6,6 cm nebo 10 cm, typ?
Díky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nejsem od fochu !!!
Není to tak jednoduché. Je třeba vědět jak teplou vodu v topném systému budete používat a na jakou teplotu v místnosti budete topit.

Několik příkladů pro články 500 × 110.

  1. teplotní spád otopné vody 55/45 ( průměr 50oC)
    1. teplota místnosti 22oC, radiátor 30 článků – výkon radiátoru 0,996 kW
    2. teplota místnosti 24oC, radiátor 30 článků – výkon radiátoru 0,902 kW
  2. teplotní spád otopné vody 75/65 ( průměr 70oC)
    1. teplota místnosti 22oC, radiátor 30 článků – výkon radiátoru 2,040 kW
    2. teplota místnosti 24oC, radiátor 30 článků – výkon radiátoru 1,928 kW

Takže vybírat typ podle rozměru, který se vám hodí a někde kolem těchto výkonů.

http://www.vi­adrus.cz/web/do­cument/cms_li­brary/180.pdf

Další odpovědi
jmhad

osobně bych nepočítal starý radiátor,který se osazoval za jiných platných norem – např.max.venkovní teplota minus 15 – a spočítal si kolik potřebuji dnes.Ale v obou případech ti tady někdo srozumitelně poradí.Já bych šel do specializované prodejny, která zpravidla dělá i montáž a tam bych dostal fundovanou odpověď