Avatar uživatele
arachis

Vy starší, slyšíte ultrazvukové vyzvánění mobilu určené především pro mladé?

Našli jsme doma starý mobil,který to uměl a překvapilo mě,že to slyším i já se svými 4 křížky. Určitě ne tak intenzivně jako mladí,barva zvuku byla zajímavá,to bylo příjemné zjištění,ale brzy mě po tom začala opravdu bolet hlava,to už tak příjemné nebylo.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3048 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

arachis, takzvané čtyři křížky vůbec ještě neznamenají staré ucho, to až o mnoho později. A to ti říkám jako stejně křížkovaný a ještě s 25 lety odpracovanými v prostředí s rizikem hluku a tedy pravidelně lékařsky kontrolovaný ohledně sluchu. ;)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Chudáci zvířata.
Poslední kmitočet který slyším je 10 kHz !!!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

no,je to určeno pro mladý,tak neni divu,že to slyšíš >>> moje stará má problém slyšet normální zvonění…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Vás někdo vychovával jako osobnost, jestli se nemýlím, hihi.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Egocentris­mus

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Já mám za sebou křížků šest a ještě slyším ten netopýří ultrazvukový sonar. Je to hodně individuální. U „ultrazvukových“ mobilů nevím jak to je. Otázkou je jestli vyzvání opravdu ultrazvukově. Hranicí je 20 kHz..

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orwell

Ještě jenom „krátce“ k tomu ultrazvuku: Jediná spolehlivá možnost, jak to prověřit je audiokomora. Ta se nedá ošálit. Já jsem v ní v létě byl a moje F.Ch. se zalamuje už po 2 kHz. Ale mám problém, vím to. Moje žena (rovněž přes šedesát) slyší asi 3 x výš. V mých 15 letech jsem spolehlivě slyšel pískání řádkového rozkladu televizoru, tj. 15 625 Hz. V životě jsem se nepotkal s člověkem slyšícím uváděných 20 kHz. Měl jsem možnost tyto testy občas provádět se svými kolegy v elektrodílně a nevýše slyšel jeden z nás a sice něco mezi 17 a 18 kHz. Nikdo další se mu už nevyrovnal. A to nám bylo pod 30. Pak už to byl sešup dolů a po šedesátce ani nemluvím. Generátor mám doma, kvalitní sluchátka též, takže jakýs takýs orientační testík si mohu udělat kdykoliv a nejen na sobě. Samozřejmě audiokomoře nemohu konkurovat, ale určitou vypovídací hodnotu to má. Kromě zmíněných harmonických existují i subharmonické složky signálů (např. u hudebních nástrojů), ale to jsme někde jinde. Zde to začalo tvrzením o slyšení ultrazvuku netopýřího sonaru ve věku přes 60. Příští léto jdu do audiokomory opět, tak se paní MUDr. zeptám, kolik lidí přes 60, co slyší 20 kHz, jí prošlo rukama. Není to žádná žabka, musel to být úctyhodný počet lidí za ta léta. Bude-li to alespoň jeden jediný, pak (budu-li ještě na živu a zde na Odpovědích) se omluvím Keplerovi za podezření z šíření nepravdivého údaje 🙂

před 3045 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

V auidio komoře jsem taky byl, vyšlo že vzhledem ke svému věku mám sluch nadprůměrný. Jenže tam posloucháš čistou, uměle generovanou frekvenci. Já evidentně slyším nižší harmonické frekvence pod 20 kHz. Mimochodem pískání CRT televizorů slyším taky.

před 3045 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

No, to klobouk dolů, ale ty „nižší harmonické složky“ pod 20 kHz není ultrazvuk.

před 3045 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Samozřejmě, netvrdil jsem, že slyším ultrazvuk. Citlivý sluch je někdy docela prokletí, špatně třeba snáším zkreslení výšek v reprodukované hudbě. Naštěstí digitalizace to odstraňuje.

před 3045 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

Kepler – kecáš!

před 3047 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Proč bych to dělal? Byli i jiní, co netopýry slyšeli. Jestli nevěříš, je to tvoje věc, vyvracet ti to nebudu.

před 3047 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Podobně jako člověk nemluví monotónně na jedné frekvenci, tak i netopýř „hovoří“ na nějakém frekvenčním pásmu, které začíná na frekvencích, které člověk ještě slyší a končí vysoko v pásmu ultrazvuku, ty zvuky, kterými netopýr „echolokuje“ kořist, člověk nemá šanci slyšet.

před 3046 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ano, na to téma něco vím, říká se tomu nižší, nebo vyšší harmonické tóny, či frekvence. Určují barvu hlasu i zvuku hudebního nástroje. Já jsem jenom slyšel opakované nesmírně vysoké a krátké „cvrnkutí“. A to byl netopýrův nejhlubší bas.

před 3046 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek