Vstahuje se amnestie i na řízení bez řidičského oprávnění? Ruší se mi tím tedy zakaz řízení?

Nejlepší odpověď
standa

Otázka má dvě roviny:

  1. trestný čin „řízení motorového vozidla bez řidičského orpávnění“
  2. zákaz řízení

ad a) od Nového roku nebude takovýto čin trestným činem, ale jen přestupkem, takže se ruší tresty udělené dle trestního zákoníku

ad b)
co se týká „zákazu řízení“, tak to bude s nějvětší pravbděpodobností projednáno znovu v rámci přestupkového řízení a je i pravděpodobné, že „zákaz“ bude zkrácen, případně zrušen.

Pokud některé čtenáře tato problematika zajímá detailněji, tak odkazuji na článek uvedený níže ve zdroji

Ještě doplňuji jednu obecnou okolnost, které se týká „Zákazu řízení“

Podle ustanovení § 297/2 nového trestního zákoníku může být „zákaz řízení“ zkrácen, ale jen když byl původně delší jak 5 let.

Zdroj: http://www.trestni-rizeni.com/do­kumenty/trestne-ciny-souvisejici-s-rizenim-motorovych-vozidel#novy