Curiosity

Vlk na zadku. Co to je? Z čeho to je? A proč se tomu říká vlk?

Babička mi dycky říkala ať nesedím venku na schodech, že budu mít vlka. 😁 Vysvětlí mi to někdo prosím? 🙂 Děkují! 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Stejně jako vás mě zajímal původ pojmenování. V Etymologickém slovníku od V. Machka je toto vysvětlení:

Vlk – název rozličných vředů, nežitů, opruzení atd, též chorob na rostlinách., již ve staročeštině. Ojediněle i vlkojed. podle nehtojed.

Vykládá se podobně jako rak (rakovina), že je to přenesení jména zvířete na vřed, „jenž žere maso, rozežírá se“.

Dále se staré české slovo uvádí jako totožné s latinským vřed (ulcus), přiklání se k českému vlk. podle měmeckého Wolf – nežit , jehož překladem je latinské lupus = kožní tuberkulóza.

Samozřejmě dnes se pojem vlk v lidovém jazyce rozšířil i na pojmenování :opruzeniny., opruzení = kožní zánět vznikající hojným pocením na místech, kde se kůže o sebe tře.

--

Další odpovědi
fcoop

Je večer,manžel říká své ženě:„Teda to byl zase den,šéf mě honil jak nadmutou kozu.
A ke všemu jsem asi chytil vlka.Mohla bys ses na to mrknout?“

Žena muže prohlédne a řekne:" Teda jestli je to vlk,to nevím,ale tlamu to má hroznou".

http://www.sym­binatur.com/Vlk-clanek-977.html

brillant

Strýček google: https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=vlk+za­pa%C5%99en%C3%AD&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

mosoj

Až se ti to stane, zcela určitě přijdeš na to , proč se tomu říká vlk.
Většinou je to povrchový bakteriální zánět kůže.

tonda11

Vlk na zadku vzniká prochlazením této části těla a také při průjmu. Podle mě se tomu říká „vlk“ pro, že to je tak nepříjemné a musí se neustále „odhánět“ drbáním. Mně vždy pomůže po omytí vlažnou vodou poplácávat toto místo rukou skropenou vodou po holení se septonexem ( 378 od ALPA Velké Meziříčí). Poplácávat je nutné, jinak to hrozně pálí, ale 100% to pomůže do 5 minut. Tonda

bolak

když to kouše a slintá, bude to vlk.. pokud je to spíš jen zarudlý a votrvaný, tak tomu se říká karkulka

karlazaleska

já jsem pod pojmem vlk vždycky rozuměla že budu mít opruzeniny ale ty naštěstí nemám díky spreji intimComfort na rozdíl od mastiček totiž nemastí, za chvilku zaschne a fakt pomáhá.