cappuccino

Je v CR kazdy automaticky darcem organu?

V nekterych zemich dostanete karticku pro darce organu. Je to dobrovolne.

Nejlepší odpověď
Pepa25

V České republice se po smrti občana souhlas s darováním orgánů a tkání předpokládá, a není ho tedy třeba explicitně vyjadřovat (např. písemně). Odběr od zemřelého dárce je vyloučen, pokud zemřelý za svého života nebo zákonný zástupce zemřelého, který byl osobou, která není plně svéprávná, vyslovil prokazatelně nesouhlas s posmrtným odběrem tkání a orgánů (§ 11 odst. 1 písm. a) v návaznosti na § 16 transplantačního zákona). Za zemřelou osobu se zde považuje osoba, u níž došlo k nevratné ztrátě funkce mozku nebo nevratné zástavě krevního oběhu.

Odběr od žijícího dárce nelze provést, pokud lze důvodně předpokládat, že provedení odběru by mohlo vážným způsobem ohrozit zdraví nebo život dárce. Dále pokud je dárcem osoba nacházející se ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě nebo ve výkonu zabezpečovací detence nebo v ochranném léčení, s výjimkou případů, kdy se jedná o dárcovství mezi dětmi a rodiči, sourozenci a mezi manželi. Odběr rovněž nelze provést, vzniklo-li na základě posouzení zdravotní způsobilosti dárce důvodné podezření, že dárce trpí nemocí nebo stavem, které by mohly ohrozit zdraví nebo život příjemce. To neplatí, pokud riziko poškození zdraví příjemce je zanedbatelné ve srovnání se život zachraňující transplantací.

Zdroj: https://www.nzip­.cz/clanek/313-darovani-organu

Další odpovědi
Disraeli

Pokud nechceš darovat, můžeš podat písemný nesouhlas (tj. v registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem orgánů). Jinak jsi předpokládaný dárce, pokud jsi nedala nesouhlas.
V potaz se však myslím bere i třeba přání rodiny/pozůstalých… Jakože, i když ten zemřelý za života nepodepsal nesouhlas, tak po jeho smrti může nesouhlasit jeho rodina a nic se tedy nedaruje.

Dárcovství je tedy ze zákona automatické, počítá se s ním, ale není nedobrovolné. Kdo nechce, nemusí a v tom je ta dobrovolnost.

1-Ano, dá se říct, že je to automatické
2-Ale ne nedobrovolné, jen se bere, že když si vysloveně/písemně nepodala nesouhlas, tak s tím v podstatě souhlasíš.

Filip84

JJ, Pepa to napsal správně.

V podstatě souhlasíš s darováním orgánů konkludentně. Pokud s tím nesouhlasíš, musíš to sdělit (jsi-li toho schopna) před smrtí, no a nebo se o to postarat testamentem, nejlépe sepsaným formou zápisu u soudního notariuse, že.

zjentek

No je docela divné že v této zemi není možné osobně písemně stvrdit nemožnost člověka „rozebrat“ jako nějaký vyklopený kamión s nákladem zboží a to s možností NEPRODLENĚ při ztotožnění svéprávného dospělého občana, čili v ČRdeli hned u vystavení a výdeji OP.

Jeden by docela čekal že automaticky člověka nikdo rozebírat nebude neb snad funguje nějaká morálka/mravnost či lépe snad jakási úcta. Jenže takové časy jsou zřejmě již pouhou zbožnou historií v ryze obchodní přítomnosti s absencí projevu jakýchkoli jiných citů než citu pro ekonomii a tedy pro prachy (vždyť i partneři citových vztahů už mezi sebou mají spíše byznys, než… jakže vlastně správně pojmenovat co dva lidi opačného pohlaví k sobě váže natolik aby životem šli spolu 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️).

Dochy

„Každý automaticky“ – ne.
Defaultně – ano.
Předpokládá se, že každý, kdo se nezaregistroval jako „nedárce“ je dobrovolný dárce.

da ny

ANO,
pokud je vhodným dárcem, už to bude 22 let!

Zákon č. 285/2002 Sb.,
Česko patří k nejpočetnějším dárcům orgánů. Ze zákona je po smrti dárcovství automatické
Nerozhodne-li se, žijící osoba jinak.
„mrti každý, s výjimkou lidí evidovaných v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů.“ (Tuším, že od září 2004)
https://www.i­rozhlas.cz/zi­votni-styl/zdravi/dar­covstvi-organu-v-cechach-je-ze-zakona-automaticke-lekari-vsak-respektuji_180318063­0_tak

Dochy

Filip: Závěť už asi nepomůže. Orgány je nutné využít ihned (během minut až hodin po smrti). Nikdo nebude hledat toho správného notáře se závětí.

Filip84

Dochy: Ano, to máš asi pravdu, pokud nemáš jak to dát vědět za života: smůla!

Dochy

Máš jak to dát vědět za života. Existuje registr, kam se člověk může přihlásit a před odběrem orgánů zemřelému by měl být ten registr zkontrolován. Věřím, že Ti co jsou oprávněni řešit transplantace vědí jak se tam dostat rychle. Jen závěť není cesta, není dost rychlá.

Disraeli

zjentek, pokud člověk darovat nechce, tak to předem musí říct a prostě nedaruje. Je to dobrovolné a bezplatné (musí být)!
Světě div se, darování orgánů je DOCELA důležité a jsou žijící lidé (oproti mrtvým), kteří ty orgány životně potřebují…
Je to o přístupu, ale většina by ten (odmítavý) přístup změnila, kdyby se dostala do situace, kdy sami nějaký ten orgán budou potřebovat (nebo jeho milovaní).

Samotná pitva a zkoumání mrtvého těla amísta činu (třeba obětí) by se dalo považovat za „neetické“ (podle některých norem, jak tomu bylo třeba v historii). Jenže podle mě je rozumé, tedy i správné/etické zjistit příčinu případně i najít pachatele. Jak řekl Doyle/Holmes, zločin je běžný, logika vzácná.
Takže je etické nechat umírat nebo trpět ty, kteří orgány potřebují?

Mnoho lidí by klidně s dárcovstvím souhlasilo, ale nikdy se k podepsání darcovství, tj. k registru dárců, nedostanou (z různcýh důvodů). A kdo nepodepsal, ten automaticky není dárce. A to je problém. Když to funguje opačně, je to snazší i lepší, protože pak jsi automatický dárce, pokud s tím nesouhlasíš. A nesouhlasti můžeš. Ale to je zase jen na tobě.

zjentek

„Potřebovat orgán“? Tak to jde mimo mě (škoda, že mi lidé, už díky vlastní „společnosti 🤦‍♂️“, toho o samotné smrti a dokonce už i samotné PŘIROZENOSTI, víme pořád méně a méně a přitom máme stále vyšší a vyšší požadavky na „spasitele“ a čekáme tudíž stále větší a větší „zázraky vědy“… docela paradox že). Ale s potížemi dokážu i pochopit že „každý“ … (sem si dosaď kdo) by chtěl žít nad limit. Prostě to chápu, prostě ty lidi chápu… Někdo má abnormální mozek a smíření je pro něj prostě jednoduché, nekomplikované. Pak mu může připadat jako by při smíření vynaložil minimální, ne- li žádné úsilí. Tam může docházet k pnutí, k nesmiřitelnosti se samotnou podstatou, v důsledku k jakési dualipě dotyčného. To je problém.

Disraeli

Tak snad ho nebudeš potřebovat a když přece, tak ho doufám odmítneš… ;)
Spousta lidí je proti, ale když příjde na lámání chleba, tak jsou hned hrr, aby orgán dostali. Dát/darovat orgán? To velké NE, NE. Ale dostat orgán… To ANO ANO. Trochu sobecké a pokrytecké.

Já vím, ti malí hajzlové, kterým je třeba 13 let (míň i víc) a nutně potřebují nové srdce, plíce, játra/ledviny, při vážném onemocnění nebo po nehodě Co si to ti spratci dovolují, že?

zjentek

Jak, jako, „doufám“? Neumíš číst? „„Potřebovat orgán“? Tak to jde mimo mě…“

Tak JASNĚ, ŽE HO ODMÍTNU A POKUD HO OBDRŽÍM bez vlastního vědomí, TAK JIM TU JEJICH „RADOST“ Z POMOCI POKAZÍM DODATEČNĚ, KDY

Tak JASNĚ, že ho odmítám a pokud ho i tak obdržím BEZ VLASTNÍHO VĚDOMÍ, tak těm „krásným lidem“ (jako zdejší filip a prostě ta sorta co mě spasí) tu jejich „radost“ z pomoci bližnímu pokazím dodatečně, protože ŽÍT třeba se srdcem, krví 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ nebo jakýmkoli jiným biologickým materiálem, který byl původně „vyroben a určen“ pro jinou lidskou bytost (!!!) , nebudu, prostě NEBUDU! Čili se „zruším“ OKAMŽITĚ, jakmile něco takového zjistím.

Ti „malí hajzlové“, jak nazýváš ty 13. leté, NUTNĚ NEPOTŘEBUJÍ nové srdce ani ostatní díly. Dostali SPRAVEDLIVĚ SVÉ VLASTNÍ, ROVNÝM DÍLEM, NEŠIZENÉ, NEODRBANÉ, JAKO VŠICHNI OSTATNÍ okolo nich!
Onemocnění MĚLO DŮVOD, nehoda MĚLA DŮVOD. Á propós, co si to proboha vlastně dovoluješ?

Tak snad nejsi jako ten Filip. Ten tady vlastně dobře demonstruje, jak až dalece je schopen zajít při vlastním prospěchu na úkor jiné lidské bytosti. U něj by mě nepřekvapilo ani to, kdyby si ten orgán koupil od živého. A tak samozřejmě, že by sehrál tu komedii, jak o tom všem nevěděl a jak je podlé, odporné a zvrhlé, že za jeho peníze zemřel jiný člověk třeba proto, aby zachránil svou zoufalou rodinu někde v třetím světě. Ano, tohle z toho mamrda cítím skrze text a TAKOVÝ ON TAKY BEZPOCHYBY BUDE! Ten nejen že bude schopen sehrát, „že tzv. netušil“, ten se připadně raději ani NEBUDE STARAT A PÍDIT SE (!) po „prapodivném“ původu svého orgánu. Vysvětlovat zde PROČ nemá váhu/smysl, protože takového zmetka tohle jednoduše nenapraví, prostě nepomůže mu to a je tedy ztrátou času pro všechny poctivé okolo tohoto… zde si dosaď mně to smažou.

Přece netušit, nestarat se a jen si zaplatit, nebo, prostě jen MÍT TO PRÁVO ZÍSKAT, och, to je přece TAK POVZNÁŠEJÍCÍ, když nám to má přinést osobní prospěch, prosperitu, ŽIVOT… že?

Hele, přestože darovat sice nechci nic, přestože odmítám, tak i přesto bych něco darovat sám dokázal. A to sperma. Zde nevidím problém. Je k tomu určený.

A ty, Filípku, jestli to tady čteš, máš případně v mém orgánu dupnou dávku gratis, v případě tužby. Pošlu ti tam, kam si jen vzpomeneš, pod tlakem. ŽÁDNÝ PROBLÉM, rád pomůžu, když okolnostem rozumím líp 🤷‍♂️

Disraeli

Darování orgánů stejně jako ta existence, že se to dá (operovat), je taky možnost a důvod sám o sobě. ;) Jako každá léčba nebo druh pomoci – vyloženě i k záchraně života.
Jako jak už jsem psal, dárcem jsi automaticky, ale můžeš odmítnou (tvoje věc, to je ta volba) a orgány jsou vždy zdrama! Zbytek jsou žvásty. Svůj (odevzdaný a narcistní) pohled neaplikuj na celou společnost a všechny lidi. Je jen tvůj a nikdo ti ho nebere, ale neber to jako nějaký správný názor, že když darovat orgány nechceš, že je to něco špatného. Argument, „že to má svůj důvod“ (tak ať si zdechnou nebo dlouhodobě trpí absencí zdravého orgánu) je pěkně na hlavu a naštěstí nerozhoduješ o tom, že je to špatné.

zjentek

Oprava: „my, lidé…“

Filip84

Disraeli: Uvidíme, jak tady (jestli se v anketě vyjádří), ale jinak s tím většina lidí nemá problém, že. Chápu důvody náboženský (nerozumím jim, ale chápu je), chápu i rozumím důvodům narcistickým. Zjentek spadá pod B, hledat v tom jinou „logiku“ je ztráta času.

zjentek

Filip, ztráta času by byla vysvětlovat tobě. Proto taky co ty chápeš či čemu rozumíš po svém, s tím běž třeba do prdele. Jednoduché 💁‍♂️💁‍♂️💁‍♂️… vybavené!

cappuccino

Pepa25: dekuji za kvalitni odpoved!!

Pepa25

cappuccino: spíš se za ni stydím, je to jen copy – past z uvedeného webu. Ale je pravda, že to mají napsané dobře.

zjentek

Cappuccko pošli i mi prosím nějaké prachy, domluva v osobní poště. Tedy pokud se rozhodneš darovat. Protože pokud ti nevadí darovat vlastní orgány pak darovat prachy ti nevadí tím tuplem to dá rozum. Předem děkuju, jsi kámoš (; ((;

cappuccino

zjentku, ja se ptam, jak je to s darovanim organu, a ty uz bys me pohrbival? To ti pekne dekuji!! To jsi opravdu veliky sympatak!!
Ale jak vidis podle Pepovy odpovedi, darujeme je vsichni, pokud to predem pisemne nezakazeme!