RyuzakiKate

Vlastníte nějaký luxusní spotřebič?

… nebo jste minimalisté? Z mého pohledu se neskutečně rejžuje na rejžovarech (ha ha), sušičkách, myčkách, různých robotech na míchání těsta atd. Partner se se mnou přel, že až ochutnám rejži z rejžovaru, už nikdy nebudu chtít jinou. No, chtít budu, byla připečená :))
Dokážu si bydlení představit bez výše zmíněných a podle mě zbytečných spotřebičů. Chápu, když si někdo třeba chce ušetřit práci, pokud má třeba 4 děti a výše. Ale když vidím nafintěné cukrářky ve videoreceptech, kde dávají všechno do robota a nejsou ani trochu od mouky, tak mě to akorát vytočí, škoda, že pak nenafilmují, jak ty slečny třeba myjou nádobí :))

Nejlepší odpověď
iceT

Co je luxusní?
Rýžovar nepotřebuju, ale uvažovala jsem o něm, pračka pere sama, myčce stačí dát najíst, suším na sušáku. Letos jsem vyměnila starý model šlehače za nový s otáčecí mísou, a dostala jsem mixér. To jsou spotřebiče, které využiju a jiné nepotřebuju, stejně nemám nafukovací barák, i když občas by sa zišiel. Ten nafukovací barák. Mít na každou činnost jiný aparát je podle mě blbost.

Další odpovědi
Klaproth

Jsem minimalista, pro luxusní spotřebiče u nás není místo. Vaříme na ohništi, prádlo pereme v potoce, potraviny uchováváme v podzemnici, komunikujeme pomocí signálních ohňů.

rentier00

ANO=manželku…

Kepler

Pro mě je luxusní spotřebič jen ten, který mi udělá největší službu, jakou potřebuju. Takže jsem asi minimalista, jen to zabírá spoustu místa 🙂 Sušičky prádla a myčky nádobí považuju za drahý nesmysl. Jo, kdyby mi ten spotřebič dokázal udělat tiramisu, vyprat tričko potentěné od červeného vína a ještě k tomu uměl vyprávět sprosté vtipy z Argentiny a jiných částí světa, tak bych možná uvažoval. Jo, a ještě by mi měl připomínat: teď si vem léky, při odchodu pamatuj na K+M+B ((klíče, mobil, brýle).

ten který je

V dnešním světě je zaznamenán obrovský nárůst různých robotů,kteří nahrazují lidskou činnost.Stojíme na prahu čtvrté průmyslové revoluce,která představuje výrazný posun v digitalizaci­.Vyjímkou nejsou už ani sexuální roboti.Díky nim se z některých lidí stávají digisexuálové. V tomto ohledu budu raději minimalista,nemíním riskovat nějakou nehodu v důsledku hackerského útoku nebo technické poruchy.;-) DDD

Zdroj: https://www.id­nes.cz/xman/sex­/digisexualove-sex-s-roboty-fenomen-technologie.A190129_185­431_xman-sex_fro

elkon

Záleží co si kdo představuje pod pojmem luxusní. To co zde jmenuješ jsou úplně běžné spotřebiče, které přináší pokrok. Jestli ti vyhovuje žít bez pokrokových vymožeností, je jen tvoje věc. Bez pokroku budeš jak se dnes říká „sto let za opicema“. To, že někdo nechce v televizi vypadat jako strašidlo, není nic špatného. A vařit se dá i bez toho, aby člověk byl zaprasený až pod bradu. Jen „šmudla“ musí mít všude kolem sebe a na sobě nastláno vše co měl večer v ruce.

anonym

No jo, přesně jak píšete, někdo si tu práci prostě chce usnadnit a technické vychytávky mu při tom nejsou proti srsti a naopak je vyhledává. Třeba nemá chuť se při tom zbytečně patlat když to není nutné, nevidím v tom přístupu žádný problém.

Za luxusní spotřebiče ty co byly uvedeny jako příklad nicméně nepovažuji, je to naopak spíš standardní vybavení kuchyně.

Funna

Z tebou vyjmenovaných mám jen robota a vůbec si nemyslím, že by to byl nějaký luxusní spotřebič…nevím, proč bych měla půl hodiny míchat těsto (kynuté je celkem dřina), když to udělá za mě robot..a tři děti nemám…a podobně je to s myčkou,, sušičkou
a pod…vyvoj jde dopředu, tak proč si neulehčit práci??..ty snad pereš v neckách na valše???

kluk Jenda

Sušička – vymyslel jsem si svoji, bytovou. V rozích ložnice, skryté za závěsy, záclonami, 4 háčky. Z prádelní šňůry udělané spojnice mezi háčky na straně okna, druhá na straně dveří. Na to navázané podélné šňůry, cca 30 cm od sebe. Celkem 8 šňůr po cca 4 metrech = 32 metrů = cca 1,5 – 2 pračky. Než se vypere další várka, je toto suché. Po skončení sušení se ty šňůry jako celek vyháknou z oněch 4 háčků, složí a uloží na příště. Sušení rychlé, levné, není třeba si ani zamlouvat sušárnu (v činžáku, paneláku). Opětovné připravení toho celku, 8 šňůr pro sušení, trvá asi minutu. To je luxus – sušička za 30 Kč a hodinku práce jednou pro vždy 🙂 )))

Rokio

Ano, máme chytrou širokoúhlou televizi. Pokud elektroniku nepovažuješ za spotřebič, tak máme také velmi úspornou lednici se třemi plus.

aliendrone

Já ti rozumím, trpíš podobně jako já životními zkušenostmi oprávněně nabytou nedůvěrou vůči „novinkám“. Jenže pokud si tento fakt uvědomíš a vyhraníš si k věci zdravý postoj, tak na tom jedině vyděláš, v opačném případě je to kontraproduktivní.

Před asi čtvrtstoletím jsem koupil kombinovanou automatku se sušičkou (stála „šílených“ skoro 30k, což tehdy BYLY peníze, ne jako dnes, ale podlehl jsem nátlaku, no ;) :D) a pak jsem SAKRA LITOVAL! Pořád se to nějak kurvilo a na tehdejším elektroměru s kolečkem jsem NIKDY před ani potom neviděl tak šílenou rotaci, kWh naskakovaly jedna báseň. Jeden z nejhorších nákupů mého života. :(

Od té doby si nejdřív počkám (obvykle, jsou případy, kdy do toho MUSÍM chca nechca), než se technologie dostatečně vylepší a vždycky zvažuji, jestli se to „opravdu vyplatí“. Bohužel v tom odhadu NEJSEM z nejlepších, ale i to mám fixnuté okruhem DŮVĚRYHODNÝCH lidí, kteří jsou v tomto směru přístupnější a na jejichž názor dám. (Všimni si toho tučně zdůrazněného DŮVĚRYHODNÝCH, jde o to, že když si blbec koupí hovadinu, tak bude tvrdit, „jak je dobrá“, už jen proto, aby nevypadal jako blbec, protože koupil hovadinu – a takových je VĚTŠINA!) :(

Tudíž DLOUHO sušička měla u mne BAN, ale…Z omylu mne vyvedla až jejich „odchlupovací“ schopnost. Pokud ti čas od času „hodí na krk“ několik převážně bílých čičinek a primárně chodíš oblékaná v černém/tmavě šedém, tak OCENÍŠ fakt, že velká většina chlupů zůstane na filtru a s tím zbytkem si snadno poradí lepící váleček. Časem přijdeš na chuť i nezakopávání o sušák na prádlo (+ ta slizká vlhkost v místnosti – FUJ!) a i ta rychlost sušení není k zahození, takže (opovrhovaná) sušička byla vzata na milost a dnes bych se už bez ní NECHTĚL obejít. (ony technologie DOST pokročily, i energetická náročnost je úplně někde jinde, než kdysi)

Podívej třeba na „minimalistu“ Keplera – sám vlastní zastřiháváč vousů a JAK si ho pochvaluje! Já jsem to svého času chybně považoval za krám na „vytažení peněz z blbců“ (kteří neumí naplno využít holičské stříhací mašinky – za to NEDÁM ani náhodou byť jen zlámanou grešli!!) – do doby, než jsem jím byl obdarován. Dnes už ANI OMYLEM bez něj, v provozu DENNĚ, spokojenost MAXIMÁLNÍ a holičská mašinka z koupelny zmizela! Tím chci říci, že NĚKDY jsou vlastní odhady „užitečnosti“ dost nanic a je lepší při zachování ZDRAVÉ míry skepse mít otevřenou mysl.

A o to jde především. Kepler se mylně domnívá, že myčka musí být drahá, to už DÁVNO neplatí. Podívej třeba na tohle: https://www.ma­ll.cz/volne-stojici-mycky-sire-60-cm/philco-pd-1562-x – jde pod linku, má šuplík na příbory (lepší, než koše na ně), aquastop, výškově stavitelny šuplík (kdyby náhodou), odložený start, servis na 5let, cena včetně dopravy – nic víc po myčce nechci! Nějaké „automatické otevírání dvěří“ a další poruchové hovadiny (já osobně nepotřebuji myčku či pračku s přístupem na internet pro možnost dálkového ovládání a s ukazatelem vnější teploty, miliontři „speciálních mycích programů“ [STEJNĚ na 99% budeš používat jedině program „Eco“!] aj. pitomosti), které mají jen zvýšit cenu (podle mně) nebo dát možnost dělat „hógo fógo“ (mám myčku za 30 000 a ty ne) jsou o ničem.

Takže k rýžovaru – jsem zrovna ten typ, u kterého by „se neuživil“, to ale neznamená, že je nanic. V Japonsku je to třeba stejně nutné příslušenství v kuchyni asi jako u nás papiňák. Možná i víc. A že partner v něm připálil rýři, inu… bez urážky, ale asi má za sebou několik semestrů na univerzitě Pata a Mata pod vedením lektora brouka Pytlíka, protože pokud se mu to povedlo v přístroji, které je speciálně navržen tak, aby takový případ NENASTAL, no… to už chce „opravdový talent“. ;) :D

A to nemluvím o přístrojích „na hraně“, kdy je užitečnost individuálně sporná – u mne typicky fritéza. Tolik hranolků, kroket a smažáků nedělám, ale smažit hranolky/krokety na pánvi v množství, které spotřebuji je fakticky o ničem.

Takže se podle mne dopuštíš jen chyby v úsudku, ať již třebas i z opodstatněného důvodu. Je totiž jasné, že myčka je kupříkladu nanic, pokud má člověk jeden dva talíře a MUSÍ je umýt inhed po použití. Ostatně jak píše Funna – jistě by ses nechtěla vrátit do doby, kdy místo automatky se pralo v kombinované pračce se ždímačkou zn. ROMO Fulnek. (jestli tedy pamatuješ o co šlo https://www.ba­zos.cz/img/1/636/1101­01636.jpg ) ;) :D

cukrar

Nevím co je luxus, ale máme v domácnosti 3myčky, 3 pračky, sušičku, 2× robotický vysavač.
Nemám rýžovač, robota na míchání těsta.
Když Vás něco vytočí, třeba taková drobnost, jako video, tak se nekoukejte, nebo se jděte léčit.

kluk Jenda

Vlastníme – luxusní kombinovanou lednici, pračku, myčku – to vše už 20 let, mikrovlnku ETA dokonce už 23 roky. Myslím, že to je luxus vzhledem ke kvalitě a výdrži bez závad, oprav. To ani nepočítám žehličku, mixer. Kolegyně se mě ptala, když jsem jí říkal o stáří spotřebičů – s myšlenkou jak jsou kvalitní, proč si nekoupíme už zase nové věci. Na můj dotaz zda si je jistá, že by nové věci vydržely tolik roků jako ty staré, a stále funkční, nedokázala odpovědět. Jeden příklad – ta stará lednice 20 let má spotřebu 0,9 kWh/24h (lednice 218l, mrazák 126l), a mrazí jak divá – nastaveno na „eco“ = mrazák –18°C, a měřeno nezávislými čidly uvnitř je teplota –22°C- –25°C. To vím, mám jistotu, u nové bych to zaručené neměl, musel bych objevovat co to umí, zda se staré vyrovná – a kdyby ne, tak co??

Dochy

Hmm. Mamka má mikrovlnku BOSH koupenou v '89 v Rakousku… Vč. nějakého pečení, bez otočného talíře, zato má otočný ten zářič, nebo nějaký ten mikrovlnovod 😉 nebo co to je…

Jo v té době se ještě nosila poctivá kovářská práce 😉

kluk Jenda

Nejužívanější doma – tyčový mixer, el. mlýnek na maso včetně strouhacích nástavců, el.kráječ – nejen na chleba, ale i na zeleninu, sýry, maso (řízky), i rýžovar se uplatní, jen ho správně používat, není třeba vaření hlídat … Co je luxus? Třeba domácí bazén se světly, vířivkou, proudy? … ale to zase nepotřebujeme :D Luxus … co tak něco „chytrého“? Mám známého, dělá si „chytrou domácnost“ – na cestě domů si zapne mobilem pračku … na chodbě ve výtahu si nějakou aplikací rozsvítí v předsíni … vstoupí, zuje se, svlékne, vyndá „chytrý“ mobil, rozsvítí si aplikací (nebo-li „apkou“ 🙂 ) světlo v koupelně a jde si umýt ruce. V koupelně má i onu blikající, bublající vanu s proudící vodou … „apkou“ zapne varnou konev aby si udělal kafe … Nevím proč, ale nemám pocit že žije „luxusně“

RyuzakiKate

Tak do takovýho baráku bych nevlezla…

RyuzakiKate

Elkone, on někdy pokrok nemusí znamenat změnu k lepšímu. Záměrně si třeba odmítám pořizovat chytrý telefon, abych se nemusela bát, že mi někde spadne a rozbije se mi displej, na jehož opravu bych vysolila nemalou sumu, takže by bylo výhodnější pořídit si nový, nemusím si všude tahat nabíječku či rovnou powerbanku (protože i s vypnutím všeho možnýho to vydrží průměrně max. 2 dny), neriskuju, že se mi do něj někdo nabourá, nebo že chytí virus…

Lidé na černobílých obrazovkách snad v kuchyní vypadali jako strašidla…? Když vařím, razím pravidlo „jedna ruka vaří, druhá uklízí“ a málokdy se mi stane, že mi byť jen ukápne něco na tričko. Vony by se ty některé pořady o vaření/pečení daly srovnat s pornem – podobně nereálné :))

Nehledě teda na to, že bych vopravdu chtěla vidět robota, kterej láskyplně upeče buchty jako maminka :))

anonym

A pokud jde o rozbitý display telefon (je mi jasné že to byl jen příklad) ale špatně zvolený… stačí si vybrat telefon s tvrzeným sklem gorilla glass (na trhu jich je většina) a ty se zdaleka tak snadno nerozbijí, spíš se rozbije vše kolem nich ale gorilla display zůstane obvykle v pořádku nebo jen nepatrně naštípnutý v rohu, kterým narazil (nerozprostře se po něm rozsáhlá síť prasklin, „pavouk“).

anonym

Robot třeba buchty ještě neupeče, ale i kdyby to časem dokázal zcela sám, proč ne ? Ten postup je přece triviální a jeho automatizace se přímo nabízí. Je to jen mísení pár sypkých a tekutých složek spojené s časovaným ohřevem. Jistě je příjemné se těmi buchtami ládovat ale z jejich přípravy bych až takový úžasný požitek nedělal. Maminka bude určitě ráda že nemusí život trávit u plotny.

kluk Jenda

že by časem robot dokázal upéct buchty pochybuji – dát do nich různou náplň, udělat koláč s tvarohem, navrch ovoce, mřížka, drobenka … Jde o to, co k něčemu je a bude se často používat, ne že většinu času bude někde zabírat místo, a co si kdo koupí jen proto, že se to vyrábí a reklama přesvědčuje, že pokud si to nekoupíte, tak svůj život žijete zbytečně 🙂

anonym

Obávám se, z toho co čtu, že váš přístup je mnohem více o zarputilém odmítání jakýchkoliv novot a především pak znaky technologické averze … to nemá smysl obhajovat racionálními argumenty 🙂 …

elkon

Raději nechoď ani ven, co kdyby tě porazilo auto. A kdo se bojí nesmí do lesa.

RyuzakiKate

Ráda půjdu ven, tam žádný zbytečný spotřebiče nejsou! :D

elkon

Vůbec jsi nepochopila o co jde. Další diskuse nemá smysl. Jeden citát „dub zůstane dubem a pařez pařezem“.

RyuzakiKate

A ty zase asi nechápeš srandu, to je mně líto ;)

RyuzakiKate

Funna, není potřeba mě hned vracet „zpátky na stromy“ :) třeba co se týče myčky a sušičky, spotřebuje to strašně vody a energie, nehledě na to, co tablety do myčky způsobují za bordel v našich vodách. Ulehčit si práci je určitě fajn, že jde vývoj dopředu nelze popřít, jen jsem chtěla také trochu poukázat na to, jak se spousta lidí obklopuje zbytečnostmi, o kterých si myslí, že se bez nich neobejdou, protože jim to třeba ukázala reklama. Nevidím důvod skladovat toho co nejvíc, když se dá vystačit opravdu jen s málem, zato kvalitním. A matlat se zrovna s kynutým těstem mě baví :)

anonym

Je to zřejmě o úhlu pohledu. Co nazýváte zbytečnosti mohou být pro jiného osvědčení pomocníci kteří dotyčnému ušetřili hodiny a hodiny času, nebo jej třeba zbavili rozbujelé plísně na stěnách v obýváku když se v dřevních dobách snažil sušit prádlo v zimních měsících na věšáku uvnitř bytu a extrémně tak zvyšoval vlhkost celého prostředí a ohrožoval tím své zdraví. Vidíte to příliš jednostranně a v podstatě odmítáte vidět přednosti těch zařízení. Jistě, dá se bez nich obejít, ale není pravdou že nemají přínos který by stál za jejich používání.

RyuzakiKate

Takovej roast jsem teda nečekala :) Neřekla bych, že to vidím příliš jednostranně, vlastním třeba tyčový mixér se sekáčkem, oboje upotřebím téměř denně – na zeleninové krémy, omáčky, mletí ořechů… Dostala jsem k minulým Vánocům obří mixér s nástavci na smoothie a nejradši bych ho někomu dala klidně zadarmo, protože jsem to za celou dobu využila možná tak 3×.
Spíš to vidím tak, že pak si na to třeba mladší generace zvyknou, že všechno za ně udělá automat a za chvíli nebudou schopni uvařit rýži v hrnci, ukrojit chleba, zkrátka základy. Možná mám trochu názory jako Pohlreich, ale rozhodně nejsem teda v jeho věku…
Sorry, jsem prostě zvyklá si vystačit s minimem a raději investovat jinam. Cukrář by mě posílal léčit, tak to jó, asi nerozumí nadsázce :))

anonym

Hm, jasně … to je ten hodnotový rozpor základy versus pokročilá abstrakce. Moderní civilizace bohužel nebo bohudík, stojí právě na značně pokročilé abstrakci činností kdy jsou úplné základy potlačeny automatizací, díky tomu může člověk více času věnovat abstraktnějším úkonům a tím se v myšlení a činnostech posouvat dál. Velmi dobře je to vidět na oboru IT kde je mnohaúrovňový pokrok v abstrakci naprosto fundamentálním základem toho že dnešní počítače už nevypadají jako za éry MS DOSu , umí toho mnohem více a obsluhují se mnohem pohodlněji. To není jen zásluhou dlouholetého vývoje, kdepak, to je především zásluha mnohonásobné abstrakce po které se vývoj po ta léta pohyboval a vždy za sebou nechal ony základy kterými už nadále neblo třeba se zabývat, protože se podařilo jejich obsluhu zautomatizovat … a stejné je to ve všech oborech.

anonym

Dnešní programátor třeba nemusí řešit ukazatele při práci s poli nemusí se zabývat programovými skoky z řádku na řádek, často nemusí ani řešit rozdílné číselné typy proměnných to vše bylo spláchnuto onou automatizací a díky tomu že se programátorovi uvolnili ruce v těchto záležitostech a nadále je řeší automatizovaný kompilátor se mohl začít zabývat abstraktním objektově orientovaným vývojem který výrazně usnadnil vývoj mnohem pokročilejších aplikací a celý obor se tak posunul dál. Abstrakce a automatizace základů není nutně škodlivá, naopak je to často motor dalšího pokroku.

RyuzakiKate

Možná čtu příliš katastrofického sci-fi :))
Dobrý programátor by se stejně měl učit neustálým novotám a novým jazykům, bez práce prostě nic bejt nemůže, ale o počítačích jsem se záměrně nezmiňovala.
O všem asi takto – dobrý sluha, špatný pán. Asi jsem staromódní, ale raději mám nad vším kontrolu a nechci se hned vrhat po hlavě do něčeho, o čem si nejsem stoprocentně jistá, že z toho budu mít užitek.

anonym

Spousta těch zařízení je naprosto nutná pokud chcete zdravě žít v malém městském bytě, úplně jiné to samozřejmě bude pokud máte životního prostoru přebytek v nějakém domku na venkově. Ve snaze lidí z městských bytů obejít se bez půdy, bez velkého sklepa a bez zahrady často přichází nutnost spoustu věcí řešit jinak, prostorově i časově efektivněji.

Klaproth

Spotřeba el. energie je u myčky a sušičky neoddiskutovatelná. Se spotřebou vody u myčky bych byl opatrnější. U kondenzační sušičky naopak voda přebývá, manželka jí používá do napařovací žehličky.