annas

Vládnou všemu čísla? Nejde o nějaký systém, který tvrdí, že nic není v životě náhoda, že vše, co se děje, má příčinu?

Z tohoto předpokladu vycházeli řečtí filozofové. Podle nich mohou být čísla úchvatná, zábavná, ale i mystická…

Význam čísel fascinuje nespočet jednotlivců po celá staletí, některé číselné jevy je obtížné racionálně vysvětlit, mnoho jedinců vychází z iracionality.

--

Při hledání jsem narazila na článek ve Spiritu, který napsal Ing. arch. Petr Talanda
http://www.spi­rit.cz/index.php/za­jimavosti/18065-mysticka-cisla

U nás jsou historické události spojené s číslem 8 na konci data 1848, 1948, 1948, 1968, 2018 – třeba se něco udá vlivem voleb do PS a prezidenta.

Ještě pozoruhodnější je číslo 29, které souvisí se vznikem Marxova Kapitálu. Marx byl židovského původu, nebyl přímo proletář, ale chtěl oživit Golema revoluce a změnit svět. Co se dělo s těmi, kteří přišli do styku s Marxovými myšlenkami? .

"1866 – Marx napsal Kapitál
1866 + 29 – 1895: Tehdy umírá Marxův spolupracovník, vydavatel jeho díla a pokračovatel, F. Engels.
1895 + 29 – 1924: V tomto roce umírá člověk, který onoho Golema revoluce uvedl v život, V. I. Lenin.
1924 + 29 – 1953: Umírá pokračovatel a Leninův následovník J. V. Stalin.
1953 + 29 – 1982: Umírá jeden z posledních velkých Leninových pokračovatelů, L. Brežněv.
1982 + 29 – 2011: Řada čísla 29 končí úmrtím jednoho z vítězů nad oním Golemem, V. Havla.

2011 + 29 – 2040: Bude tato řada čísel 29 ještě dále pokračovat?"

Dá se nějak vysvětlit opakující se interval čísla 29? Věříte v moc čísel?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne vždy čísla vše určují. Existují vědní disciplíny i o náhodnosti jevů. Vlastně celá subatomární fyzika je postavena na náhodě a pravděpodobnosti, mikrosvět se řídí úplně jinými zákonitostmi, než svět, který vnímáme kolem sebe. Když se někdo bude snažit najít překvapivé a senzační „souvislosti“, vždy uspěje. Třeba magická osmička na konci letopočtu a významné dějinné události: 1848, 1918, 1938, 1948, 1968. Nebo stará vyprávěná písnička „Balíček karet“, která vysvětlovala onen paklík jako náhradu bible…

Další odpovědi
Drap

Svým způsobem jdou jisté číselné posloupnosti vypozorovat i u každého z nás. Vysvětlit to racionálně asi prozatím nijak nejde. Je mnoho věcí mezi nebem a zemí, kterým doposud nejsme schopni porozumět.Třeba i náhoda a chaos mají nějaký, pro nás neznámý řád. Odhadovat jakékoli následování by bylo pouze hádáním z kříšťálové koule. To, kteří se toho dožijí, se třeba dozví.

ivzez

Nevěřím v moc čísel.

A v šesti náhodných událostech nevidím
nějakou záhadu nebo „zákonitost“.

gecco

Ne…
Nevěřím takovéto ´číslologii´…
😉
Budu-li dostatečně pátrat, určitě najdu podle několika nahodilostí přesně definovanou logickou řadu – přesně takovou, jakou budu chtít, dokazující to, co chci dokázat…
A budu-li chtít prokázat třeba i přesný opak, dokážu to taky…
😉
Statistika je sfina…
😉

mosoj

Do řady x + 29 si dosadím co budu chtít. Pokud existují jisté zákonitosti mezi čísly a osudem, tak je člověk ještě nezná.

Lamalam

Na moc čísel věřím pouze na kvantové úrovni. V běžném životě nikoliv. Souhlasím s částí první věty v otázce – čísla mohou být úchvatná a zábavná, ale rozhodně ne mystická.

Mc Merkurion

… k těm našim datem by se snadno ještě dalo doplnit např. 1938, 1278, 1378, 1348 a to bych mohl pokračovat …
… na druhou stranu se dají ona data vykládat tak, že plus minus dvacet let se u nás mění režim: 1918, 1938, 1948, 1968, 1989 …
… když něco budu chtít najít, tak to najdu …
… ano, vládnou všemu čísla, jen je potřeba to umět správně vyložit, a to je někdy magie a fantazie vykladače tomu taky moc nepomůže, takže pak se tomu vlastně nedá a ani nemůže věřit, jelikož je to jen názor nějakého rádoby odborníka (vše je relativní, a má dva úhly pohledu >>> jinak se dívá na třícátníka penzista a jinak puberťák, a s čísly je to totéž >>> stačí například jen obyčejná TŘINÁCTKA ) …

pepe88

Počty a výpočty bez toho to nejde,i stavitele pyramid stále jen počítali a věděli toho až moc co je toho lidem utajeno až z toho jedli česnek ve velkých obrátkách.

yuko

Když se zamyslím nad čísly, líbí se mi datum mého narození. A bude to zítra. Květen mám ráda. Když pomyslím na to, kdy zemřeli mí nejbližší a měla bych něčemu takovému jako jsou čísla věřit, tak až zemřu, mělo by to být v září nebo v únoru nejlépe však za 53 let. Taťka zemřel v říjnu, mamka v listopadu, její mamka – moje babička v prosinci a sestra v lednu. S tím, že jen sestra si to datum mohla naplánovat. Já takové plány nemám a tak si užívám každý den, měsíc, rok v mém životě. Přeji všem krásný a dlouhý život pokud možno ve zdraví a kašlete na čísla.

michalds

Vládnou všemu písmena.