hapiky

Víte, že v Čechách roste nejstarší tis ve střední Evropě?

Když mu bylo 1129let, usedl v Praze na trůn Karel IV.

Nejlepší odpověď
annas

Vaši informaci není možné ověřit. Mě spíš zajímá, kde se tis nachází.

Jak se můžete dočíst
"Obecně se u starých stromů doporučuje nebrat odhady věku jako definitivní a ani tyto nebudou výjimkou.

1. Tis v Krompachu
věk: 2000 let (pověsti, materiály z přelomu 19.–20. století) 1800 let (19. stol), 1000 let (1908),>400 let (1967, tj. >450 let aktuálně)

2. Další památné tisy, které se řadí k nejstarším, jsou Vilémovický tis (1500–2000 let ) a

3. Pernštejnský tis (1000 let).

"Odhady věku uvedené v závorce jsou často citovány i v novější literatuře, ale novodobé analýzy zřejmě provedené nebyly.

Nelze zde vyloučit, že jejich stáří bude ve skutečnosti bližší tisu z Krompachu, ale stejně tak je možné, že jejich věk odhadům odpovídá a pouze u tisu z Krompachu byl věk nadhodnocen (zkreslení vlivem srůstu kmene)"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tisy_v_Krom­pachu

ad 2. "Vilémovický tis – Podle obvodu kmen 310 cm se jeho stáří odhaduje na 1500 až 2000 let.
Často bývá titulován i jako nejstarší tis střední Evropy.
https://mapy.cz/za­kladni?x=15.6252330&y=4­9.8022514&z=8­&source=base&id=1914995

Tis ve Vilémovicích bývá označován jako nejstarší tis střední Evropy nejstarší strom České republiky.

Není ale známo, že by byla provedena odborná analýza věku, nebo dochovány záznamy, které by to potvrzovaly.

Při odhadech věku starých tisů je třeba brát v potaz, že často pocházejí z 19. století, kdy nebylo známo, že tisy na našem území mohou růst rychleji než tempem známým ze vzorků z jiných krajů (příkladem může být dendrochronologický rozbor Krompašského tisu)"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vil%C3%A9mo­vick%C3%BD_tis

ad 3). „Pernštejnský tis – Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice.
Roste na severním svahu pod hradem Pernštejnem u staré cesty na Nedvědici. Tento tis je starý více než 1000 let “

http://www.jizni-morava.cz/objek­t/31291-pernstejnsky-tis

Další odpovědi
Kubasino

Opravdu super otázka :D

Klaproth

Tak to nevím.