Rokio

Víte, že provozování archeologických vykopávek bez povolení je trestné?

Zde je odkaz na článek: https://www.id­nes.cz/olomou­c/zpravy/olomouc-archeologicke-nalezy-kradez-patrani-policie.A200604_110­726_olomouc-zpravy_stk

Před pár lety jsem položil na tento web otázku, jestli nálezce dostane 10 % hodnoty z nalezených mincí, nebo desetinu hodnoty naleziště, které amatérský archeolog našel.

Na moji otázku odpovědělo několik osob, ale pouze jeden napsal, že nedostane nic, možná nějaký trest. Daný odpovídající byl nejblíže pravdě.

Takže nestačí jen nález odevzdat, ale ještě mít povolení k hledání pokladů.

Odpovědi
Edison

A kde tam je napsáno, že by to bylo trestné???? Když plácneš takovouhle věc, měl bys to DOLOŽIT! Článek v bulváru, kde není ani slovo o trestnosti takového jednání NENÍ doložením trestnosti! Tím je CITACE, nebo alespoň link na ustanovení TRESTNÍHO zákona, který by to postihoval!!! Jdi už do lesa s tímhle plácáíním do vody!

Kepler

Trestné je to jen tehdy, způsobíš-li nějaké škody (např. zničením půdního reliéfu – jámy). Na svém pozemku si můžeš kopat jak chceš. Odměna 10% se týká jen náhodných nálezů, např. když traktorista vyorá mince. Když kopeš cílevědomě, nebo jen použiješ detektor kovů, nárok na odměnu není.