EG98

Viděl někdo film Alien (1979) v kině za „komunismu“?

Byl někdo na počátku 80. let (tuším 1982) v kině na filmu Alien? Pokud ano, jak na takový film reagovalo tehdejší publikum (mám pocit, že hororů, ještě k tomu sci-fi, tady moc nebylo)? Jaké to mělo recenze, reklamu v TV či novinách? Prodával se nějaký merch (plakát např.)? Neví někdo, proč zrovna tento film cenzura ušetřila? Případně doplňte libovolné info.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jasně, musel jsem se podívat na film o sobě a zjistit, jak moc zpazhřivili moji dokonalou krásu. ;) :D :D
Bylo to v kině Alfa (takové premiérové kino na Wenzelplatz) a nejpozději v okamžiku, kdy se alienworm vyklubal Kaneovi z panděra začali někteří lidé odcházet. O vřískání babuchen nebyla nouze a to vůbec nemluvím o tom, jak USILOVNĚ se k tobě tiskly během temnějších scén. To byla PARÁDA! :)

To víš, tenkrát frčely drasťáky jakio „Léto s kovbojem“ a absolutně nejbrutálnější drsňák k vidění byl Rudi Jelínek coby major Hradec z „30 případů majora Zemana“. (dokonce uměl i parakotoul!) Zkrátka taková byla tehdejší „masakrózní jatka“. ;) :D :D

BTW – NEUŠETŘILA, když jsem pak viděl Aliena na VHSce, tak ty best scény BYLY v kině prostříhané.

Další odpovědi
JežíšKristus

Nevím tedy, jaký je rozdíl mezi komunismem a „komunismem“ užitým v otázce, ale já viděl film Alien až nedávno. Na ČSFD má 90 %, tak jsem se musel na tu nádheru podívat. Byl jsem popravdě zklamaný, ten film má nulový děj a nulovou atmosféru. Mám za to, že úspěch filmu stojí jen na tom, že do té doby lidé nic podobného neviděli. Kdyby byl takový film vydán dnes (a jakože takové filmy vydávané jsou, viz pokračování Vetřelce, Predátor, Prometheus) tak půjde o průměrné Béčko nebo Céčko (Predátor: Evoluce má 51 % na ČSFD, Vetřelec: Covenant má 61 %).
Také podezírám Arnolda Černonegra, že jeho Terminátoři by se v dnešní době neprosadili, protože kulturistů máme habaděj, už jsme si na ně zvykli, a zabíjecí stroj je vhodný materiál pro Béčkový film (Terminator: Genysis má 64 % na CSFD).

Čímž nechci vůbec hanět starší filmy, např. film Kmotr (1972) považuji za dodnes nepřekonaný film, a mám podezření, že by se dnes na scéně prosadil stejně dobře jako v 70. letech. To se myslím o Vetřelci a Terminátorovi říct nedá, ti pouze vyšli ve správnou dobu, jako zárodky svých žánrů, dnes by neobstáli. Což je asi také dané tím, že Kmotr stojí na nadčasovém tématu mezilidských vztahů, zatímco Vetřelci stojí na technickém zpracování, které se nutně posouvá dopředu, a to staré nechává za sebou.

Funna

nevím zda to vůbec u nás promítali, protože já jsem to viděla na VHS nadabované jedním člověkem…a byla to vzácnost sehnat tento film…a byla jsem děcko, takže to byl pro mne fakt horror .-)…jinak dvojka je můj neoblíbenějsí film, první zhlédnutí bylo také na VHS…a dabing jedním hlasem byl peprnější a víc se tam významově hodil, než je to namluvené dnes…

aliendrone

JéžišiKriste>>> Tak to samé můžeš prohlásit třeba o parním stroji J. Watta, že je nic moc, vlastně úplnej křáp. Podle mne by ani Kmotr dnes hvězdně nezazářil, jako kdysi. Je to spíš jen taková „dá se a neurazí“ (z dnešního úhlu pohledu). Holt jsme se už posuli jinam.

ahold

Pánové! Ta čeština, ta čeština.

EG98

Co konkrétně?

Dochy

JK: Asi souhlas. Byli to filmy poplatné té době a v té době přinášeli něco nového. teď by se ztratili. Ale v době kdy vznikly to zkrátka byla pecka.
Teď často ale vznikají filmy, které by snad ani v osmdesátých letech neměli šanci – takové ty katastrofické kategorie E až G (rozhodně nelze říct „béčkové“) – jako zástupce bych jmenoval sharknádo. To jsem snad ani radši nedokoukal.