earmp5

Ví někdo a může poradit??

zamestnanec má exekuce, jsou mu sráženy , ztoho část jde přímo exekutorovi a část do deponace. nyní vstoupil do insolvenčního řízení, eekuce mu přestala být srážena ale co s deponací? Ví někdo a může poradit, učetní neví podle čeho a kam ji poslat.

Odpovědi
standa

1.
Usnesení o výkonu rozhodnutí (tj. o exekuci) NABYLO PRÁVNÍ MOCI

  • v takovém případě, jsou všechny dříve zadržené (deponované) srážky a případně i všechny budoucí srážky odvedeny (odváděny) oprávněnému, tj. exekutorovi nebo věřiteli

2.
Usnesení o výkonu rozhodnutí (tj. o exekuci) dosud NENABYLO PRÁVNÍ MOCI

  • v takovém případě jsou srážky ze mzdy zaměstnance sice prováděny, ale nemohou být odeslány oprávněnému a čeká se až na nabytí právní moci (mnohdy to může trvat i řadu měsíců)

3.
Pokud nastaly účinky prohlášení konkurzu dříve, než nabylo právní moci usnesení o výkonu rozhodnutí, tak všechny dříve zadržené prostředky (dočasně deponované na účtě zaměstnavatele) náleží do soupisu pro potřeby insolvenčního řízení.

Takže je potřebné je, na žádost insolvenčního správce, převést ve prospěch správce.
(Samozřejmě, že i v tomto případě musí mít zaměstnavatel ´v ruce´ pravomocné usnesení o prohlášení konkurzu)

§ 109/1.c) insolvenčního zákona (viz zdroj)

Se zahájením insolvenčního řízení se spojují tyto účinky:
EXEKUCI, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka(…)LZE NAŘÍDIT, NELZE ji však PROVÉST.

„nařídit“ = lze provádět např. srážky ze mzdy (ale tyto nelze zatím odeslat exekutotovi)

„provést“ = srážky ze mzdy, případně vše co bylo dříve deponováno, se odvádějí přímo exekutorovi

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/insolven­cni/cast1h4.as­px

Popy

Vstup do insolvenčního řízení, ještě neznamená konkurs. Úpadek dlužníka může být řešen např. oddlužením, popř. může být ins. návrh např. odmítnut, zamítnut, vzat zpět.. Ins. správce má dispoziční oprávnění až od prohlášení konkursu. Deponované splátky nechte prozatím na účtu, a vyčkejte na další fázi insolvenčního řízení.Od doby účinků zahájení ins. řízení nelze v žádném případě převést ve prospěch exekutora..