annas

Vezme-li někdo rozum do hrsti, může mít i srdce na dlani? Nevěří svým očím, odděluje tak zrno od plev či je trnem v oku?

Známé idiomy v jiném kontextu.
http://chi.cz/za­jimave/idiom

Nejlepší odpověď
led

Vezme-li moudrý člověk, nevěříc svým očím rozum do hrsti a srdcem ve své dlani odděluje tak zrno od plev, často pak bývá trnem v očích svých neprajníků.
Nelze vždy věřit na první pohled krásnému obalu jež skrývá v sobě lež, rovnež lze se mýlit, když šat Popelky skrývá v sobě princeznú… Věř tomu, kdo dává své srdce na dlani prostou prací, než tomu, kdo své srdce skrývá planým jazykem.

Další odpovědi
dudu

Podle posledních poznatků i srdce obsahuje určitý počet mozkových neuronů díky čemuž též v něm vznikají synapse a probíhá komunikace mezi obě orgány.
Zatím nemáme tušení jak je vlastně náš mozek naprogramován a co nám z reality promítá do našeho vědomí. Věřit očím tudíž může být za některých okolností ošidné protože možná žijeme v realitě virtuální.
Oddělit zrno od plev nejčastěji umožní čas a prožitky z mezních životních situací.
Trnem v oku je např. hajný v revíru kde se právě chystají lovit profesionální pytláci.

Drap

Samozřejmě je to možné V jedné ruce drží rozum v hrsti a na té druhé má na dlani položené srdce. I v jedné ruce lze držet obrovské srdce, do kterého se toho mnoho vejde. Každý rozumný člověk ví, že rozumu má jen do jedné hrsti a že zbývá stále mnoho toho, co se může naučit. Jen hlupák si může myslet že je zbytečné nabýt další moudrosti, i když někdy u některých jedinců po seznámení nevěříme svým očím. Ono i v lidech je třeba oddělit zrno od plev, nesmíme to však dělat, pokud je nám někdo trnem v oku, protože jedním okem přece jenom realitu vidíme zkresleně.

michalds

Kdo jinému jámu kopá, tomu do ní spadne bota.

Mc Merkurion

… jak můžu vzít rozum do hrsti, jestliže ho mám v hlavě, ale v lásce se řídím srdcem, které mám v hrudi a ne na dlani? … slepý oddělí zrno od plev snáze po hmatu, jelikož jej nešálí zrak … nejsou ty „idomy“ trochu mimo mísu? (anebo maj jen svý mouchy) … asi jdu proti proudu, a ač nemám nos nahoru, není to můj šálek grogu …

annas

McMerkurion,

Mc Merkurion,

právě proto, že rozum nemůžete mít v hrsti, srdce na dlani, z toho vyplývá, že jde o nadsázku, že existují významy základní a přenesené.
Ti, kteří tato úsloví vymysleli, určitě tomu rozuměli. Když máme rozum v hrsti, tak se soustředíme na řešení nějakého úkolu. Představa uchopení něčeho nehmotného do hrsti působí třeba citově.

Stejně tak srdce na dlani.

Mc Merkurion

… kdyby raději vymejšleli něco potřebnějšího a rozumnějšího >>> je totiž na oněch všech možných rčeních, pořekadlech a bůhví čemu ještě nejlepší, že si dost často protiřečí, z čehož pro mne plyne, že maj nulovou hodnotu …

annas

Musíte si uvědomit, kdy rčení vznikla. Mnohá platí, i když jde samozřejmě o nadsázku.

I tehdy lidé byli moudří, pozorovali nejen přírodu, ale i lidi kolem, tedy jejich chování a vytvořili určitá poučení.

marci1

Idiony?

annas

Vím o překlepu.

led

ježkovy oči… a já to neviděla ☹

Andělé

🙂

annas

led,

jak jste to mohla dopustit. 🙂

Zatím jsem neměla v úmyslu otázku posouvat, proto jsem překlep neopravovala.

Chtěla jsem požádat o opravu quentose, ale pak jsem na to zapomněla.

Už jsem napravila a idion je v souladu s odkazem, i když v něm maji pravopisné chyby.

Andělé

🙂

led

idion? Ach, tá bouře ve sklenici vody…
malá poznámka: „m“ je posledné písmeno vpravo od „n“ 🙂