Avatar uživatele
annas

Vezme-li někdo rozum do hrsti, může mít i srdce na dlani? Nevěří svým očím, odděluje tak zrno od plev či je trnem v oku?

Známé idiomy v jiném kontextu.
http://chi.cz/za­jimave/idiom

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 12Pro koho je otázka zajímavá? dudu, vagra, Andělé, johana 56, pusinka50, Drap, briketka10, gagaga, Zvědavý, wendyX, Anemone, Danina65 před 2510 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vezme-li moudrý člověk, nevěříc svým očím rozum do hrsti a srdcem ve své dlani odděluje tak zrno od plev, často pak bývá trnem v očích svých neprajníků.
Nelze vždy věřit na první pohled krásnému obalu jež skrývá v sobě lež, rovnež lze se mýlit, když šat Popelky skrývá v sobě princeznú… Věř tomu, kdo dává své srdce na dlani prostou prací, než tomu, kdo své srdce skrývá planým jazykem.

Upravil/a: led

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?johana 56, Andělé, annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

Podle posledních poznatků i srdce obsahuje určitý počet mozkových neuronů díky čemuž též v něm vznikají synapse a probíhá komunikace mezi obě orgány.
Zatím nemáme tušení jak je vlastně náš mozek naprogramován a co nám z reality promítá do našeho vědomí. Věřit očím tudíž může být za některých okolností ošidné protože možná žijeme v realitě virtuální.
Oddělit zrno od plev nejčastěji umožní čas a prožitky z mezních životních situací.
Trnem v oku je např. hajný v revíru kde se právě chystají lovit profesionální pytláci.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Samozřejmě je to možné V jedné ruce drží rozum v hrsti a na té druhé má na dlani položené srdce. I v jedné ruce lze držet obrovské srdce, do kterého se toho mnoho vejde. Každý rozumný člověk ví, že rozumu má jen do jedné hrsti a že zbývá stále mnoho toho, co se může naučit. Jen hlupák si může myslet že je zbytečné nabýt další moudrosti, i když někdy u některých jedinců po seznámení nevěříme svým očím. Ono i v lidech je třeba oddělit zrno od plev, nesmíme to však dělat, pokud je nám někdo trnem v oku, protože jedním okem přece jenom realitu vidíme zkresleně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
michalds

Kdo jinému jámu kopá, tomu do ní spadne bota.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… jak můžu vzít rozum do hrsti, jestliže ho mám v hlavě, ale v lásce se řídím srdcem, které mám v hrudi a ne na dlani? … slepý oddělí zrno od plev snáze po hmatu, jelikož jej nešálí zrak … nejsou ty „idomy“ trochu mimo mísu? (anebo maj jen svý mouchy) … asi jdu proti proudu, a ač nemám nos nahoru, není to můj šálek grogu …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

McMerkurion,

Mc Merkurion,

právě proto, že rozum nemůžete mít v hrsti, srdce na dlani, z toho vyplývá, že jde o nadsázku, že existují významy základní a přenesené.
Ti, kteří tato úsloví vymysleli, určitě tomu rozuměli. Když máme rozum v hrsti, tak se soustředíme na řešení nějakého úkolu. Představa uchopení něčeho nehmotného do hrsti působí třeba citově.

Stejně tak srdce na dlani.

před 2508 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… kdyby raději vymejšleli něco potřebnějšího a rozumnějšího >>> je totiž na oněch všech možných rčeních, pořekadlech a bůhví čemu ještě nejlepší, že si dost často protiřečí, z čehož pro mne plyne, že maj nulovou hodnotu …

před 2508 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Musíte si uvědomit, kdy rčení vznikla. Mnohá platí, i když jde samozřejmě o nadsázku.

I tehdy lidé byli moudří, pozorovali nejen přírodu, ale i lidi kolem, tedy jejich chování a vytvořili určitá poučení.

před 2508 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Idiony?

před 2510 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vím o překlepu.

před 2510 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

ježkovy oči… a já to neviděla ☹

před 2510 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

🙂

před 2501 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

led,

jak jste to mohla dopustit. 🙂

Zatím jsem neměla v úmyslu otázku posouvat, proto jsem překlep neopravovala.

Chtěla jsem požádat o opravu quentose, ale pak jsem na to zapomněla.

Už jsem napravila a idion je v souladu s odkazem, i když v něm maji pravopisné chyby.

před 2510 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

🙂

před 2501 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

idion? Ach, tá bouře ve sklenici vody…
malá poznámka: „m“ je posledné písmeno vpravo od „n“ 🙂

před 2510 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek