Avatar uživatele
Zlatý

Venkovan mě pobídl k otázce! Máte,muži,modrou knížku ? Já ano,ze zdravotních důvodů!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nedá mně to ale když už to tady padlo i o tom internátě.

Po ukončení základní školy ( nebylo mně ještě 14 let) jsem byl šoupnut na vojenskou školu v Moravské Třebové a byl ze mně žižkovec ! Nástup v září, 300 km od domova a naděje na juknutí domů na 10 dní na vánoce a pak až na hlavní letní prázdniny. Internátní škola v uniformě a vojenským režimem. Nepředsatvitelné pro 14 leté kluky !!!!
První dny tam polovina kluků v noci brečela. Podotýkám, že ještě tři roky před námi tam byli bráni kluci z pátých tříd základní školy ( bylo jim 10 let !!!). Nedovedu si představit jak to tam vypadalo. Odejít do civilní školy znamenalo zaplatit náhradu eráru cca 10 Kč/den. V roce 1960 docela dost peněz. Přesto se mně podařilo po dvou letech na škole s pomocí vojenského lékaře dostat do civilu ze zdravotních důvodů ( to se nic neplatilo).

Proč to píši? Vojenská ZS mně neminula a koupil jsem ji s plnou parádou na dalších 26 měsíců. Ne proto, že jsem musel nasluhovat basu, ale proto že jsem moc znal a byl jsem specialista, který nemohl jít do civilu dřív než se vycvičí nováčci. To byly ty dva měsíce navíc.
Vojna byla ale proti té vojenské škole doslova mateřská školka !!!!!!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já bohužel nemám,odsloužil jsem 2 roky a dnes toho nelituji.


Avatar uživatele
Zlatý

Vojna mě sice minula, ale studoval jsem na internátní škole s velmi přísným režimem, takže mám vlastně za sebou čtyři roky vojny beze zbraně. Na škodu to rozhodně nebylo.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nejsem sice muž, ale pamatuji si, že táta dostal modrou knížku.. Až po konci vojny. Podle všeho se až později zjistilo, že vše byl velký omyl a na vojnu ani neměl nastoupit. To potěší, co? A pak že dříve v úřadech binec nebyl. :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Já mám vojnu celý život, respektive od jednoho data, kdy jsem cosi z naivity podepsal.
A dva roky jsem si odkroutil předtím, i cvičení potom. A nakonec mne došla trpělivost. Jeden generál doma mi stačí, tak proč ještě chodit někam kde by na mne řval nějaký poručík. A tak mi dali modrou.
Ale kluci - že ta vojna nebyla špatná? Prostě dobří chlapi pohromadě dokáží do blázince dostat i lampasáka!


Avatar uživatele
Zlatý

Mám, měl jsem tolik papírů od doktorů, že si to ani neměli kam napsat :-)


Avatar uživatele
Bronzový

Nemám,neměl jsem známosti a v naší rodině se to nenosilo,bralo by se to jako ostuda.Všichni tři bratři byli na vojně,ten poslední jen na rok.Byl jsem na vojně dva roky a na dvou cvičeních.Drezůra na vojně pro mě byla sranda,na učňáku jsem měl vojnu tři roky,včetně kanad,přesunů a ranních rozcviček.Bratr byl dokonce v poušti Karakum a Kyzilkum(nebo tak nějak) v Sojuzu na společném cvičení vojsk Varšavské smlouvy.
Já jsem osobně na vojně poznal Ustinova a Kolesnikova(maršálové SSSR),podával jsem jim hlášení,můj velitel byl náhradní kosmonaut pplk.Pelčák a mám od něho podepsané knihy.Nepíšu raději jaké...Zkušenost k nezaplacení.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

A od té doby,kdy jem byl u odvodu,mi říkali,že jsem štanckripl. Proto se ptám,co znamená toto slovo ?!

Avatar uživatele
Zlatý

Sůwa

Ono to není štanckripl, ale štáckripl ( štátskripl ) a ve SNČ to znamená " úředně uznaný za neschopného vojenské služby ". Není to náhodou i ve Švejkovi? Hodně chlapců a mužů se modrou knížkou chlubilo, ale na holky to velký dojem nedělalo, spíš naopak.

Avatar uživatele
Zlatý

venkovan

Já bych to přeložil, že je to člověk, který zelené mozky strašně štval, protože jim unikl z prohánění po buzerplace.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4948
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2676
Zlatý briketka10 2418
Zlatý annas 2074
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.