Altair-AC

Věděli jste, že mravnost ,,Nejdříve se vychází" se může brát z obou stran?

Například máme budovu…vychází se z budovy ven a vychází se z venku do budovy :) Takže když někdo (pravděpodobně nějaká stařenka) bude nadávat, že se nejdříve vychází, může se argumentovat tímto ;)

Edit: Vždyť ale jak máme budovu, tak se vchází a vychází, a máme venek, a tam se také vchází a vychází…

Nejlepší odpověď
Drap

Je to nesmysl. Vychází se z budovy a do budovy se vchází. Komu neni toto jasné, je zbytečné aby se zabýval mravností.

Další odpovědi
Edison

krom toho to nemá s mravností vůbec nic společného. To je prostá logika menšího prostoru. Vždy z měnšího prostoru do většího má přednost. Proč asi… zase to dává logika, nikoli mravnost. Máš celkem zmatky v pojmech, teď např. co je mravnost.

klumprt

Pravidla etikety mají určitou logiku a zrnko racionálního odůvodnění. V tomto případě se do budovy dá umístit menší množsví lidí než do venku. Kdyby šla dlouhá fronta hladových lidí do restaurace a dlouhá fronta najezených lidí z restaurace, mohlo by se stát, že by se zablokovala plynulá výměna hostí a v nejhorším případě by se ti hladoví ani nenajedli.

Ovšem zcela zřejmé je to v případě plné tramvaje nebo autobusu apod. Tam jsou nárazové výměny většího množství vnějších a vnitřích osob zcela běžné a asi všichni cítíme, že kdyby dávali přednost ti v autobusu, tak by to prostě neklapalo.

annas

Nestalo se vám, že pokud jste chtěl vstoupil do některého malého krámku,. musel jste čekat venku, než někdo z něj vyjde?

Už z toho plyne, že je třeba nejdříve z místnosti vyjíot – udělat místo, pak může příchozí vejít.

Toto pravidlo se dodržuje zpravidla i u meziměstské dopravy , kde si u řidiče kupují cestující jízdenku, nebo předplatenku kontroluje řidič. Rovněž ve vlaku stojí cestující v chodbičce u dveří, takže nastupující čekají venku, než cestující z vlaku vystoupí.

U jiných dopravních prosstředků,. kde se nastupuje i vystupuje více dveřemi, to zpravidla neplatí.

Určitě nejde o mravnost, ale spíš o pravidla etikety, která vycházejí z určité bezpečnosti, ochrany těch, kteří jsou v místnosti. Prostor přece není nafukovací …

Přeneseně – můžete nalévat tekutinu do plného šálku? Jen do prázdného nebo poloporázdného.

orestez

Nějaký borec vodněkud vycházel a řekl máte přednost. Já jsem už byl.
Tak proč to zde řešit.

ivzez

„Nejdříve se vychází“ není mravnost.

Vychází se z budovy ven, nikoliv zvenku do budovy.
Vchází se do budovy.

Souhlasím s Drapem: Naučte se česky,
potom teprve můžete argumentovat pravidly slušného chování.

vagra

Otázku jako zajímavou, jsem označil omylem.:(