Lgee

V jakých případech není neúspěšná sebevražda na léčení?

Když se někdo chce zabít tak je to většinou na léčení, jsou nějaké výjimky?

Nejlepší odpověď
aevul

Např. u úspěšných pokusů je léčba obvykle zbytečná.

Doplnuji: U demonstracnich sebevrazd, rekl bych, nepomuze lecba, ale odstraneni duvodu. Ale nejsem psycholog ani psychiatr, tak se muzu plest.

Další odpovědi
led

Ak sa pokus o sebevraždu skončí smrťou, potom liečenie je zbytočné.

Ale k vašej otázke, treba zvážiť, či išlo naozaj o pokus o sebevraždu, alebo došlo k tomu nečakanou zhodou okolností, ľudovo náhodou. Ani pri pokuse o sebevraždu nemusí ísť v vždy o dôvody k liečeniu, v prvom rade treba zistiť príčiny, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu, až na základe ich znalosti treba určiť, či treba liečiť, alebo treba podniknúť iné kroky k odstráneniu príčin ktoré doviedli človeka k samovražde.
Nič nie je tak jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Na niektoré vaše otázky, nájdete odpoveď v múdrosti ľudových rozprávok. V starej rozprávke vyschla studňa, pátrali mudrci, no nik nenašiel príčinu. Až raz mládenec vliezol dnu a objavil veľkú žabu sediacu na prameni. Keď ju odstránil, v studni opäť bola voda.

Dodatok po doplnení otázky
Nie je sebevražda ako sebevražda.
Sú rôzne príčiny sebevrážd, aj keď všetky sú zlúčené stručne: sebevražda
napríklad
terorizmus – použitie sebevražedného útoku, podobne ale inak kvalifikované
hrdinná sebevražda – známi sú kamikadze II.svetová vojna – vojenský pilot, (aj keď to nemusí byť len pilot (Japonsko), ale napríklad vodič torpéda v II.svetovej vojne (Kriegsmarine), vodič tanku, alebo vojak, ktorí „vlezú do rany“, aby zakryli spolubojovníkov, alebo horolezec, ktorý sa odreže z lana, aby zachránil spolulezcov na lane. Tieto sa kvalifikujú ako
asistovaná „sebevražda“ – nevyliečiteľne chorý s bolesťami použije svoje právo, podpíše papier a vysadí lieky
sebevražda z citových príčin – nešťastná láska, nešťastie v práci – tu už môže pomôcť liečenie, psychológ a okolie

Takže ak chcete dostať kvalifikovanejšie odpovede, nielen odpovede „spolubojovníkov“ definujte svoju otázku presnejšie.

led

O takzvanej protestnej politickej sebevražde tu nemienim diskutovať. ani v prípade Palacha, o ktorom bol nakrútený film z politických dôvodov skreslene. Je zle, keď sa v skutočnosti hrdina filmu nespráva, ako mu neskoršie predpisuje scenár.