Kamilp

Už se vyřešila záhada objektu HD 140283, kterému se neoficiálně přezdívá „metuzalémská“ hvězda?

Objekt je starý nejméně 14,46 miliardy let. Problém je v tom, že samotný vesmír je mladší než tento objekt.

Nejlepší odpověď
seraphico

Ještě v roce 2000 se odhadoval její věk kolem 16 mld. let. Aktuálně jsou odhady stáří oné hvězdy blíže k odhadu stáří vesmíru, a proto se předpokládá, že tato hvězda vznikla bezprostředně po Velkém třesku. Odhadovat něco takového je velmi složité a pravděpodobně si nikdy nebudeme jisti, že ony odhady jsou přesné, jelikož se stále jedná pouze o odhady.

Další odpovědi
aliendrone

Takových objektů je ve vesmíru více. Jejich existence poukazuje na dvě možnosti.

  1. S naším měřením je cosi v nepořádku.

NEBO

  1. S našími představami je cosi v nepořádku o tom, jak vesmír funguje. Tedy že do kompletní skládačky nám „něco“ chybí.

V astorfyzice ještě relativně nedávno se zdálo (jak už je to v odvětvích fyziky téměř tradicí), že tu „větší část“ máme zmáknutou a zbývá „doladit detaily“. A ejhle – vesmír se kupdivu rozpíná ZRYCHLENĚ (nezpomaluje – na to by před 30 lety nikdo nevsadil ani zlámanou grešli), krásu „standardního modelu částic“ po implementaci Higgsova bosonu nám narušuje oscilace neutrin, o temné hmotě nemluvě.
A doslova palice do hlavy je „temná energie“, o které se ví, že buď JE (a pak nikdo nemá ani páru O CO VLASTNĚ JDE) nebo NENÍ a to relativně ohromné kvantum poznatků o vesmíru je jen naprosto bezvýznamný okrajový informační štěk. Metuzalémská hvězda je podle mne jen dalším hřebíkem do rakve našich samolibých představ o tom, že „víme“. :)

To je na přírodních vědách to úžasné, že na naše teorie a představy zvysoka dlabou a fascinující je právě ta cesta, kterou se dobrat k pravdě „jak to tedy doopravdy je“.
Pěkná otázka. :)

Pepa25

Pokud je ta hvězda součást vesmíru, tak logicky nemůže být starší než vesmír. Maximálně může být jeho nejstarší součástí …