Kepler

Už jste se někdy ocitli v debatě s přesvědčeným komunistou?

Já tedy ano, před 2 týdny. Jinak fajn dědek a nový soused, ochoten pomoci Ovšem pak zavedl při štamprli „debatu“, což byl vlastně monolog a nepustil mě ke slovu. Všechno marné. Tvrdil např. toto:

  • nikdy jsem se neměl tak dobře jako za socialismu (přitom si dnes přivydělává jako makléř a má auto za půl mega)
  • všechno zlé přišlo k nám ze Západu
  • všechno ze Západu je propaganda a dezinformace (jako by z Ruska ne)
  • prý byl už 40× v Egyptě, tedy i za bolševika (jak?) a nikdy tam nedostal sračku z jídla a pití… no, to už je k diskuzi, pitná voda tam z kohoutků opravdu neteče.

Byl jsem z jeho projevu tak vyděšený, že jsem se zmohl jen na mou oblíbenou odpověď: „Věř si čemu chceš, třeba i na aztéckého boha, opeřeného hada Quetzalcoatla…“ Nevěděl, co to je. Kvé co?

https://www.fre­epik.com/free-photo/flag-ussr_1179721.htm#qu­ery=communist&po­sition=48

Nejlepší odpověď
led

Je rovnako ťažká debata s presvedčeným, rozumej zaslepeným, komunistom, liberálom, fašistom, ľudovcom, veriacim, neveriacim… Každý z nich si hovorí svoje, nezaujíma ho názor iných, operuje svojou pravdou, bez ohľadu na pravdu oponenta. Vidím rovnakú zaslepenosť aj u niektorých aj na tejto stránke. Pritom nemôžem o nich tvrdiť, že sú komunisti, liberáli, fašisti, ľudovci, veriaci, neveriaci…
Veľakrát je pre nás jednoduchšie zaradiť svojho diskusného oponenta (pre neznalých protivníka) do modernej škatuľky politického, ekonomického, národnostného neznaboha, či priamo skrytého predstaviteľa Satana. Quo vadis Homo? (Kam kráčaš Človeče?)

Další odpovědi
aliendrone

Víš co je „Je to červený, uprostřed záhonku a půl metru pod zemí?“ – No přeci zarytý komunista! ;) :D :D

JJ, poštěstilo se mi i takové potkat. Tedy myslím takové, kteří nebyli konformní oportunisté a skutečně to „mysleli dobře“. Ovšem ten „tvůj“ podle mne k nim nepatří. Byly doby, kdy se od nás často jezdilo do Egypta – to ještě když tam panoval Násir. Jaká sorta lidí tam asi cestovala ti nemusím vykládat. Uvaž ale, že ze svého úhlu pohledu MŮŽE mít pravdu, protože fakt je, že dnes má auto za půl mega kdekdo (normální cena auta, jen „motorové nákupní tašky“ jsou levnější). ;) :)

Pokud byl za komára „důležitej“ (což LZE odvodit z možnosti častého cestování do „devizové ciziny“), měl se MNOHEM LÉPE, než valná VĚTŠINA spoluobčanů, zatímco dnes spadl „do obyčejného průměru“. Tobě nemusím připomínat, jak se oproti zbytku národa měli ti „privilegovaní“, takže zrovna jeho nářky bych nebral vůbec v potaz.

Nicméně znepokojuje mne fakt, že dnes TOLIK rektálních alpinistů a dalších hajzlů se usilovně snaží prosadit a zavděčit „přemalováváním minulosti“.

Víš jak mě drtí, když posametovým mlaďasům musím vysvětlovat jejich dotazy „jak to bylo“? Představ si následující >

„A kolik lidí umřelo na ty hladomory?“
„Nikdo hlady neumíral, u nás žádné hladomory nebyly.“
„Ale vždyť všude píší, že v obchodech nic nebylo?“
„To je trochu jinak, sortiment nebyl ani zdaleka tak široký, ale základní potraviny byly vždycky. Jen ty dovozové jako banány byly nahodile, obvykle o svátcích a tak nebo člověk musel mít známé.“
„Aha… ale jak jste bydleli, když všude píší, že byl nedostatek bytů, pod mosty?“
„To je trochu jinak, pravdou je, žes na byt mohl čekat klidně celé ROKY, než na tebe přišla řada v pořadníku, leda bys "na správném místě pustil chlup“.
„A kolik ten byt stál?“
„No, byl zadarmo.“
„Cože? Jako FAKTICKY ZADARMO?“
… atd. atd.

Nakonec NEVYHNUTELNĚ přijde shrnutí/otázka: „Takže jste se v práci nepředřeli, důchody nejpozdějí v šedesáti, hlady netrpěli, nezaměstnanost nehrozila, byty zadarmo, zdravotnictví zadarmo, placené pobyty o dovolené a kdo chtěl, ten si vydělal, když se snažil a vyvinul vlastní iniciativu…
A NEBYLI JSTE V TOM LISTOPADU ÚPLNĚ BLBÍ?!?“ :o o: :(

No twl CO NA TO ŘÍCI, chápeš? A pak už je jen krok k popření CELÉ skutečnosti, protože když režim lže v tolika věcech, tak „kdovíjak to bylo s těmi pracovními lágry“, s „estébáky“ a „nebyla tedy i M. Horáková doopravdy špión“ apod. :(

Obzvláště pikantí na tom je fakt, že dem(ent)tokratické režimy bez uzardění přejímají totalitní praktiky (které jsme tolik nesnášeli), jako neustálé fízlování (dnes elektronické, o jakém se estébákům ani nesnilo), manipulace s veřejným míněním aj., však asi víš, nemusím rozepisovat. :(

Pravilo o „poučení se z minulosti“ jistě znáš – ti kteří se nepoučí budou nuceni si ji ZOPAKOVAT, jenže JAK se poučit z VYLHANÉ minulosti? Z toho na mě jdou mrákoty, chápeš? :(

Reganois

Zatím ne, ale chtěl bych. Byla by to zajímavá debata, pokud by dotyčný respektoval i můj názor, což ne vždy u komunistů je automatické.

ten který je

Za socialismu lidé cestovat nemohli,a když,tak jedině s výjezdní doložkou,kterou nemohl dostat každý.Dnes je situace jiná,místo výjezdní doložky chystají novodobí soudruzi covid pasy.Jinak jsem měl v roce 1990 debatu s jedním bývalým důstojníkem ČSLA,který byl tenkrát už mnoho let v důchodu.Předvídal věci nad kterými jsem kroutil hlavou a myslel si že dědkovi haraší.Dnes s mírným mrazením v zádech musím přiznat,že měl v mnoha věcech pravdu.

Ametyst

Já tuším, že ano: jeden pán mi říkal, že by lidi, co se v poslední době nemohli setkávat, tak jezdili v autech a křičeli „Svobodu“, že by je střílel.

UPhelp

Několikrát. Velmi často úplně normální lidi (mám takovou přirozenou averzi ke komunismu i komunistům, ale prostě taky normální lidi jako ostatní. Někteří lepší, jiní horší). Jejich myšlení a víra není moje (a hlavně je totálně mylná) a opravdu k ní mám vyloženou antipatii, ale setkal jsem se s takovými, kteří byli úplně v pohodě, taky všemu nevěřili, nevnucovali nikomu svůj komunismus a dokázali uznat, že né vše, co souvisí s komunismem je skvělé a bezchybné. A taky jsem se setkal s velmi zatrvzelými, fanatickými komunisty, kteří by to nejraději vnutili celému světu a nejraději by se hádali (sami od sebe). Těch bylo podstatně víc. Už jim hyběl jen vytetovaný Lenin/Stalin nebo kladivo a srp.

Takových komunistů, co popisuješ jsem potkal přinejměnším stovku. A vím o spoustě dalších takových. Lidé v důchodovém, předdůchodovém i středním věku. Vše bylo podle nich lepší, vše fungovalo, atd. atd. Hlavně sentimentální nesmysly, ale nulové znalosti ekonomie a jak to vlastně ve skutečnosti funguje (nebo co to vůbec je ten komunismus). Nejlepší, když se s takovými lidmi bavíš a zeptáš se jich, co vlastně komunismus je, tak ti to vůbec neumí říct. Někteří dokonce vůbec neví, co říct, ostatní říkají jen to, co si myslí, že to je (nějaké jejich nesmyslné utopistické představy, které s komunismem ani totalitou nemají nic společného, hlavně si na tom komunismus ani teoreticky nezakládá). Ale pokud na takového znova narazíš, POPROS ho, ať ti vysvětlí, co komunismus je a jak to v praxi funguje (řekni, že to třeba nevíš), čili, jak vlastně taková ekonomika „funguje“ a na čem stojí.
Nejsilnější argument takových komunistů je, že „je to zkrátka ve všem lepší.“ Ale v čem a jak už ti neřeknou. Jen to tak prostě je a oni to ví, ale ostatní ne.
Hlavně nebrat takovou debatu a tu druhou osobu moc vážně. Neurážej se a nekruť nechápavě hlavou. Nakonec se můžeš nad těmi jejich perlami i pobavit. Takových lidí je.

Komunisti to hold mají v hlavě složité. :D Ale tolik se zase neliší od jiných lidí. Že je člověk kapitalista ještě neznamená, že je nad věcí nebo, že ví, jak funguje kapitalismus, že taky nevěří ve spoustu nesmyslů. Někteří věří kapitalismu, ale taky ani neví, co to je (totéž dělají komunisti). Třeba znám i lidi, co nejsou komunisti ani nejsou jeho příznivci, ALE nesnáší kapitalismus a neustále na něj nadávají. Mě by zajímalo, co by si představovali pod dobrým ekonomickým systém. Možná vymysleli nějaký svůj nebo nevím. 😂 Protože kromě komunismus (což je nefunkční ekonomika postavená na myslné ideologii) nic jiného než kapitalismus není (a to zjednodušeně znamená volná ekonomika, volný trh zakládající si na soukormém vlastnictví a podnikání, či taky jinak řečeno tržní ekonomika. Někdo by se mohl přít, že kapitalismus a volný trh není totéž, protože kapitalismus „může být“ bez volného trhu, ale to je teď jedno…). Snad jen nějaký mix jako tržní socialismus (nebo sociální kapitalismus :)).
Osobně nechápu, proč není v politice komunismus zakázán. V běžném neveřejném životě, ať si každý věří, čemu chce. Ale do politky to přece nepatří. V praxi je to totalita (neboli komunistická diktatura) a jinak to ani nejde. Že to je naprosto mylná ideologie, která nemůže v praktickém světě existovat je taky jasné a není o tom sporu, tka proč to tolerovat. Není až takový rozdíl jako mít fašistickou/na­cistickou nebo komunistickou stranu. Obojí jsou extrémní, obojí totality (v praxi). Vyhrát v demokratických volbách vlastně znamená zvolit si dobrovolně život v totalitě, v útisku, v neskutečném omezování a nakonec i v celostátní chudobě.

plebs

Ano starý kovaný komunista ovšem nakonec připustil všechny Ismy mají svoje velké nedostatky.
A začal, komunismus byl vyroben a propagován v Německu Karlem Marxem, kterého později obdivoval a přebral jeho moudra Vladimír Iljič Lenin později i Josíf Stalin.
První komunistický sjezd byl v Londýně který organizoval Marx s Engelsem.
Lenin byl za pomocí Švýcarských pracháčů a Německé tajné služby v dubnu 1917 v
zablombovaném vágonu a fůrou peněz dopraven do Ruska, kde začal hlásat Marxova a Engelsova moudra. Později dosadil Iljič Lenin ke žlabu Stalina a tím začala v Sovětském svazu čístka.
No a obdivovaný politik W. Churchill v roce 1950 navrhoval několikrát hodit na Petrohrad a Moskvu atomovou bombu USA tuto lahůdku odmítla.
Tudíž dle mého vidláckého názoru měl rudoch částečnou pravdu.

paul1

Potkal, ale s přesvědčenými komunisty debatovat, to je ztráta času. Dobré je řídit se tím, čo řekl Jan Werich (nevím, či úplně správně cituji): Když se hádáš s blbcem déle jako 5 minut, tak už se baví dva blbci.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Jsem moc zvědavá, jak dlouho vydrží s dechem EU, založená na komunistických principech přerozdělování, centrálního plánování, centralizované vlády, ochranářského trhu, diktátorských manýrů trestat neposlušnost, nedemokratického dosazování komisařů do funkcí. 🙂 Vlajky EU se pálí na protest průběžně už mnoho let napříč členskými státy.

Kepler

Myslím, že nevíš, k čemu EU je dobrá. Komunistické principy, centrální plánování, diktátorství… to snad nemyslíš vážně? Netvrdím, že idea EU je bezchybná, i mně některá jejich opatření dost nadzvednou. Stejně tak i jako jednotlivá opatření členských států, vč. ČR. Ale nesmíš opomíjet hlavní smysl EU jako nejsilnější ekonomické síly na světě, stovky miliard dotací do ČRdele a konečně sjednocení evropských norem. Vlajky všech států pálí všude na světě a zápalku rozsvítí většinou jen ti fanatikové, kteří o problematice nic nevědí. Prostě je jenom někdo nasral. Problémem Světa je rozdělování, ale na sjednocení moc lidí neslyší, protože jsou krátkozrací. Kde by byly takové státy (historicky). jako je Itálie, Německo, Velká Británie a Španělsko? Neznamenaly by vůbec nic, jako bezvýznamné státečky.

aliendrone

Kepler>>> Hele bejku, kdysi jsem byl stoupencem integrace, protože potenciální výhody, které z ní MOHOU plynout jsou nepřehlédnutelné. Teprve reálná PRAXE „sjednocování“ mě přemístila do tábora odpůrců. (netřeba rozepisovat – kvóty, administrativní idiocie atd.)

Tebou uváděný argument investic z EU do ČRdele je ZAVÁDĚJÍCÍ. Fakt, že do nás pumupjí škváru je sice pravdivý, ale musíš to brát celkově. Dopouštíš se stejné chyby, jako kdybys v podvojném účetnictví hleděl jen na jednu stranu (aktiva). Jenže ona existuje i druhá strana > PASIVA! :(

Na cca každé 1€ přišlé z Unie od nás do Unie odchází cca 4€! Zisky vygenerevané u nás (prací) se přelijí na „bohatší západ“, přičemž ty eurodotace jsou ze strany EU jen nezbytnou investicí, abychom mohli ty zisky generovat. Prostě podobně, jako taxikář musí investovat do benzínu, opravy auta atd. do nás sypou, ale taxikářovy tržby směřují JINAM.

PROČ podle tebe je ČR CHUDÁ i po TŘICETI LETECH (!!!) od sametové komedie v porovnání se západem? Proč se ani po třiceti letech VŮBEC NIC NEZMĚNILO? Proč u nás jsou STÁLE 3× nižší mzdy, než na západě, no?
Hlavně prosím tě do mě neval pindy o tom, že tam pracují jinak, „lépe“.

Už mnohokrát jsem zde psal, že český pekař nepeče 3× pomaleji, než německý. Český zemědělec nevypěstuje 3× pomaleji a horších brambor, než francouzský. Německý lékař neoperuje 3× rychleji a lépe, než český a stejně tak český roboš v Boleslavi u pásu nepracuje 3× pomaleji, než jeho německý kolega ve Wolfsburgu. No PROČ tedy?

Protože nás EU hospodářsky drancuje, to je CELÉ vysvětlení. Zisky u nás generované slíznou JINDE a tudíž prakticky NENÍ na vlastní investice a rozvoj s vyjímkou toho, co nám blahosklonně [a především s ohledem na JEJICH prosperitu a zisky] zadotují a co nám prostřednictvík kvót apod. svinstev DOVOLÍ!

Jsme takovou „vnitřní kolonií“ (když už dnes nejde mít skutečné kolonie někde mezi Bubakiny apod. koncích světa). Jak se ti líbí kšeft > když ti dám mega s tím, že mi do roka vrátíš ČTYŘI mega a NAVÍC ještě budeš MUSET poslouchat co můžeš a co nesmíš? Bereš? Jásáš? ;) :D :D

Doufal jsem, že po přijetí „východu“ (Bulhaři, Rumuni) se „drancovací plácek“ posune z V-čtyřky dále na východ, ale mé naděje se nějak nenaplňují, alespoň prozatím nikoliv viditelně (pravda, korona udělala ve všem bordel, ale i tak). Ani ve snu neexistuje výhled na zlepšení a vyrovnání se západu, tak to prostě JE. :(:(:(

UPhelp

Integrace ale není špatná jen proto, že EU je. Větší státní celky OBVYKLE fungují lépe, víc obyvatel, víc možností, větší obchod, větší tok peněz, větší spolupráce a podobně. Když je dobře spravovaný, tak jde vše rychleji, stát bohatne atd. Pochopitelně to platí i pro menší státní celky, že stačí, že jsou dobře spravovány, ale nemají takový předpoklad, rychlý růst a další výhody jako když se jedná o větší státní celky.
Problém je v samotné EU a jejím nastavení. Ne v samostném sjednocování. Je trochu odvážné nazvat EU sjednocením, když ona vlastně není jednotná ani nespolupracuje ku vzjemnému prospěchu. Je to hodně volné (hlavně ekonomické) spojení, které ale pro spoustu státu není vůbec výhodné. Hlavně to vůbec nefunguje efektivně. Nebo… zkrátka nefunguje to vůbec.

Kepler

To jsou mi věci…tak zisky z našich firem končí v Bruselu? Tak proto se máme hůř, než za dob RVHP! Jsem já to ale naivka…

aliendrone

Kepler>>> Hele, jdi do háje, jestli chceš mít degešpřipomínky alá „Found“, tak tuhle diskuzi můžeme rovnou ukončit. :(

  1. Nikde nepíši, že „zisky z našich firem končí v Bruselu“ – to čteš nějak PODIVNĚ. Píši, že končí v ZÁPADNÍ části Unie („bohatší západ“) Přesně TYHLE účelové překrucovací KECY mě vytáčí! :(

Nicméně k tomu tebou zmíněnému Bruselu – KDO tam asi podle tebe má NEJVĚTŠÍ slovo? KDO třeba rozhoduje o tom, kteří zemědělci dostanou jaké kvóty (potažmo DOTACE) a kteří zemědělci musejí utřít nos? A kdo tam při tom jen „šoupe nohama“? Česko nebo spíše Francie? Bulharsko nebo spíš Německo? He? A KDE podle tebe „jsou doma“ největší firmy? Žeby mladoboleslavská Škodovka sídlila v Praze nebo Boleslavi? A co třeba „žáby na prameni“ (řetězce) – znáš nějaký velký ČESKÝ? :(

  1. Kdy konečně přestaneš mlít o 30 psáno slovy TŘICEL LET (!!!) staré minulosti a porovnávat se s ní (RVHP)? Že se díky pádu bolševika trochu s něčím hnulo je přeci normální. To bys stejně tak mohl porovnávat koňský potah s moderním pluhem za traktorem. Ano, máme se relativně lépe, o tom žádná. Ale NEBUDEME se porovnávat s koňským pluhem, nýbrž s těmi traktory. Tedy nikoliv s RVHP, ale se ZÁPADNÍ částí Unie, víš? A kdyby na to mělo přijít výslovně, tak oč sis tak polepšil? No dnes zajisté poletíš ze svého štědrého důchodu na rajz na Tahiti či alespoň na Kanáry (jako němečtí důchodci), nikdo ti v tom nebrání. NEBO poletíš do Bulharska? (což ale ani za komára nebyl problém) Inu TO je ten POKROK. ;) :D :D

led

🤖aliendrone, „Kepler>>> Hele, jdi do háje“ no tak toto bol priamo superjadrový výbuch

aliendrone

led>>> NJN, asi jsem to trochu přehnal, dnes mám nějak „nabroušeno“ už od rána a s ničím se moc nemaluji. Díky za připomínku (já bych na to nepřišel bez upozornění), ale omluvy se ode mne erotochlívák nedočká (venkoncem jsem si jist, že mě zná natolik, že s ní nepočítá, HADONOŠ jeden). ;) :D :D

plebs

Ve starých demokratických novinách po hedvábném sametu vůdce ODS prohlásil, za tři roky předhoníme Rakousko.
A já dodám ty Rakušáci na nás nepočkali.

Ametyst

Snad můžu coby nezúčastněný pozorovatel být zvědavá, ne? 🙂