kurec

Proč někteří lidé říkají že kapitalismus v čr nikdy nebyl?

Nejlepší odpověď
Filip84

Dobrá otázka! +1

Protože, vyjdeme-li ze základní definice kapitalismu, jako „ekonomického systému, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány v prostředí tržní ekonomiky za účelem dosažení zisku. Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku.“, pak lze říci, že se mýlí.

Kapitalismus se zformoval za státu, který se officiálně nazýval Království a země na Radě říšské zastoupené. Všecky podniky, doly, krámy, hospody etc. byly v soukromých rukou. Samozřejmě, stát si zachovával buďto monopol, nebo významný podíl, v některém zboží, nebo službách, například státní tabáková régie, nebo státní dráhy (ne všecky, ale většina). Ale tím to končilo.

Kapitalismus, v tom základním, objektivním pojetí, vydržel i za tzv. první republiky, byť byl silně nabouráván korporativismem, např. batismem.

S Protektorátem Čechy a Morava kapitalismus v objektivním pojetí končí s Protektorátem Čechy a Morava. Protektorát byl celním územím Velkoněmecké říše, formálně měl samostatnost (státní president Protektorátu Čechy a Morava, protektorátní vláda Protektorátu Čechy a Morava, Vládní vojsko Protektorátu Čechy a Morava, Četnictvo Protektorátu Čechy a Morava, Uniformovaný sbor stráže bezpečnosti Protektorátu Čechy a Morava, Českomoravské dráhy atp.), nikoli však svrchovanost: de iure byl, sice, Protektorát Čechy a Morava pokračováním Republiky Československé, platily, tedy, všecky zákony Republiky Československé, avšak souběžně platilo, na území Protektorátu Čechy a Morava, právo Velkoněmecké říše, de iure proti říšským Němcům a státním občanům Protektorátu Čechy a Morava německé národnosti, a proti všem osobám na území Protektorátu Čechy a Morava pro vyjmenované dellikty, de facto proti každému, proti komu říšské orgány chtěly. I když k naplnění Programu NSDAP v čl.11 až 14 nikdy nedošlo ani ve Velkoněmecké říši, tak závody, arciť v soukromých rukou, byly nuceny vyrábět podle pokynů protektorátních a říšských orgánů, o svobodném trhu, proto, nemůže být řeči.

Po WWII jsme byli „přiděleni“ do sféry Svazu sovětských socialistických republik, takže, už v roce 1945 docházelo k zestátňování podniků, zásahu do práva svobodně podnikat direktivou tzv. vlády národní fronty atp.

Po únorovém puči v roce 1948 docházelo k dalšímu zestátňování, kolektivisaci zemědělství, což bylo završeno vyhlášením Československé socialistické republiky v roce 1960. Ta nebyla socialistická, ale státně kapitalistická, poněvadž, pomineme-li družstva a svobodná umění, veškeré výrobní prostředky i služby vlastnil stát, drtivá většina obyvatel byli státní zaměstnanci, pobírala plat, no a s tím, co vyprodukovali, obchodoval stát, ať už v rámci domácího, nebo zahraničního, trhu, a to z části tržním způsobem. Státní kapitalismus však není kapitalismus.

Po tzv. revoluci v roce 1989 došlo, sice, k částečné privatisaci, to ano, taky k navrácení majetku původním majitelům, ale ke vzniku svobodného trhu nikdy nedošlo.

Samozřejmě, jiná otázka je, jestli máme, nebo jsme měli, reálný kapitalismus. Ano, za Rakouska a první republiky, snad. Jinak nikoli.

Abychom měli reálný kapitalismus, nesměl by být trh tak přeregulovaný a redundantně zdaněný. To se týká, prakticky, celé Evropy: regulace.

Takže: proto.

Další odpovědi
Drap

Nikdy jsem žádného, soudného co by toto tvrdil , nepotkal. Je třeba si uvědomit, že republika vznikla v roce 1918. Za první republiky jsme se v mnoha směrech řadili na první místa.

Petr87

Já to tvrdím. Jsem libertarián. A ten socialismus co tu máme mě neskutečně sere. To je pořád samé: „Stát by měl. Vláda by měla. Stát by měl zaplatit. Vláda by měla zajistit aby toto a toto bylo zdarma.“ Když jde do tuhého, stát by měl být až opravdu poslední instance kam si jít pro pomoc (rozuměj peníze, dávky, příspěvky apod), a ne první instance. Stát nemá být náhradní rodič ke kterému běžím s nataženou rukou už při náznaku problému. Pak tady všichni brečí že jsme 30 let po revoluci stále ještě nedohnali to Německo a Rakousko. Bodejť by jo, když je tady zdravotnictví zdarma, slevy na dopravu pro kdekoho, dávky a příspěvky pro lidi kteří si sami posrali svůj život atd. Nedokážeš se nakrmit? Tak chcípni. Zákon džungle. Na shledanou.

Ametyst

Je otázka, čemu se říká kapitalismus. Když jsme se po roce 1989 vyhrabali z nejhoršího, na Západě už číhali dravci. Kterým jsme hloupě věřili, že přinesou investice a podobně. Na Západě už mezitím dávno kvetla měkká sociální politika, a např. důchodci tam pobírají důchod každé 4 týdny, zatímco zde 12× do roka, a ne 13×. Pokud tu byl nějaký kapitalismus, je to podle západního socialistického vzoru, že firma nesmí padnout, pokud zaměstnává mnoho lidí: dostane podporu vlády z peněz daňových poplatníků. Ostatně majitelé tímto vládu vydírají. Pokud má ale zisky, nedělí se o ně s daňovými poplatníky! Typicky gaunerský globalistický přístup. Tak nevím, co je to za kapitalismus, pokud se neobejde bez našich socialistických finančních injekcí.

plebs

Záleží jak by to hodnotil K. Marx a B. Engels