Stingo

Už jste někdy tahali čerta za ocas?

Nejlepší odpověď
annas

Znám toto úsloví v původním významu, byť přeneseném, že když tahám čerta za ocas, tak potřebuji, aby mně poskytl peníze.

Někdo se pro peníze „ďáblovi“ upíše, získá je třeba za nehorázný úrok, zadluží se. Takže tahání čerta za ocas situaci zhoršuje.

V tomto případě jsem nikdy netahala čerta za ocas, nikdy jsem kvůli penězům nepadla do spárů zlo. Každá dohoda s čertem je nebezpečná.

Spojení se objevuje ve většině jazyků. Vysvětlení se snažili podat francouzští jazykovědci.

Tato slova vycházejí z jedné pověsti. Jeden muž byl ve velké finanční nouzi a zavolal čerta na pomoc. Známe přece i z mnoha pohádek.

Ďábel příšel, ale rozhodl se, že muži pomoc neposkytne, nějak se nedohodli. Muž chtěl dokonce upsat čertu svou duši, protože peníze velmi potřeboval. Čert odmítl a odcházel Muž ho chtěl zadržet tím, že ho zatáhl za ocas.

Tato legenda se rozšířila v 16. a 17. století ve významu, že je rozumné a správné a slušné získat peníze na živobytí sám. Nespoléhat na jiné.

Ale v každém případě jde o představu utrpení, nepohodlí, obtíže s obživou, pokud se tonoucí stébla chytá. . Ďábel představuje zlo x bůh dobro.

Přece platí

"Čiň čertu dobře, on se ti peklem odmění – zlý člověk je vždy nevděčný.

Dej čertu prst a chce tě celého – počátek zla je často nepatrný"
-----.
Spojení se objevuje ve většině jazyků. Vysvětlení se snažili podat francouzští jazykovědci.

http://www.ex­pressio.fr/ex­pressions/tirer-le-diable-par-la-queue.php

Další odpovědi
Kepler

Jo, rodiče mě jako kluka často varovali ať nechodím na zamrzlý rybníček, což byla pro mně pochopitelně výzva. Takže jsem to zkoušel tak dlouho, dokud jsem nepropadl. Naštěstí jenom po pás. I tak jsem měl obrovský problém dostat se ven a odskákal jsem to pořádným nachlazením.

jirka21kufr

Jo, ale je to nebezpečné a občas se to nevyplácí.