Speed77

Uvyknou si nějak končetiny postupem času na mozoly a puchýře?

Na jejich tvorbu.
Končetiny, kůže a hlavně ruce. Pokud člověk dělá pravidelně nějakou námahavou práci, která často zatěžuje například ruce, tak uvyknou si na to postupem času nějak ty ruce? Znecitliví trochu nebo se zpevní kůže a stane se jakoby odolnou?
Takové puchýře se taky často tvoří při práci na zahradě nebo na poli, když se pracuje s nějakými nástroji. Práce s motykou, ryčem, lopatou,…
Pamatuji, že když jsem začínal posilovat, tak se mi od činek velmi často dělaly puchýře na rukou, ale postupem času čím dál míň. Nějaké mozoly (ztvrdlá kůže) ale v menší míře zůstávají. Puchýře už ne a přitom se váhy a tíha nesnižují, naopak.

Ale třeba pro nohy to neplatí. Vždy po delší a náročnější chůzi mám puchýře a kuří oka. I když je pravda, že to není něco, co bych dělal pravidelně několikrát týdně. Taková túra je jen jednou za čas.

Nejlepší odpověď
anonym

Odpovědí je mozol. Puchýř je reakce citlivé kůže na neočekávané zacházení. Pokud je pozvolné a dlouhodobé, potom se naopak vyvine mozol. Mozol je větší nános kůže tak, že může vydržet přes 60°C, chůzi po střepech, … Proto si lidé mozoly úmyslně pěstují – ty chrání živou tkáň před poškozením z práce, sportu, … Naopak pokud původce mozolu zanikl, je výhodnější mozol odstranit.

www.google.cz

Další odpovědi
aliendrone

Ano. Trvá to asi tak měsíc (v případě rukou +/-, soudím dle sebe, může to být individuální). Podívej se někdy na ruce lidí,kteří celý život „házeli lopatou“, už jen z podání ruky celkem spolehlivě poznáš, jak si člověk ohledně manuální práce stojí. (nemyslím sílu stisku [to se dá oblafnout/natré­novat], ale pocit „z dlaně“)

Dobrá věc je, že se MŮŽEŠ mozolům vyhnout, zejména v případech, kdy se udělají rychle. Tedy např. při práci s krumpáčem či lopatou – pokud na to nejsi zvyklý. Stačí jen používat PRACOVNÍ RUKAVICE. Dobré je před i po práci použít nějaký krém (MASTNÝ, hydratační je v tomto případě nevhodný). Jako super se již od dob bolševika jeví Indulona. To samé platí při práci s rozpouštědly (např. lakýřina) a vůbec. Ona se i tak utvoří určitá rezistence dlaňové pokožky vůči námaze, ale nebudeš mít pracku jak celoživotní zedník za socíku těsně před důchodem. ;) :)

V případě nohou je to DNES komplikovanější. Jde o to, že mladší generace nemají tolik „nachozeno“. Moc nesportují, mnoho času tráví dřepěním před monitory, tablety, čuměním do mobilů a nohy prostě NEMAJÍ tolik příležitostí k patřičnému přizpůsobení se. Všiml jsem si, že mladé ročníky mají ČASTO potíže s nohami (rychlé naskakování puchýřů, nadměrná tvorba „ztvrdlé kůže“ apod.) v době, kdy to u mne ještě nebyl problém s minimální péčí – už kolem 30! A to navzdory tomu, že nosí kvalitní obuv, ti co ne jsou na tom div ne jako důchodci. :o :(

Tudíž nevhodná obuv, která byla obvyklou příčinou puchýřů spolu s nepřiměřenou zátěží (denní tůra 40, 50km +) již nemusí být samojediným původcem potíží, to BÝVÁVALO. Chce to prostě trénink, no. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Kuří oka = zlá obuv

Speed77

To je asi pravda, ale myslím, že po velmi náročné a dlouhé chůzi tomu nezabrání ani dobrá obuv.

led

Ak sa človek príliš potí a noha v bote pláve, aj dobrá obuv (kvalitou) nemusí zabrániť „kurím okám“.