Uštvaní chudí lidé

Mám kamarada , a ten ,aby utahnul rodinu, se tremi detmi,tak dopoledne jezdi načerno u soukromnika s avií,a odpoledne pak jezdi ve svy oficialni praci.Vikend vetsinou prospi,jak je z toho na nervy a unavenej,. Normalni stav je prece ,kdyz tatinek prijde ve tri hodiny z prace a venuje se rodine! Pak deti nevidi rodice, a konci v patě typu „Zahul si, jinak nejsi in“. Ach jo. Jak si myslíte ,že by se temto uštvanym lidem ,kterych jsou v nasi zemi tisice ,dalo pomoci? Samozřejmě v ramci zakonu a demokracie.Je mi jich hrozne lito.

Nejlepší odpověď
beer

Zatím se dá pomoci jen těžko.
Momentálně u nás totiž vítězí jen jakási pseudo-demokracie v čele s prodejnými, nebo neschopnými politiky i státním aparátem.
Pomůže dle mého názoru proto jen čas.

Další odpovědi
Emefej

Dost by pomohlo, kdyby všichni uštvaní chudí lidé přestali pracovat načerno. Pokud by všicni pracovali legálně, mohl by stát mít víc prostředků, které by mohl smyslupně vynaložit.

lukas.zmizik

mowla: snad taky nežiješ v dětské iluzi – práce řidiče je, pokud se člověk uchytí ve slušné firmě, docela dobře placená – a mám zkušenosti spíše u teenagerů, kteří toho ještě o životě moc neví, že odsoudí z člověka jeho vzdělání automaticky podle toho, v jaké profesi dělá – tak například já znám docela dost kolegů řidičů s VŠ titulem, kteří tuto práci dělají, protože celkem vynáší – a ačkoli se to může zdát, ono to pro ty hloupější lidi opravdu moc vhodné není…

K otázce samotné – uštvanému kamarádovi se může těžce nevyplatit porušování nařízení 561/2006 o dobách jízdy a odpočinku a bude na tom ještě hůř…kauce za přestupky proti tomuto nařízení může být klidně 100 000 Kč na místě.

petra15

Rada odpovedela ,jakozto princezna, slovy francouzske kralovny : „kdyz nemaji na chleba,tak prece muzou jist kolace a dorty“.
Doplňuji:
opravuji: rada bych…

arygnoc

mám pocit, že uštvaný je celý národ.

všimnite si, že ľudia, ktorí niečo produkujú (manuálne pracujúci ľudia), sú uštvaní najviac.
naopak, tí, ktorí neprodukujú nič (bankári, politici, úradníci, obchodníci, …), majú RELATÍVNE zárobky omnoho vyššie.

niekde je chyba.
pomoc je iba v zmene spoločenského zriadenia.

Úvaha:
kto by mal vyššiu šancu na prežitie, keby prestala fungovať taká obyčajná vec, ako je elektrina?
s najväčšou pravdepodobnosťou tí, ktorí majú nejakú manuálnu zručnosť, prax.
teória by v tomto prípade bola absolútne na nič.
a aj na to príde.

anonym

To, že podle tebe je „normalni stav … kdyz tatinek prijde ve tri hodiny z prace a venuje se rodine“ ukazuje, že žiješ v dětské iluzi. A nebo mi uveď příklad, kde na světě, ve které společnosti, je takový stav normální…
;-D
Je pěkné, že máš sociální myšlení – ale svému ´kamarádovi´ můžeš pomoci třeba tak, že mu budeš předávat část svých výdělků. Nebo jej rekvalifikuješ na lepší (lépe placenou) práci – nebo jej přímo zaměstnáš a lépe zaplatíš.
😉
Na tvém ´příkladu´ můžeš krásně dokumentovat, jak je důležité se dobře učit a dobře si vybrat obor, ve kterém můžeš – dobře zaplacen, vyniknout.
😉
Doplňuji:
Lukas.zmizik: No – mám pár kamarádů kamioňáků a je fakt, že na ´peníze´ si nestěžují. Stěžují si spíše na pracovní podmínky.
Ale hlavní problém je v tom, že i ti, kteří si nestěžují, mají velmi nízké platy – a jejich hlavním ´příjmem´ jsou diety – ty se přitom nezapočítávají do výše důchodu (ani jiných ´dávek´), což ´mladí´ neřeší, ale s věkem řešit začnou.
Práce řidiče, který jezdí ´u souseda´ s Avií nebo dodávkou, není „dobře placená“.
___
A opravdu se nedomnívám, že práce řidiče je „pro hloupé“ – spíše tvrdím, že tuto kvalifikaci (B, C) má kdekdo, takže řidič prostě nemůže o platu příliš smlouvat. A pokud řidiče dělá „VŠ“ (neznám takového osobně), je to způsobeno nejspíše tím, že jeho VŠ kvalifikace není a) příliš žádáná b) pro absolventy dobře placená (typicky učitelé).
Chtějí ti VŠ u práce řidiče vytrvat do důchodu?
😉

zjentek

nemůžeš pomoct někomu, kdo si neuvědomil, že pomoc potřebuje ..až přestaneš pomáhat uštvaným, myslíš, že by se pak dalo nějak pomoci tobě? Připiš :o

bolak

Tak je nějakej divnej, já si vedl před lety jen tak ze zvědavosti 12 měsíců detailní záznamy výdajů, abych zjistil, kdyby byla nouze a musel bych se všeho nadbytečného vzdát, za jakou sumu se dá v ČR přežít.

Nájem, voda, elektřina, plyn, internet, boty, oblečení, potraviny, nejnutnější doprava + léky, všechno tohle vyšlo měsíčně na 2934,– (po zaokrouhlení). Jestli z tohohle nedokáže člověk vyžít, notabene při dvou zaměstnáních, kdy se o nájem dělí oba rodiče půl na půl, tak už fakt nevim.

ivzez

Kamarád „ježděním na černo u soukromníka“
rodinu nezabezpečí, ale naopak ohrožuje.
Za práci na černo mu totiž hrozí pokuta od 10.000 do 100.000 Kč.

A jeho „zaměstnavateli“ (tomu soukromníkovi)
pokuta od 250.000 do 10.000.000 Kč.

Buď by si měl najít něco spolehlivějšího
nebo svůj čas věnovat rodině.
Doplňuji:
Pomoc bych viděla v řádném placení za odvedenou práci (ne papírově
minimální mzdu a „zbytek na ruku“), a v lepším dodržování zákonů.
Tolik práce na černo (úplně bez smlouvy) nebo „práce jako OSVČ“
(Švarc systém), zaměstnanců s minimální mzdou, … snad nikde není
tolik jako u nás.

da ny

Politici nemají dnes vliv ani „páky“ na to, jak zaměstnavatel ohodnotí finančně své zaměstnance (kromě státních), aby stoupla koupěschopnost obyvatel.
Nemají vcelku vliv na ceny zboží.
Nízké mzdy dává většina zaměstnavatelů – podnikatelů. Jedni, protože se sotva drží nad vodou, jiní jsou nenasytní (příklad: koupí si jachtu, než aby sestrám a ošetřovatelkám v LDN proplatil přesčasy). Na takové jsou i politici krátcí :).
Ti mohou „jen“ snížit DPH (nejlépe z potravin, energií apod.), což možná neunese státní kasa.
Nebo zvednout výši minimální mzdy (třeba o tisíce, ne stovky)… za což je podnikatelé a některé strany sežerou a jiní zkrachují.
Začarovaný kruh v rozkradené a rozprodané republice :)
Je mnoho zaměstnanců, málo pracovních míst ⇒ zaměstnavatel určuje hodnotu lidské práce, ne politik :).
Známý: řidič kamionu, celý měsíc na cestách v cizině (někdy i 3–5 dnů doma v měsíci). Nutné pauzy = osobní volno mezi jízdami/ tráví mimo rodinu. Mzda čistá 15 tis./měs., výjimečně 20 (včetně diet).
Jiní jsou možná slušně placení, to záleží hlavně na zaměstnavateli. Zda mu stačí když kape, nebo potřebuje, aby teklo rychle a proudem.

fcoop

bolak – neber to špatně,jen z čiré zvědavosti:

cit.:"Tak je nějakej divnej, já si vedl před lety jen tak ze zvědavosti 12 měsíců detailní záznamy výdajů, abych zjistil, kdyby byla nouze a musel bych se všeho nadbytečného vzdát, za jakou sumu se dá v ČR přežít.

Nájem, voda, elektřina, plyn, internet, boty, oblečení, potraviny, nejnutnější doprava + léky, všechno tohle vyšlo měsíčně na 2934,– (po zaokrouhlení)."

Kde prosím tě bydlíš a co jíš? O ostatním ani nemluvím.....­..........
Nebo jsem to špatně pochopil?

bolak

Ne, pochopils to správně.

Tak samozřejmě že mám svůj vlastní byt, takže takže nájem je 0, okna plastový, takže i v zimě je tu nádherných 22,5 a za topení tedy platim 0, na horkou vodu máme bojler, kterej stačí zapnout 5 minut před sprchou a to je v podstatě jedinej výdaj za plyn, takže přepočteno na jednu osobu mi to vycházelo nějak kolem 300, elektřina je to nejdražší tam ta byla přes tisícovku, voda 800, internet 200, jíst se dá v práci za 30 korun ale v indii je chlápek co už nejed 20 let a je taky v pohodě, takže to bych klidně mohl škrtnout, a tak bych moch pokračovat. Po městě pěšky nebo na kole. Ještě bych klidně mohl vokrouhnout i ten plyn, protože sprchovat se můžeš i ve studený a tím si spravíš i zdraví a ušetříš na léky, vlastně i tu vodu, protože namísto takového rozmařilého plýtvání se můžeš vopláchnout i v práci pod umyvadlem. A tak dále a tak dále. Já myslim že kdybysme to vzali rozumě a podívali se na to ze všech stran, je možný že bysme se dostali i pod 14 set. Pokud máš děti tak bys na tom byl ještě líp, protože bys dostával přídafky a kdybys měl potomky aspoň dva, tak by ses na nich našetřil tolik, že narozdíl od nich by ses mohl sprchovat 3× týdně horkou…

A co se týče spotřeby vody za splachování, tak kadit se dá i u sousedů.

Děda Louda

Bolák přece bydlí v lesní jekyni u studánky, tos ho tam ještě nepotkal?

fcoop

Lesní jeskyně a se studánkou? U ní jsem byl naposledy někdy v minulém století. Vstupné bylo takové,že jsem si to prostě dovolit nemohl.

zjentek

emefej: smysluplně vynaložit :o:o:o:o:o:o:o

Emefej

Trochu jsem popustil uzdu fantazii 🙂