Danina65

Umíte správně určit barvy nebo jejich odstíny?

Já ne. Měla jsem pocit, že tomu tak není a že nemám s barvami problém. Až v dospělém věku, když jsem hádku o barvu plastového kýble prohrála 5:1, jsem začala váhat. Pak se to několikrát zopakovalo, s jinými lidmi a s jinými předměty. Musela jsem uznat, že vada je na mojí straně hřiště.

V mém případě jde o přechod mezi světle modrou a světle zelenou.

Jak jste na tom vy? 🙂

Nejlepší odpověď
Šidlo

na toto je dosť presný test:

http://www.co­lormunki.com/ga­me/huetest_ki­osk

vysoké skóre značí farbosleposť, nulové by mohlo u žien značiť tetrachromiu

Další odpovědi
kapka

Četla jsem, že řeči nějakého národa či kmene je pro modrou a zelenou barvu stejný výraz. Tenhle spor mají tedy vyřešen. :) Ale nechtěla bych být u toho, když se sejde dvacet Inuitů a začnou se hádat o odstín bílé. :D

quentos

Strávil jsem deset let ve výtvarné škole, takže předpokládám, že ano.
U některých barev neexistuje podle mého názoru žádná „správná“ verze – každý ji může vidět trošku jinak, záleží třeba i na aktuálních světelných podmínkách.

zjentek

Mně to moc nejde určovat , rychle přepínám mezi hemisférama a potom mně plastový kýble blikaj jako semafory.

Hans51

Pro mě jsou meruňka a losos jídlo 😁

Klaproth

Ano dovedu, od vyučeného tiskaře se to předpokládá. Pokud selhaly smysly, používali jsme kalibrační tabulky nebo kolorimetr.

gecco

Jakožto ´správný chlap´ rozeznávám asi tak 8 barev, včetně bílé a černé…
Meruňková a broskvová jsou marmelády – a pokud jde o výběr (nebo zhodnocení) barvy – zásadně se nevyjadřuju, ne tak, abych se hádal…
😉

Rokio

Barvy mi docela jdou.

pucipuci

Zelenomodré barvě se říká tyrkysová a je nejvíce komfliktní na určení. Nic si z toho nedělejte, má to hodně lidí. Druhá komfliktní barva je přestup mezi fialovou a růžovou, pro někoho ještě fialová, pro druhého už růžová. A klidně se hádejte dál.

pucipuci

Bohužel neumím anglicky a nějak jsem nepochopil,co mám dělat :(
a s překládačem si tedy hlavu lámat nebudu.

Dochy

srovnat ty barvicky v kazde rade aby sli hezky za sebou a tvorily plynuly prechod od jednoho krjae ke druhemu (ty krajni dlazdicky jsou tam napevno)
Pokud se vam nebude libit pozice nejakeho ctverecku, mysi jej pretahnete na misto kde by mel byt. Kdyz budete mit pocit, ze je to spravne, tuknete na tlacitko dole. Vypadne nejake skore, 0 je nejlepsi.

Dochy

Jo bacha, chvíli to trvá, těch barviček je tam doceala dost.

Dochy

Šídlo: Zajímavej test… Jdem si poměřovat pindíky.
(Ale pokud si někdo myslí, že mu správně rozliším broskvovou od kanárkový, tak se samozřejmě mýlí)