nyjono

Umíte říkat ne? Je pro vás odmítnout snedné nebo ne?

Přiznám se, mám s tím problém. Odmítám velmi těžko.

https://www.pro­zeny.cz/clanek/jak-se-naucit-rikat-ne-bez-pocitu-viny-54007?dop-ab-variant=3&seq-no=4&source=hp

Nejlepší odpověď
led

Ano, nielen druhým, ale aj sebe.
Predstavte si, že sa máte rozhodnúť medzi „A“ a „B“, oboje sú lákavé, až „srdce piští“… a poviete si „nie“, nedáte prednosť ani jednému. Je možné, že potom si „bijete hlavu o zem“, že ste sama sebe ustúpili, ale nedajte šancu svojmu „druhému ja“, tomu čo ako v tej reklame „Rozum a Cit“ láka na nákupy, nakupovať to, čo nepotrebujete.
Podobné je to aj mnohých iných prípadoch. Treba si vedieť povedať to čarovné slovíčko „Nie“

Další odpovědi
Malvína

Také jsem to tak měla, ale naučila jsem se to. Lidé toho rádi zneužívají pokud ví, že nedokážeme odmítat.

annas

Je rozdíl mezi tím, zda volíte asertivní „ne“, nebo normální odmítnutí.
Je je nutné říct ano, když chci říci ne? každý je odpovědný sám za sebe, ale neměl by ubližovat druhým.

V tom je rozdíl:. Kdy říct ne, bez pocitu viny, bez jakéhokoliv vysvětlování. Nebo říct ne a ublížit. To je někdy nutné vysvětlit. Uvědomit si postavení a situaci toho druhého, jemuž nechcete, nebo nemůžete v určité situaci pomoct.

U mě záleží na okolnostech. – někdy je to snadné, jiné dlouho rozvažuji.

marci1

Ano, umím. Pokud mi něco nebo někdo nevyhovuje, odmítnu. Svůj život si řídím podle sebe, jinak bych byla psychicky i fyzicky vyčerpaná. Slušně někoho odmítnout je zcela přirozené a kdo to neumí, má problém s tím, že jej ostatní manipulují. 🙂

Drap

Jsem na tom podobně. Dělá mi to často problém, cokoli odmítat.

Kepler

Není to vždy snadné, ale odmítnout něco je někdy nutné.

jirka F

S odmítáním nemám problém,ale někdy mě příjde že odmítám až moc věcí.

Anikitos

Jistěže.
Nejsi přece povinnen ani závázán skákat tak, jak někdo píská (ani když hezky prosí). Je to tvůj život a od nikoho ses o nic neprosil.

Někdy jsou lidi možná dotčení nebo i naštvaní, když jim řekneš ”ne,” obzvlášť, když si byli jistí, že řekneš „ano“, ale to už je jejich věc. Neovlivníš to, jak na to zareagují.
A hlavně nikdy neříkej ANO, když zcela jistě chceš říct NE. Nenuť se do něčeho, co se ti příčí.

Tohle spadá do toho, co si o tobě myslí ostatní. A každý by měl žít tak, jak chce on sám (podle svého svědomí).

Krásně to řekl Aurelius:
„Často jsem se ptal sám sebe, jak jde dohromady, že každý má raději sebe než ostatní lidi, ale přesto svým názorům přikládá menší hodnotu než názorům druhých.“

ivzez

Jak kdy.
Někdy je odmítnutí snadné, jindy musím důkladně zvážit pro a proti.

Zaujalo mne umění říct NE sama sobě. Odmítnout dvě lákavé věci
sice také někdy dokážu, ale častěji udělám (postupně) obě dvě.

EKSOT123

V Quebecu se jakákoliv pomoc vymstí:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KeilWILY­i3o&t=19s
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=nNneIyKuL0w&t=8s
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=4Cnt4nAc1FI&t=1s

led

ivzez, zjednoduším to trochu inak, nemusí ísť vždy o náku
predstavte si, že dostanete 2 lákavé ponuky na prácu (nárazovú) finančne zaujímavé, ale obidve od vás vyžadujú vzdialenie sa od rodiny na dlhšiu dobu. Teraz sú na váhach na jednej strane jednorázové peniaze a na druhej strane rodina. Čo si vyberiete?
Ja som si vybrala byť s rodinou.

ivzez

Pracovní nabídky mne nenapadly, nejspíš bych je konzultovala s rodinou.

Poku by šlo např. o práci v zahraničí s možností, že by tam děti mohly nějakou dobu navštěvovat školu, mohla by to být zajímavá příležitost i pro ně. (U pracovních nabídek by toho bylo ke zvážení víc.)

led

Tie ponuky sú nárazové a ak nezoberiete vy, zoberie iná.

Petr1491

Už nemusím odmítat. Po pár odmítnutí se mě lidé už ani nezeptají.