annas

„Tvá slova jsou pro mě pouhým bzučením mouchy“. Nezapomínají na to lidé příjímající „fakta“ o jiných, byť neověřená?

Citát jsou slova Egypťana Sinuheta.

  1. Cítí mnozí zodpovědnost za to, co říkají, nikoliv za to, co slyší? Nevypovídá to jen a jen o nich, nikoliv o těch dotyčných?
  2. Karel Čapek: „Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí.“ Slovem se přece dá nejen potěšit, ale i ublížit.
  3. Několikrát jsem se již zmiňovala, že při sdělování tzv. zaručených informací, často vytržených z kontextu, je třeba umět používat Sokratova síta – pravdu, dobro a potřebnost, tedy neupravovat pravdu ve vlastní prospěch a k manipulování s ostatními.

Pokud se člověk doslechne něco „zaručeně pravdivého“ o někom, koho nějak zná a chce si udělat názor, tak by mu měl napsat a znát druhou stranu. Vše se dá překroutit, vytrhnout z kontextu…

Jenže bohužel „vyvracet lež je horší, než hájit pravdu“ Alexej Pludek

Otázky týkající se pravdy se opakují, ale na pravdu se dá dívat z různých stran. Toto je jedna z možností.

Nejlepší odpověď
ivzez

Vidím, že si Egypťana Sinuheta nepamatuji dost
dobře, citát bych byla přiřkla Karlu Mayovi… (((–:

»Nezapomínají na to lidé příjímající „fakta“ o jiných, byť neověřená?«
Co na to odpovědět?

Podle mne by prvotní měla být důvěra
(přiznám se, že mi mezi lidmi dost chybí).

Platí ale i »Důvěřuj, ale prověřuj.«
Je umění rozpoznat, kdy si někdo zaslouží naši důvěru
a kdy si máme (čí) tvrzení prověřit.

Další odpovědi
Lamalam

Přijímat neověřená fakta je pohodlné a snadné. Přemýšlet a tvořit si vlastní názor je namáhavé.

zjentek

Bzzzzzzzzzzzz­zzzzzzzzzzz…

Ona ta odpověď dnes můžež znít divně, no ale po letech…

Drap

Zapomínají. Netuším, zda je to jen naše národnostní zvyklost, ale myslím, že je to ta i jinde. Téměř všichni si rádi vyslechneme nějaký „drb“, pokud je to o někom to špatné, tím lépe a většina se s nově nabytou informací opět ráda podělí s někým dalším. Takové informace zachycené jen tak okrajově se několikaterým předáním ještě zkomolí a výsledná informace je zkreslená. Je velice lehké někoho z něčeho nařknout, obvinit, bez toho aby byla informace ověřená a pravdivá. Hodně lehce se tím dá ublížit. Náprava je potom vždy obtížná, zdlouhavá a někdy už ani neni možná.
Otázkou je, za se umíme takového jednání zbavit a vyvarovat se mu.

Kepler

Mám pocit, že existuje množina lidí, která absolutně necítí zodpovědnost za to, co říkají a ještě větší množina která neumí naslouchat – jste pro ně ona moucha.
Příklad: tři roky mám souseda, který mi ještě nikdy, zdůrazňuji NIKDY, nedal pravdivou informaci a ještě by se kvůli tomu hádal do krve. Už se ho raději na nic neptám, co nadělám? Na druhé straně znám pár lidí, kteří vůbec nevnímají, když jim na jejich dotaz něco vysvětluju…

annas

Ad ivzez,

citát jsem měla v sešitku, do něhož jsem si psala zajímavé myšlenky. výpisk z četby. atd. Ale přiznávám, že jste mě zmátla, zapomněla jsem prověřit na netu,. Měla jsem to správně – Waltari.

Jenže v jiné verzi je uvedené –„Tvá slova jsou pro mě pouhým bzučením mouchy v mých uších.“ Někde je to bez mouchy …

ivzez

Nemínila jsem Vás zmást. Jenom se mi při čtení citátu vybavil Winnetou…