with.love

umí někdo vysvětlit vedení proudu v plynech?

bereme vy fyzice vedení proudu v kapalinách a olynech. T y kapaliny zvládám, ale vedení v plynech nechápu. Uměl by to někdo vysvětlit? Nebo třeba odkaz na nějakou stránku kde je to dobře popsané..

Odpovědi
Šárina13

Viz google: http://physic­s.mff.cuni.cz/kfpp/skr­ipta/kurz_fyzi­ky_pro_DS/dis­play.php/elmag/7_5

Michal Kole

V plynech se taky odělují z atomů elektrony, jenže hned vlezou do dalšího atomu a z něj se pak stane záporný atom

pokud ztratí atom elektrickou neutralitu (má buď véc protonů nebo elektronů) nazývá se iont.

Podoběn je to v polovodičích, kde jsou kladné díry (také něco jako kladný iont -atom) a elektrony

honza19hk

Elektrický proud v plynech se za normálních podmínek nevyskytuje, ale může se vyskytovat za zvláštních podmínek. Tyto podmínky musí v plynu způsobit vznik volných částic s elektrickým nábojem -elektronů.
Podmínky, za kterých se plyn stane vodivým jsou: silné elektrické pole, vysoká teplota nebo nízký tlak plynu. Je to tzv ionizace plynu. Děje se to např při bouřce-blesky,nebo při vypínání a zapínání velkých energetických soustav (vedení VVN a ZVN-110kV až 750kV) ten přechodový oblouk který tam vzniká mezi dvěma kotakty je právě tento jev. je to vlastně výboj v atmosféře-tedy v plynu.
Vysoká teplota znamená velkou kinetickou energii částic plynu, při jejichž nárazech může docházet k vyrážení elektronů z atomů nebo molekul. Elektrický proud v plynu se za vysoké teploty se nazývá elektrický oblouk a je tvořen směsí elektronů a iontů. Vyznačuje se velmi jasným světelným zářením, které se využívá v obloukových lampách.typický je táké když se svařuje lektrodou.Vzduch kolem oblouku je silně jonizovám a působí na něj elektromagnetické pole,při těchto podmínkách můžeme pozorovat jasné bílé až načervenalé světlo od svařování. Vzniká vysoká teplota ,na níž je vlastně svařovní založeno,dále se používá na řezání plechů nebo v elektrických tavících pecích na výrobu ocele.