nyjono

Ucpává tato směs odpad? Použitý olej nebo tuk + větší množství saponátu + horká voda, až se mastnota rozpustí.

Pokud do použitého oleje nebo tuku naliju horkou vodu a víc saponátu, až se vše spojí a rozpustí, také tato směs ucpává odpad?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano ucpává. Hlavně následně kanalizaci

Další odpovědi
Kepler

Olej odpad neucpává, ale ztužené rostlinné tuky (margaríny) a sádlo ano. Pokud k ucpání dojde, tukovou zátku velmi dobře rozpustí louh sodný. Dojde ke zmýdelnění tuku do vodou rozpustné podoby. Nasypu granule do odpadu a opatrně zalévám horkou vodou. Bacha na oči! Nakonec pořádně spláchnu studenou vodou.

Edison

Teplota vody nehraje roli, směs velmi brzo chladne. Ony rostlinné tuky mají jednu vlastnost: oddělují se od saponátů a srážejí se. Sice to možná neucpe odpad v domě, ale časem to nadělá bordel ve svodech, odvodech dál a hlavně v čističkách.

paul1

Určitě ucpává, hlavně tuk. Před 2 lety se nám ucpal odpad z dřezu v kuchyni, skoro totálně. Použili jsme všechno možné k odstranění, včetně kyseliny sírové (ředěné), ale pomohlo to jen částešně. Nezafungoval ani krtek s délkou pružiny cca 5 metrů. Nejlépe zafungoval Hydroxid sodný. Protože ale stav byl stále neuspokojivý, zkusili jsme na telefonickou radu odborníka odšroubovat sifon, do otvoru odpadu zasunout zahradní hadici, jak nejdále to šlo a pustit vodu. Asi po 15 minutách tlak vody vytlačil špunt, který v potrubí byl a průtok se obnovil. Nejlepší bylo, když jsem vytáhnul hadici: na jejím konci byl nasunutý nákružek znečisteného žlutavého tuku v délce cca 10 cm. Od té doby pravidelně v 14 denních intervalech nasypu so sifonu odměrku hydroxidu a podle návodu spláchnu pohárem studené vody. Zatím to funguje.