Kazatel

Učí se u nás Ukrajinci na základních školách ukrajinsky?

Nejlepší odpověď
Disraeli

To nevím. Znám jen pár příkladů a jen jeden trochu líp. Tam prý Ukrajinci jen sedí ve škole – a taky jen na některých hodinách – mají snad individuální studijní plán (podle všeho)… Z hlediska jazyka/porozumění ta výuka pro ně nemá smysl. Učitelé mají výklad, či prezentaci, prochází s žáky učivo, učebnice, prac. sešity, diktují do sešitu (úplně normálně jako jindy) a ti Ukrajinci z toho podle všeho nic nemají a jsou tam zbytečně. Známá mi neříkala nic o tom, že by to těm ukrajinským dětem někdo vysvětloval zvlášť.

Připadá mi to tak, že chodí do té školy jen z principu, aby si to tam odseděli a aby se neřeklo (povinná školní docházka). Osobně nevím, jestli vůbec mají nějaké zkoušky a podobně (jako měli by mít), třeba individuální přístup, speciálního kantora/překla­datele nebo nějaký „extra“ výukový systém. Je tam pár Ukrajinců, žádný z nich pochopitelně neumí česky a žádný z učitelů neumí ukrajinsky, tak nevím, co a jak se přesně učí. Na názorných příkladech je pro ně k pochopení tak leda matika (do jisté míry).

Ukrajinci se určitě neučí ukrajinsky – když to většina učitelů neumí, nemají se to od koho pořádně učit – řekl bych, že se stěží učí naše předměty… ale vím jen o pár případech.
Ideální by pro ně byla též výuka přes internet – v jejich jazyce – kde je učivo ZŠ, učitelé by jim to nemuseli ani kontrolovat/vy­hodnocovat (to dělá už ten systém, hry, samotné lekce), ti by je akorát mohli nasměrovat a dohlížet nad tím, jestli se učí a splňují úkoly/výukové lekce… Ale nevím, jestli se takhle učí, jen si tak říkám, že by to pro ně mohla být vhodná alternativa (vzhledem k nedostatku ukrajinsky mluvících učitelů atd).
Samozřejmě, že tu máme i plno urpchlílů – ale kolik z nich je učitelů… a sice mohou fungovat alespoň jako překladatelé/tlo­močníci, ale to by bylo nedostačující, složité a úplně vidím, jak se na to hrnou… a zrovna na výuku ukrajinštiny, na kterou se ptáš, určitě nebudou mít kvalifikaci.
Vhodné by taky bylo, aby měli svoje třídy popřípadě i školu/školy… jenže potíž je v tom, že je po Česku „rozprostírají“, tak aby nedošlo k zatížení na jednom místě a tak je často ve výsledku pár Ukrajinců na hodně místech (i hodně Ukrajinců na jednom místě, kde zase neví, co si s nimi počít). Tam na té škole o které jsem mluvil, tak jsou tam snad čtyři nebo pět dětí.

Další odpovědi
Drap

Ani na Ukrajině se většina dětí neučí ukrajinsky, protože je příliš málo učitelů. kteří mluví ukrajinsky.

Pepa25

Drap: píšete hlouposti. Naopak ani odborné předměty už není možné učit na Ukrajině rusky …