quentos

Tykají čeští vězeňští dozorci vězňům?

Asi tu nikdo nebude mít osobní zkušenost, ale třeba z doslechu nebo z literatury… díky. Potřeboval bych to vědět jako reálii pro překlad textu z vězeňského prostředí.

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem ve zdroji

1. https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:mUc­RxZPLZSkJ:https://the­ses.cz/id/l8td2­n/Rigorzn_prce_Dra­hoovsk.pdf+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d

Univerzita Palackého v Olomouci
Filozofická fakulta
Katedra psychologie
Pobyt ve vězení z pohledu vězňů

Rigorózní práce
Mgr. Jan Drahoňovský
Olomouc

"Dozorci používají slangové výrazivo vězňů v mnohem vyšší míře, než je tomu v případě jiných zaměstnanců.

Nikoli neobvyklým případem je i tykání dozorců odsouzeným (které

pochopitelně není přípustné, přesto se však objevuje)."

2. Ženská věznice

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:nqAw­sudFbxwJ:https:­//is.cuni.cz/we­bapps/zzp/dow­nload/120191927­+&cd=17&hl=cs&ct=clnk&gl­=cz&client=fi­refox-b-d

Page 1
UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE
FAKULTA HUMANITNÍCH STUDIÍ
Katedra genderových studií
Bc. Dominika Balatková
Praha 2015
Ženy v oranžovém analýza vztahů a moci v totální instituci ženského vězení
Diplomová práce

„Jednotlivé výpovědi vychovatelky by se daly charakterizovat jako urážky a motivace zároveň. Vychovatelka vytváří iluzi vykání, když mluví o tom, že „nám se tady válí mokrej hadr“a ženu, které se úklid ve vychovatelčiných očích nepovedl, oslovuje „ženská“.“ atd.

3. Opačný pohled

"Zápisky českého vězně: Respekt odsouzených k dozorcům mizí, může za to i vedení věznic

„Přestaňte laskavě vyřvávat a srovnejte se do řady,“ napomene kupříkladu dozorce odsouzeného. „Sám se srovnej, šašku jeden,“ drze odvětí vězeň a dál se vybavuje s kamarádem, jenž je na okně jiného oddílu. V davu se pár vězňů zasměje. Dozorce důrazně opakuje výzvu. Odsouzený zamíří k němu a povídá: „Co máš sakra za problém? Jen jsem pozdravil bratrance.“ Z davu někdo zvolá: „Přestaň furt buzerovat a pusť nás konečně už na jídlo.“ „Nepůjdete nikam, dokud se neseřadíte tak, jak máte, abych vás už konečně mohl spočítat,“ přidá se druhý dozorce. V jakémsi poloútvaru začíná atmosféra houstnout. Dozorce okřikne celý dav, aby si okamžitě nastoupili do tvaru. „Včera mu stará nedala, tak si ten zamindrákovaný kretén honí své ego na nás,“ prohodí někdo z davu " atd.

https://www.re­flex.cz/clanek/za­jimavosti/98858/za­pisky-ceskeho-vezne-respekt-odsouzenych-k-dozorcum-mizi-muze-za-to-i-vedeni-veznic.html

Další odpovědi
Justin1

Myslím, že by neměli, ale vzpomínám si, že jsem kdysi četl jednu starou knížku, kde byl mezi vězni jako falešný vězeň nasazený fízl, aby poslouchal, co čem si vězni povídají, a potom si pro něj přišel dozorce se slovy: „Pojď, je tady ten pán, co jsi ho okradl.“

V jednom pořadu Zdeňka Izera jsou zprávy, kde dozorce řekl vězni „Zítra jdeš na svobodu” a vězeň to pochopil tak, že má jít zabít nějakého Svobodu.

Naproti tomu na začátku knížky „Jak neuloupit smaragd“ Dortmunder po odpykání trestu odchází z vězení, mluví se správcem věznice a ten mu vyká.

yuko

Na to Vam rad odpovi a nebo se uz zminil v nekterem ze svych videii pan J.K.

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=U8Fo­ymBp9yk