Anikitos

Týká se karma lidí jen individuálně, nebo i společensky?

Myslím tím jestli se karma vztahuje jen na jednu osobu nebo může být součástí i více osob (např. rodinná karma; přátelská, kulturní,…)?

Pokud samozřejmě existuje (nebo podle toho zda na ni věříte).

Nejlepší odpověď
annas

Podle buddhismu.

" Často se karma chápe naprosto mylně jako osud nebo předurčení, nanejvýš se o ní uvažuje jako o neomylném zákonu příčiny a následku.

Je mnoho druhů karmy: mezinárodní karma, národní karma, dále karma města ale i individuální karma. Karma není fatalistická, ani předem určená, představuje naši schopnost tvořit a měnit. Je tvůrčí, protože se můžeme rozhodnout, jak a proč jednáme.

Karma znamená činy. Z hlediska toho, jak jsou činy konány, existují fyzické, slovní a duševní skutky. Z hlediska následků jsou činy ctnostné, nectnostné nebo neutrální." atd.

„Jsou také činy, jejichž následky jsou sdíleny – když mnoho bytostí provedlo podobné typy skutků, a proto zažívají společně jejich následky. Například tak, že všechny žijí společně v jistém fyzickém prostředí.“

http://www.bud­dhismus.cz/kar­ma.html
http://www.bud­dhismus.cz/da­lajlama-karma.html

„Jak to, že jsme přišli na svět jako lidské bytosti? Všechny bytosti, které mají podobnou karmu, budou mít společné vidění světa kolem a tento soubor vjemů, který sdílejí, se nazývá "karmickým viděním“.

Tato těsná korespondence mezi naší karmou a druhem prostředí, v němž se nacházíme, také vysvětluje, jak vznikají rozličné formy. Lidské bytosti jsme díky společné základní karmě, kterou sdílíme.

Ale v rámci tohoto lidského prostředí má každý z nás svou vlastní individuální karmu. Rodíme se v různých zemích, městech nebo rodinách. Každý z nás má odlišnou výchovu vzdělání, vlivy a víru a všechnu tuto podmíněnost zahrnuje tato karma. Každý z nás je komplexním souhrnem zvyků a minulých skutků, a tak nemůžeme vidět věci svým vlastním, jedinečným osobním způsobem. Lidské bytosti vypadají dost stejně, ale vnímají věci naprosto odlišně a každý z nás žije ve svém vlastním jedinečném a odděleném individuálním světě."

http://www.bud­dhismus.cz/kar­ma-a-videni-sveta.html

Kalu rinpočhe na toto téma řekl: Když sto lidí spí a sní, každý z nich zažívá ve svém snu odlišný svět. O každém z těchto snů lze říci, že je pravdivý, ale bylo by nesmyslné tvrdit, že jenom sen jedné osoby je pravý svět a všechny ostatní jsou smyšlenky. Pro každého pozorovatele existuje pravda podle karmických šablon podmiňujících jeho vjemy.

Další odpovědi
ivzez

Pokud někdo na karmu věří, může ji vnímat jak u jednotlivců,
tak u určitého společenství nebo u celé společnosti.

EKSOT123

Do karmy se mi moc nechce. Ten pojem je spojen s reinkarnacemi a dalším. Nevím. Ale je fakt, že některé věci jde pouze křesťanským pojetím těžko vysvětlit. Spíš jsou mi přijatelnější názvy jako Boží mlýny; kdo jinému jámu kopá…; kdo s čím zachází…; jablko nepadá daleko od stromu,…
Dokazovat takové věci je však jak honit vítr. Ale přemýšlet, hledat pravdu je důležité. Spíš ale pořád půjde o víru, protože to platí jen někdy.
Například jsem tu psal, jak Němci v první válce podporovali ruské bolševiky, později bolševici odtrhli část Německa. A navíc se jim tam vedle komunismu rozmohla Hitlerova ideologie. Bohudík Německo toho litovalo, což očisťuje. Ale Německo je rodištěm dalších pochybných „velkých ideí“, takže kdo ví, jak tomu rozumět. Podobně jsem tu psal o turecko německém paktu před 100lety, a dnes to mají zpět. Problém je, že se tyto věci dotýkají i okolí.

Na druhou stranu si můžem všímat dobré karmy. Když třeba někdo v rodině dělal něco dobrého (nechci říkat, že byl třeba knězem, abych neprovokoval, ale zkrátka něco dobrého), ovoce je vidět i generace. Když se zasadí dobré semínko, může vyrůstat dobré; kdo seje vítr, sklidí bouři; Někdy se následky projeví v jiné podobě, souvislost nemusí být přímá, nebo ani snad nemusí být, může jít o účtování shůry. Ale chce-li kdo karmu, tak či tak, myslím, platí to i v rodině a širším společenství.

Ještě mě napadají Romové. V Indii prý bývá problém u podnikatelů, že když dají lidem v pátek peníze, nepřijdou do práce, dokud něco mají. Ale jestli jde o vleklou karmu…?