Ketrouš

tohle je spíše takové přiznání, protože mě zajímá, jak se na to budou lidi dívat:

Už rok uvažuji kam na Střední. Teď mi je 15 a pořád si strašně přeji jít na vojenskou školu a jedou chci do armády. Všichni lidi kterým jsem to zatím řekla se mi vysmáli a dívali se na mě jako kdybych nevěděla do čeho jdu. Už jen kvůli tomu to chci dokázat. Ne, nemyslím si že jsem schopná zabít člověka. Chci chránit lidi a chci dělat náročnou a tvrdou práci. Chci dát najevo že já nejsem v dnešní době ta slečna s cigaretou v jedné ruce a makeupem v druhé. Nejhorší pro mě je pohled na mámu při tomto tématu, jelikož máma si přeje tu mladou slečnu která bude jedou zdobit dorty kytičkami a chodit v šatech v květinové zahradě. Není schopná pochopit že se chci plazit v bahně s neprůstřelnou vestou. Nevyčítám jí to, právě na opak. Připadám si že jsem jako dcera zklamala a to mi je teprve 15…

Nejlepší odpověď
Mravenec

V české armádě holka nevím, do jaké míry budeš zabíjet lidi/chránit, nebo dokonce náročnou a tvrdou práci.

Mám pár známých u vojáků a záleží jaký “útvar” budeš volit. Z většiny to však je jen tajtrdlikaření v kasárnách a obrovský stereotyp. Česko není žádná válečná země, armáda nastupuje na věci jako pomoc policii u ochrany hranic, například teď.

Pokud chceš chránit lidi a dělat náročnou práci, vol mezi policejními akčními útvary. Tam aspoň budeš mít pocit, že děláš něco prospěšného. Jeden známý takto od armády odešel, protože si tam připadal nevyužitý a chtěl dělat něco co má smysl – tak šel k četníkům…

Takže všecko zvaž. Nepředstavuj si to, že se budeš denně nakládat v zákopech a bahně…

Další odpovědi
Filip84

Zabít dokáže každý. Zachránit život, ať už fysicky, když je to potřeba, nebo třeba tím, že psychicky někomu pomůžeš, odrazit se ode dna, to už dokáže málo kdo. Hlavně u toho druhého zjistíš, jak málo můžeš.

Mravenec Ti napsal, jak to chodí v AČR. Chodí to v principu tak, že my žádnou armádu nemáme, těch 30 tajtrlíků je, vlastně, něco, jako Regierungstruppe des Protektorats Böhmen und Mähren. Úplně otevřeně a bez obalu. Funguje to z podstaty, podle zupácké zásady „Rozkaz nezněl číst, rozkaz zněl podepsat!“ a „Já jsem velitel – ty jsi blbý. Ty jsi velitel – já jsem blbý!“ Opravdu si to hodně idealisuješ.

Stavět cokoli na tom, že budeš někomu něco dokazovat, není dobrá cesta. Klidně si jí jdi, pokud máš opačné mínění, Tvůj život, Tvá rozhodnutí, Tvé následky. Dobrá cesta je vyprdnout se na to, co si ostatní myslí, respektive, ani jim nedat příležitost, aby Ti to sdělovali.

Spousta rodičů má nějaké představy o tom, co by měly / neměly dělat jejich děti. Je to teatrální, nepatřičné, hloupé. Co Ti mám k tomu víc říct? Je to Tvůj život, nikoli život Tvé paní matky.

Chceš dělat „náročnou a tvrdou práci“? Tak studuj něco, abys mohla dělat, například, psychologa ve věznici. Nebo sociálního pracovníka v „Naději“, či v „Noclehárně u Kateřiny“. A nebo ano, studuj nějakou ochranu osob a majetku, či policejní / vojenskou školu a jdi k policii do zásahovky, nebo jako prvosled. Tam budeš dělat „náročnou a tvrdou práci“ a občas i „chránit lidi“.

zjentek

Já ti fandím. Rozhodně pak budeš vědět, kdo jsi. Tady na serveru pak už sice ve vlastním zájmu žádnou otázku nepoložíš, ale… To jsi neudělala ani teď! (; 👍 (;

Zlom vaz, vojáku. (;

terry

Měla bys už teď sportovat a mít trochu fyzičku.
Také úroveň vzdělání, tvůj pravopis není nejlepší.
Jako žena nejspíš nebudeš někde v linii se zbraní v ruce, nejspíš v kanceláři.
Můžeš se jít optat, jak to chodí, jaké máš možnosti a co pro to udělat.
Také zvaž, u jakého útvaru by tě to případně bavilo, i když šance je malá.

elkon

Nevím jak dalece máš povědomí o práci v armádě. Samozřejmě, že zde ženy pracují, ale uvědom si, že jednou bys chtěla třeba založit rodinu, ale s tímto povoláním to není právě ono. Neustále někde na akcích, nestálé bydliště, prostě nejistý život bez jistoty klidného zázemí.

da ny

Které lidi chceš chránit? A kde? Fyzicky, se zbraní v ruce?
V armádě je mnoho profesí, které „chrání lidi“ i bez válení se v bahně a se zbraní v ruce. Také zdravotníci. Je možné být u PČR ( na to stačí rok v Praze, po maturitě) nebo u nějaké městské policie
V cizině, za hranicemi – armáda.
Čechy, doma – policie.
U hasičů je asi je jedna žena.
Já bych šla na SŠ (VSŠ), je celkem jedno, kde získáš maturitu. Pokud budeš trvat na svém, můžeš jít na vojenskou VOŠ, VŠ nebo Policejní akademii.
V 15 letech se každý, dobře netrefí, při výběru školy/povolání, někdy ani po maturitě….
Určitě nebudeš jedinádívka, která má zájem o vojenskou školu. Pokud si to opravdu přeješ, bude to mamka jistě časem akceptovat. ;D Škola je technického tyou… Prospěch máš na ZŠ výtečný? S maturitou může být vyšší šance/úspěšnost ve studiu (po přijetí na VOŠ, VŠ).

„O studium na vojenské škole v Sokolově má zájem i řada dívek
Zdroj: https://karlo­varsky.denik.cz/z-regionu/o-studium-na-vojenske-skole-v-sokolove-ma-zajem-i-rada-divek-20220114.html
„Vojenská škola, co se týká výuky, je trochu náročnější než klasické gymnázium, např. matematika. Není zde moc prostoru pro diskuzi, očekává se od studentů aktivní účast na různých vojenských akcích. Je zde možnost výuky techniky boje muže proti muži „Musado“. Každý rok na podzim se koná na náměstí slavnostní slib, což je opravdu pěkná podívaná. Trochu ale zaostává informovanost školy pro rodiče.“
https://www.vsmt­.cz/files/aktu­ality/aktuali­ty.aspx#utm_sou­rce=firmy.cz&ut­m_medium=ppd&ut­m_campaign=fir­my.cz-12957537

petrph

Připadá mi že s takovými představami je na takové rozhodování je v 15 letech a u dívky skutečně brzo. Co si hlavně musíš uvědomit, že skutečně vojáci zabíjejí, a že právě k tomu jsou cvičeni. I když si asi vybereš nějaký technický obor v armádě, tak stejně tě brzo pošlou (krom toho učení ve třídě) na poměrně tvrdý výcvik, kde si to vyzkoušíš.
Ale co si musíš uvědomit v první řadě – že pokud se přihlásíš na vojenskou školu, tak na začátku podepisuješ závazek že v té armádě budeš po absolvování té školy řadu let pracovat. Pkud by sis to rozmyslela a chtěla jít dělat něco jiného, nebo i tu školu nedokončila tak potom jim musíš zaplatit poměrně vysoké peníze jako náhradu.
Tak si to ještě rozmysli, užitečné i tvrdé práce se u nás najde i jinde dost…:-D

Reverend

Především je skvělé, že takové cíle máte, a chcete pro to něco udělat. Dával bych si nicméně pozor na to, jakou tam máte motivaci, vymezujete se proti názoru své matky a to může znamenat, že to není tak úplně vaše rozhodnutí.

Podle mého Je vhodnější zvolit přes gymnázium, které vám otevře dveře k lepšímu vojenskému vzdělání na VŠ. Zároveň to pro vás bude zkouška, jestli vaše odhodlání je opravdu takové. Berte to jako předstupeň výcviku, jakými procházejí např. SEALS nebo SAS, kde se testuje nejen vhodnost, ale i odhodlání kandidátů.

Z čistě psychologického hlediska se úplně vědomí odpovědnosti vyvíjí někdy až do 25 let, tj. je lepší, když takovéto rozhodnutí necháte na pozdější dobu. Během této doby můžete zatím pracovat na fyzické kondici a případně i promluvit si s pár lidmi s oboru, abyste získala přesnější informace o tom, co vás čeká. Krom toho znalosti z gymnázia v armádě plně využijete.

Je možné, že nakonec zvolíte např. kombinaci služby v armádě s běžnými povoláním, např. formou Aktivních záloh.

Emefej

Jdi do toho. Neposlouchej rady zdejších civilů, kteří o armádě nic nevědí. V armádě jsem strávil 27 let.

Randomčlověk

Holka v armádě, no nevim… ale každopádně si jdi vždy za svým cílem a neber ohled na lidi.

Filip84

C. k. Vojenský ústav vzdělávací je ve Falknově nad Ohří? Tak to jeď, do Lidové republiky Sudety, to bude 👌, to uvidíš! Tam se chlastá i ve dne, proboha! 🤦‍♀️

Filip84

A nebo Ti to mohu říci ještě jinak:

Armáda má za úkol vyřazení síly nepřítele, na ztráty na životech a majetku ohled nebere. Ale armáda jako celek, taký komplet, ne každý jednotlivý voják. Ten jednotlivý voják ani nemusí, pomalu, vidět kvér, třeba to bude „ajťák autista“, jistě chápeš.

Voják je cvičen k co nejrychlejší a nejúčinnější eliminaci síly nepřítele. Pokud je to boj muže proti muži (přičemž mužem rozumíme jednotku živé síly, bez ohledu na pohlaví, či zda vůbec má pohlaví, a už vůbec ne s ohledem na to, jakým pohlavím se cítí být zrovna dneska), voják je cvičen vyřadit toho druhého vojáka z boje: mačetou, sekyrkou, lopatkou, pistolí, puškou, samopalem, útočnou puškou, plamenometem, bodákem, kudlou, prostě: čímkoli, co je povoleno, takže třeba ne pepřovým sprejem. Ten je zakázaný. Jestli ho při tom poškodí, zabije, zmrzačí, nic nevadí. Není to primárním cílem, primárním cílem je vyřadit z boje, ale není to nezbytně nějaký problém – o starost méně.

Policie má za úkol ochranu vnitřního pořádku, a to takovými prostředky, které jsou nezbytně nutné k dosažení účelu, který je sledován služebním zákrokem. Primárně, jinak, třeba, doručuje soudní obsílky, nebo si povídá s osobami bez přístřeší. Nebo ubytovává děti na CPZ, v rámci dne otevřených dveří. Nebo poskytuje jiné ubytovací služby nestandardního ubytovacího zařízení (podrobnosti zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyuzili-jste-nekdy-sluzeb-nestandardniho-nebo-mene-standardniho-ubytovaciho-zarizeni). Ale primárně má za úkol ochranu vnitřního pořádku.

Policista je cvičen k tomu, aby zpacifikoval delinkventa s co možná nejmenším dopadem do jeho fysické (i psychické) sféry. K tomu je i vybaven: má bebíčko sprej (pepřák), magickou (wellness) tyčinku (teleskopický obušek, https://external-preview.redd.it/_gsY40T7­zxjGXj4gjHlFAB­DSKB7jTZqbjEy­e3d7sqsA.jpg?au­to=webp&s=18e­e611f9d24b788ab73f8ca472­9f344bcb48a33), slušivé náramky pro interessanty (pouta), bezpečnostní pásy proti poškození nohou (https://www.an­chorsupplies.com/re­view/product/lis­t/id/3158/cate­gory/97/), a až když to nestačí, nebo by to bylo zjevně neúčinné, tak má policista taser, a někteří policisté mají i palnou zbraň a někteří jí, dokonce – představ si – umí i použít, a ti nejlepší z nich jí už i použili! Není nikde řečeno, že činec nebude po zákroku policisty, arciť správně provedeném mrtev, nebo zmrzačen. Může být, co by nemohl být, život není krásný, ale celý ten systém se to risiko snaží eliminovat na nezbytné minimum.

Taky proto, třeba, už před cca 100 lety policisté vyměnili šavle za wellness tyčinky. A poutací řetízky za slušivé náramky. A ve vyspělých státech (ČR není vyspělý stát!) mají policisté náramky nejen slušivé, ale také uzamykatelné, aby si je nemohl činec nechtěně sevřít víc, a tím si poškodit ruce. Třeba.

Prostě, práce vojáka není někoho moc „chránit“, práce vojáka je eliminovat.

Reverend

  1. Tím, že eliminuje nepřítele v případě obranné války (zahraniční mise nepočítám, ty jsou diskutabilní), tak nechrání zbytek obyvatelstva a zbytek své jednotky?
  2. V dnešních poměrech by nasazení v boji (opět vyjma zahraničních misí) bylo možné jen v rámci NATO (sami nemáme kapacity ubránit ani Ostravu). V takovém (velice nepravděpodobném) případě by se jednalo o konflikt mezinárodního charakteru, kde by s největší pravděpodobností došlo stejně k mobilizaci, takže Ti, kteří by už v armádě byli, by měli alespoň větší šanci přežití, než Ti, co by absolvovali krátký povinný výcvik. (otázka je samozřejmě, jestli by povolali i ženy)
  3. Naprosto nejpravděpodobnější scénář pro slečnu (opět, pokud se nebude hlásit na zahraniční misi) je nasazení v době míru, tj. při živelných katastrofách, asistence ostatním složkám IZS, kde o ochranu života a majetku jde především.

Ketrouš

Velice vám děkuji. Cením si toho jak jste se kvůli mě rozepsal pane. Určitě mám nad čím přemýšlet.