klumprt

Točí se tanečnice u tyče kolem tyče na jižní polokouli opačným směrem než ty na severní?

Pro ty, kdo nechápou, o co mi jde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Co­riolisova_s%C3%A­Dla
Doplňuji:
Kdybychom umístili 1000 tanečnic ne severní polokouli a 1000 na jižní polokouli, přičemž polovina z nich by byly pravačky a polovina levačky (namíchané spravdlivě), nechali je zatančit a vyhodnocovali se stopkama, na kterou stranu se točí více, nezjistili bychom třeba, že cca v poměru 550:450 se na obou polokoulích točí v souladu s Coriolisovou­ silou?

Pokud by výsledný poměr se jevil jako statisticky nevýznamný, mohli bychom je vyměnit a sledovat, zda se něco změnilo. Samozřejmě by bylo zakázáno jim vysvětlit, jaký směr se od nich kde očekává. Předpokládejme, že si to normální tanečnice nemůže ze školy pamatovat (jinak by se živila jinak).

Opakování tanců za stejných podmínek za účelem případného zvětšení odchylky se mi jeví jako zbytečné, protože se dá očekávat, že každá se bude držet nacvičené sestavy a nebude ji měnit.

Myslím, že by bylo vědecky přípustné pro zesílení Coriolisova efektu na jižní polokouli umístit tanečnice původem z jižní polokoule a na severní ze severní, neboť lze předpokládat, že člověka to tak nějak roztáčí celý život a na tyči se to projeví jaksi „setrvačně“.

Nejlepší odpověď
anonym

Obávám se, že ty tanečnice se nenechávají Coriolisovými silami rozptylovat…

Další odpovědi
zzzzz

Tanečnici ta síla, co o ni prvně v životě slyším nezajímá:-)))
Ta se točí podle toho, jestli je pravačka, nebo levačka:-))) A pak podle peněz, to je ta hlavní síla:-DDD
Doplňuji:
Kdy budeš pořádat ten pokus? Já jen aby si místní pánové stihli vzít na to dovolenou:-)))DDDDDDDDDDD

ponovotny

jasně a nejlepší to je na rovníku, tam když si navečer sedneš na pláž čelem na západ abys viděl zapadající slunko a budeš mít tyč napravo i nalevo tak se ti budou točit každá na jinou stranu

mosoj

Ouha omyl.
Podle zákona o ohambí, se všechno točí kolem ženského přirození, nikoliv přirození kolem tyče !!!!!! Podle nejnovějších průzkumů NASA se má za to , že se na tom točí i zeměkoule ! Coriolisova síla je na toto slabá a vůbec to neovliňuje.

annas

Není to podobné, jako když se vypouští voda z vany na severní nebo jižní polokouli?

Vysvětleno v odkazu: u otázky " Je vír vody odtékající do odpadu na severní polokouli opačný než na jižní?"

„Voda vypouštěná z vany by na severní polokouli měla odtékat proti směru hodinových ručiček, na jižní ve směru hodinových ručiček a na rovníku kolmo dolů.
Tento jev je způsoben Coriolisovou silou, která vzniká v důsledku otáčení Země na východ. “

http://obchod­.readersdiges­t.cz/otazniky/?od­poved=48

setapouch

S virem je mi to jasne, ale uprimne, v takovou chvili sleduju docista jine veci, nez kam se toci :)
Doplňuji:
V takovou chvili mysleno pri slintani u tyce.

Agneta

No tak si zajeď do Austrálie a koukni se na kterou stranu se točí vír vody ve výpusti ve vaně – určitě na jinou než tady :DDD

yeerum

Hadej