Avatar uživatele
Franta Jouda

Tisknutí peněz doma na tiskárně

Mám dotaz, když si doma na tiskárně vytisknu jednostranné bankovky v černobílé a budou vystřižený od oka (takže křivě) a nikdy bych je nepoužil jako napodobeninu reálného platidla, hrozí mi za to trest?

Zajímavá 0 před 291 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Já mám doma takový pětistovky a je na nich vyobrazený Mr. Bean. Už jsem s nimi několikrát platil a vždycky v pohodě, vždycky sranda. Zatím. Ovšem je taky docela možné (svět je fakt zvláštní místo k bytí) že jednou, až si zase budu dělat legrácky, že natrefím na nějakého „Filipa“ a-nebo na debila, který si neuměl hrát už jako dítě a bude po srandě, skončím špatně. Až tak jednoduchý ten svět v podstatě je 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Nehrozí

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Hmotná reprodukce tuzemské nebo cizozemské bankovky je legální, pokud:

  • je-li jednostranná, musí její délka, při zachování poměru stran, činit nejvýše 75%, a nebo nejméně 125%, délky reprodukované bankovky (rozměrový kriterion), nebo
  • její delší a kratší strana musí svírat úhel menší, než 70°, a nebo větší, než 110° (kriterion velikosti úhlu svíraného delší a kratší stranou,
  • je-li oboustranná, musí její délka při zachování poměru stran činit nejvýše 50%, a nebo nejméně 200%, délky reprodukované nebo napodobované bankovky (rozměrový kriterion), nebo
  • musí být vyhotovena z materiálu nezaměnitelného s materiálem, z něhož je vyrobena reprodukovaná bankovka (kriterion nezaměnitelnosti materiálu,

Pokud těmto kriterionům reprodukce bankovky nevyhovuje, jedná se o přestupek, za který může ČNB uložit pokutu až Kč 1,000,000.00. Sa­mozřejmě, pokud to máš jenom doma, tak jak by to kdo zjistil – kvůli přestupku domovní prohlídku udělat nelze. A taky tam bude, poněkud, absentovat materiální složka přestupku.

Zdroj: https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/cnblog/Ri­tualni-penize

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

I když si nemyslíte, že byste je použil jako falešnou měnu, stále riskujete právní následky. Podle zákona se jedná o padělání peněz, které je trestné i když není použito v oběhu. Přestože se může zdát, že pokud je tisknutí bankovek pro osobní, nekomerční účely, není to takový velký problém, měli byste se vyhnout jakýmkoli aktivitám, které by mohly být považovány za nezákonné.

Konkrétně v České republice je trest za padělání měny stanoven v trestním zákoně § 233 a může se jednat až o trest odnětí svobody na dvě léta nebo pokutu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Samtibalfars

Padělat peníze je legální nesmíš je vydávat za pravé.

Nový příspěvek