klob1

Také se někdy cítíte, jako, když někdo nečte, na co se ptáte?

Napíšete jasně, co chcete vědět. Dáte třeba něco blízkého tomu, jako co už znáte a on Vám odpoví, co už jste s jistotou napsali v tom přirovnání? Ale bohužel se to pravé nedozvěděli?
Tak nějak jako, ptáte se třeba na zvíře, které má kopyta a dává mléko. A napíšete, že podobné zvíře je koza. No a odpoví vám ten někdo, že to je koza. Jenže přitom jste měli na mysl krávu a na tu jste se ptali, jenže jste ji někdy kdysi viděli, ale nevěděli, že je to kráva, a proto jste se na to zvíře ptali.
Jen nechápu, proč si nepřečtou, co člověka skutečně zajímá, nebo, co chce vědět a odpoví, už tím, co je řečené v té otázce.
Myslíte, že je to hloupostí toho člověka nebo spěchem myšlenek? A bohužel tomu člověku nemůžete ani odepsat, protože je blokovaný.
Doplňuji:
Někdy se nedá už dát k otázce doplněk, když již byl využitý! A dotyčnému odpovídateli se nedá zpětr napsat,když je blokovyný na odepsání a reakci! Takže se nedá ani upřesnit další věci.
A s těmi zvířaty byl jen příklad. To nebyla ta otázka, co původně již někde mám.
Jednalo se o otázku ohledně písničky a, že v té době si myslím, velmi jedna známá písnička také vznikla. Tak tu známou, co znám, jsem dala k tomu. Jenže dotyčná osoba mi odpovídala ne tu písničku, co se ptám, ale odpověď byla ta, kterou znám a uvádím pro přiblížení.
Přece se nebudu ptát na něco, co už vím, tak přece nemá smysl odpovídat, co už píši v otázce pro přiblížení doby.
Píši tam také, že mi slova z té písničky, co hledám, znějí. Ale ,že to nejsou přesná, či úplně ta slova. Jeden pám mi říkal, že tu písničku také zná, že ji slyšel, ale bohužel neví, přímo, kdo to zpíval nebo název té písničky a také mu ty slova tak znějí.
beru to, že mi někdo přibližně odpoví jaká yb to mohla být písničky, nebo , kdo ji zpíval a třeba to nebude přesně ona. Ale ocením, že bude podobná k té co hledám. Jen necením to, že mi odpoví tu, co už píši jako příklad v té době.
Tak jsem i se musela optat, jestli se tím někdo tu setkal.
Je to jako, aby se někdo ptal na to, že třeba viděl psa a byl velký. Že co je to za rasu psa, že ho nemůže nikde najít na netu? A podobný je třeba k tomu, co viděl Vlčák, ale ten to samozřejmně není.
Ten druhý by odpověděl, že je to Vlčák. Samozřejmě, že by to nebyl Vlčák,ale nějaký jiný velký pes. Takže jako dá Vlčáka pro představu velikosti psa a druhý odpoví, že ej to Vlčák, když se ptá na toho psa, který není Vlčák.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, co tazatel považuje za jasný dotaz. Odpovídající ho chápe třeba jinak než on. Někdy platí, jaká otázka, taková odpověď. Lidé jsou různí, nedá se zevšeobecňovat.

1. Např. je rozdíl mezi zájmeny Jaký či Který.
Jaké pohádky napsala B. N. x Které pohádky napsala B. N.? Rozdílná odpověď, ale jen jedna vyhoví tazateli.

2. Někdy je otázka v jiné kategorii, než zná odpovídající,. Přehlédne. Jindy pochopí jinak.

3.Otázka je příliš stručná, chybí kontext, v němž se slovo používá..

Po doplnění otázky může být původní odpověď nepřesná, nedostačující. .

Váš příklad – koza také dává mléko, ale nemá kopyta. Nepozornost.
Ale třeba i kobyla má kopyta a mléko.

Píšete, „měli na mysl krávu a na tu jste se ptali“ – odpovídající přece neumí číst myšlenky tazatele, proto je třeba hlavní otázku upřesnit, jak jsem uvedla výš.

Mezi tazatelem a odpovídajícím chybi zpětná vazba. Leccos by se dalo upřesniit či vysvětlit v diskusi.

Další odpovědi
gecco

Napiš to tomu člověku do diskuse k dané otázce…
😉
Ale já to pociťuju spíše z druhé strany – napíšu odpověď na nejasnou otázku, takže vrámci odpovědi dodám nějaké upřesňující podmínky – a dotyčný tazatel se ani neobtěžuje sdělit, zda mu odpověď pomohla a nebo zda jsou ty podmínky ´někde jinde´…
Var. B – některé dotazy jsou naprosto stupidní a prozrazují jen to, že tazatel není ochoten se ani zamyslet (protože tak blbej, jako ta otázka, snad ani být nemůže)…
😉
___
Co přesně máš na mysli?

setapouch

Tebou popisované chování jsem v odpovědích na mé otázky nezaznamenal.

Spíš bych řekl, že většina tazatelů se neptá na to, co je skutečně zajímá. Snažím se odpovídat na to, na co se uživatel ptá. Takže na otázku „nevíte“, „můžu se zeptat“, „zná někdo“… odpovídám „ano“.
Doplňuji:
Oprava: místo „většina tazatelů“ „část tazatelů“.

ivzez

Pokud by otázka byla položena přesně tak, jak je
uvedena v příkladu, odpověděla bych: „ŽÁDNÉ“.

Žádné zvíře, které by mělo kopyta, dávalo mléko
a bylo podobné koze, neznám (alespoň u nás ne).

  • –––

Chce-li tazatel, aby mu lidé odpovídali na to, nač se ptá,
musí otázky formulovat tak, aby bylo jasné, nač se ptá …

Otázky čteme všichni, ale myslím, že nikdo
z nás neumí na dálku číst myšlenky tazatelů …

klumprt

Ne, naopak. Já si myslím, že je to koza nebo něco podobného.
Doplňuji:
Ne, písničku o vlčákovi neznám. Znám jen Skákal pes přes oves.

Quimby

Tady se domácí úkoly neřeší, napiš svoje řešení a rád ti ho zkontroluju ;)

marketa54321

Mě spíš štvou rádoby vtipné nicneříkající odpovědi a chybí mi za ně možnost udělování mínusových bodů
Doplňuji:
A opět..holka se ptá, jaký je nejlepší dotykový mobil…a dotyčný ji odpoví „Nejlepší je ten, co mám já. Proto jsem si ho vybral. A neřeknu, který to je.“. Haha, to jsem se nasmála… Ale abych nebyla OT, taky se mi stalo, že mi při dotazu, kde se dá ve městě opalovat kromě koupališť, bylo odpovězeno – na koupalištích :))