Shady

svět bez peněz. šlo by to?

každý by se musel podílet na práci a místo mzdy by si mohl vzít všechno co potřebuje pro důstojný život.samozřejmě by musela být nějaká kontrola aby lidi do té práce chodili a na druhé straně aby nevyrabovali regály.

Nejlepší odpověď
www

To co uvádíš je pouze zidealizovaná společnost a obdobou tohoto měl být komunismus. Že to takto nejde se již projevilo.
Ale kdysi dávno to šlo, peníze nebyly a proto existoval výměnný obchod. Bylo to něco jiného, ale bez potřeby peněz. Někde funguje i dnes.

Doplňuji:
Památným heslem komunistů bylo plánované heslo „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“ a takto to všude dopadlo 😁

Další odpovědi
Cooldan456

Ne nejde
:D

anonym

Jako rodačka z Tábora vím, že se o tento model pokoušeli už husité. Znáte to, ne? Kádě na rynku, výběr cenností a každému se dostávalo podle jeho potřeb. Jenže lidi jsou lidi a vždycky se najde někdo „potřebnější“.
Zatím to funguje jen ve filmu a ani to není na naší planetě:
http://www.no­vebohatstvi.cz/2011/07/­nadherna-zelena-zakazany-film-spatruje.html

Dochy

K www. Komunismus nikde nebyl ve velkém nasazen. I komunisti tvrdili, že k tomu je ještě dlouhá cesta. Fungující komunismus vyžaduje zcela jiný typ společnosti a k tomu lidé ještě nedospěli. Je otázka jestli někdy dospějí a je otázka, jestli by k tomu někdy vůbec dospět měli.
V současnosti jsou lidé příliš soutěživí a závistiví než aby něco takového mohlo fungovat. Peníze v současnosti „limitují“ „potřeby“ jednotlivce. V komunistické společnosti by ty potřeby museli být limitovány sebekontrolou jednotlivců – limitování systémem by vedlo k nespokojenosti, nepokojům a pádu systému.

da ny

I v kibucích zavedli mzdy a procházejí privatizací…

arygnoc

išlo by to.
ale je otázka, ako dlho by to vydržalo.