Vilma007

Lze na VŠ studovat jiný obor než na SOŠ?

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda mohu studovat na vysoké škole úplně jiný obor, než jsem studovala na střední škole. Jestli pak nebudu mít problémy při hledání práce nebo tak. Děkuji

Odpovědi
da ny

Pokud úspěšně projdete přijímacím řízením a budete přijata, můžete studovat,
co je Vám libo. První a druhý semestr bývá „sítem“. Někteří neuspějí u zkoušek a odpadnou.
Problémy při hledání práce mohou nastat vždy. Pokud si vyberete ke studiu obor, ve kterém je dlouhodobě nedostatek pracovnch sil, práci seženete snadno i bez konkurzního řízení. Pokud se obáváte problému z důvodu odlišného VŠ oboru od SŠ, protože tak je otázka položena… Tak to snad není myšleno vážně. Většina žáků SŠ si vybere odlišný obor na VŠ.
Důkežité je dobře se připravit k přijímacímu řízení (obvykle obsah 1. roku studia a více). Nejvyšší úspěšnost mají absolventi gymnázií a ti, kteří se i rok učí, aby zvládli přijímačky. Hodně štěstí a píle!

Gonfaloniér

Samozřejmě můžeš. A tak to spousta lidí i dělá. Stačí když budeš mít úspěšně ukončenou SŠ. Pak se můžeš hlásit snad na kteroukoli VŠ, otázkou pak jen bude zda tě přijmou. To bude záležet na počtu lidí, kteří se tam hlásí, na tvé SŠ a prospěchu, jaký jsi tam měla nebo často na přijímačkách na VŠ, podle toho jak dopadnou (ne u všech VŠ jsou přijímačky, jinde se hodnotí třeba jen ten prospěch).