PeťoEX

Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěnim, když jsem studentem?

Student & brigáda

Je mi 19 let a jsem studentem dalkoveho studia na stredni skole, soukrome skole. Jako brigadnikovi mi rekli, ze muzu maximalne vydelat 10 000 Kc, jakmile budu mit vydelano vice nez 10 000, tak mi pry zacnou ztrhavat 35% z vyplaty za soc. s zdrav. pojisteni. Ale preci jsem studentem, tak by mi mel pojisteni platit stat, nebo ne?? Jsem trochu mimo, vsude mi rikaji neco jineho. Mockrat dekuji za radu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Pozor na použité termíny a obraty.

DPČ i DPP jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. DPČ
lze sjednat na průměrně polovinu stanovené týdenní pracovní doby (max.
na 20 hodin týdně), na DPP lze pro jednoho zaměstnavele odpracovat max.
300 hodin v kalendářním roce.

Z DPP se zdravotní a sociální pojištění odvádí od odměny
nad 10.000 Kč, z DPČ už od 250 Kč měsíčně.

Sociální a zdravotní pojištění odvádějí všichni zaměstnanci a podnikatelé
včetně těch, kdo pracují či podnikají souběžně se studiem.

Studenti mají tu výhodu, že se jim zdravotní pojištění nedopočítává
do výše odpovídající minimální mzdě. V případě SVČ pak jde o SVČ
vedlejší, z níž se odvádějí nižší zálohy.

Proč jste u zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani z příjmu?
Pokud byste je podepsal, uplatnil by Vám zaměstnavatel daňovou slevu
na poplatníka a z příjmu do 10.000 Kč měsíčně byste neplatil žádnou daň.

Při dálkovém studiu SŠ nemáte v případě, že při studiu pracujete, status
studenta, jinak by při vyšším výdělku přicházela v úvahu i sleva na studenta.

Překročí-li odměna u DPP 10.000 Kč, je potřeba z ní odvést i zdravotní
a sociální pojištění. Část pojistného platí zaměstnanec, další část zaměstnavatel.

S pojištěním se to má následovně:
Zaměstnanec 4,5 % zdravotní + 6,5 % sociální pojištění (celkem 11 %)
Zaměstnavatel 9 % zdravotní + 25 % sociální pojištění (celkem 34 %)

Daň z příjmu se počítá ze superhrubé mzdy, což je hrubá mzda navýšená
o 34 %, jež odvádí zaměstnavatel, zaokrouhlená na celé stovky nahoru.

Pokud byste si na DPP s nepodepsaným prohlášením vydělal 10.001 Kč,
strhnul by Vám zaměstnavatel 451 Kč (zdrav.), 651 Kč (sociální) pojištění

  • daň 2.011 Kč (15 % z částky 13.500 Kč). Čistý příjem by byl 6.888 Kč.

Pokud prohlášení podepíšete, strhnul by Vám jenom 1.102 Kč na obě pojištění
(11 % hrubé mzdy). Čistý příjem by byl 8.899 Kč.

Doporučuji prohlášení podepsat nyní, zaměstnavatel Vám přestane srážet daň
z příjmu. Po skončení roku můžete zaměstnavatele požádat o roční zúčtování
daně z příjmu (jen v případě, že se souběžně neodvádí zálohová daň ze dvou či
více zaměstnání). Případně si od něj můžete vyžádat potvrzení o zdanitelných
příjmech + odvedených daních a sám si podat daňové přiznání (DP).

Daň, kterou Vám zaměstnavatel doposud strhnul,
se Vám může v rámci DP nebo ročního zúčtování vrátit.

_____

Pozor na chybnou odpověď Eleonnore: Sociální pojištění
si nikdo nemůže hradit dobrovolně. Dobrovolná účast je možná
jenom u jedné jeho části → u důchodového pojištění.

_____

Vážně by mne zajímalo, proč se ve školách takové základní věci neučí.
Daně, zdravotní a sociální pojištění se týkají každého občana ČR bez ohledu
na to, jestli jde o zaměstnance nebo podnikatele…

Další odpovědi
eleonnore

Pokud jsi na dálkovém studiu, tam to pokud vím za tebe stát neplatí.
Během denního studia za tebe zdravotní platí stát, sociální nikdo – nemusíš si ho platit, ale můžeš.

V tomto případě je to ale komplikovanější. Pokud máš DPČ, měl by to za tebe platit zaměstnavatel. S DPP, tam si nejsem jistá.

PeťoEX

ivzez Mockrat dekuji za podrobnou odpoved, prohlaseni uz mam podepsane, tak ted uz jen pockat kolik budu mit na vyplatni pasce. :D

PeťoEX

Ja mam DPČ s tim, ze tam mam tech 300 hodin rocne. Ale ucetni mi rekla, ze muzu mesicne nadelat hodin kolik chci. Vyslo mi, ze kdyz mi budou odvadet soc. a zdrav. pojisteni z vyplaty a pocitam k tomu jeste srazkovou dan, tak je to presne 50% vyplaty dolu. Takze ve smlouve mam napsano, ze delam za 110h+20kc vlastni ohodnoceni – 15%srazkova dan to jsem na 110h a –35% takze delam za cca 75kc/h,mozna jeste mene :D . To je dost blby.