kbk

Proč je kousek od Ústí nad Labem stříška nad pařezem (viz foto níže)?

Křemílek s Vochomůrkou to nebyli, stříška nemá otvor po komínu.

Nejlepší odpověď
Emefej

Liz pro zvěř.

Další odpovědi
annas

Něco zde

https://www.szes-chrudim.cz/fi­le.php?nid=145­71&oid=5223106

Je jasné, že do dutiny v pařezu memá pršet. Pokud zde byla voda, (dendrotelma), bylo ji třeba vysušit, , vybrat vlhký trouch a dutinu pak zastřešit. Musí ale jít o stříšku prodyšnou a musí sem být umožněn přístup vzduchu i dutinových organismů. "

https://www.szes-chrudim.cz/fi­le.php?nid=145­71&oid=5223106

V pařezu mohou žit třeba vzácní živočichové (brouci), nebo hmyz slouží jako zdroj potraviny pro jíné tvory, nebo jde i o úkryt atd. Třeba i pro výzkum. Pařez se bere jako biotop pro brouky.

Je to jedna z možností.

--
Hledala jsem, je možné pařez využít pro uložení soli, tedy liz, ale v jde o pařezy, které jsou zdravé.

Přírodní kamenná sůl – nejlepší a nejzdravější varianta lizu, snáší i déšť, olizem zvěře se zpevňuje takže by pařez nemusel být pod stříškou.

Různé zdroje.

zjentek

Napadá mě, že člověk strom skácel, při řezu našel nějaký vzácný brouky před vyhynutím, tak pařez zastřešil. Víc fantazie nemám. (;

Aha… no… já přísahám, že jsem odpověď annas nečetl dříve, než jsem sám odpověděl. Tož tak.

zjentek

A kde je tam ten liz?

annas

Ad zjentek,

také nikde nic nevidím.

Emefej

Zřejmě lajdák myslivec včas nedoplnil. Záleží na obsádce honitby. Tam, kde zakládám já, vydrží kostka 10 kg 2–4 týdny. Kdyby tam nebyla ta stříška, tak je to pryč po prvním slušném dešti.

zdroj: 45 let myslivecké praxe

zjentek

Tak on byl lajdák i ten, který vybudoval tu stříšku. Když vidím její parametry a představím si dnešní lijáky s větrem… no… raději nic, mlčím mlčím, bo nejsem půl století myslivcem.

annas

Našla jsem, že se do pařezu dává sůl, ale tvrdí, že jí déšť nevadí.

Ale všechny pařezy neslouží zřejmě jen pro sůl.

Jenže je škoda, že jste nenapsal, že jste myslivec. Jinak bych nehledala.

Emefej

Ano, existuje krmná sůl, která je dešti velice odolná, bohužel rozhoduje cena. Ta „nerozpustná“ stojí okolo 100 Kč/kg, ta „obyčejná“ stojí 10–12 Kč/kg. V mě svěřeném úseku honitby (shodou okolností také v okolí Ústí n.L.) je roční spotřeba krmné soli 400 kg.

Škoda, že autor snímku neuvedl bližší polohu onoho pařezu se stříškou, šel bych to zkontrolovat a možná bych mohl sjednat nápravu s doplněním lizu.

annas

Mám takový dojem, že z Ústí pocházíte. Možná, jste to někde nepřímo zmínila.

Ale je pravda, že tazatel uvedl Ústí, já čerpala z Příbrmi. Chtěla jsem to napsat, ale pak jsem zapomněla.

Díky.