clapes

Je možné doplatit chybějící odpracované roky kvůli odchodu do starobního důchodu, i když věk budu mít?

Starobní důchod a chybějící roky

Měla abych za pár měsíců nárok na starobní důchod, ale chybí mně asi 3 odpracované roky. Pobírám invalidní důchod 1. stupně, ten mně zůstane nadále, když nepožádám o starobní důchod. Jak se chybějící roky dají doplatit a kolik se asi platí.

Nejlepší odpověď
mosoj

Vepište odpověď…https://­www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/me­dia/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/2014–06–10-doplatit-si-zpetne-dobu-duchodoveho-pojisteni-je-mozne-ovsem-jen-v-urcitem-rozsahu.htm

Další odpovědi
ivzez

Můžete se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění a platit si je.
Pro účel starobního důchodu lze ale zpětně doplatit jenom jeden rok.
Tzn., že byste si mohla jeden rok doplatit a další dva roky platit dobrovolně.

Letos činí dobrovolné pojistné 2.099 Kč měsíčně,
loni to bylo o „pár korun“ méně.

Viz https://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobro­volna.htm

Call centrum pro důchodové pojištění: 257 062 860

Arne1

Že by se dalo doplatit, to nevím, Ale pokud půjdeš do důchodu a nebudeš mít roky, dostaneš míň. Taky ovšem jít do důchodu nemusíš, pokud pracuješ tak tě oficielně nikdo nesmí nutit (praxe je ale odlišná) odejít.

led

Arne1, ten „nenútený“ odchod riešia napríklad výpoveďou zo zdravotných dôvodov, reorganizáciou pracovných miest tj.nadbytočnosťou a množstvom iných oficiálne zákonných dôvodov, prirodzene v takom prípade sa platí tzv.odchodné, pre niektorých aj „Zlatý padák“