Toruk

Stahování filmů a hudby

Stahování filmů a hudby, když není zpoplatněné, je tuším nezákonné- ne? A přitom mám dojem, že tento download jede na plné obrátky. U nás; jak v zahraničí nemám přehled, ale asi v tom velký rozdíl nebude? Jak je to s represí u této záležitosti? V současnosti žádná není a já myslím, že ani nebude. Asi by bylo lepší nechat to volně jak to je a autorům přispívat třeba z daní na kulturu… co myslíte?

Nejlepší odpověď
GangstaHelper

Vzdyť to, co říkáte, je už dávno v provozu. Jen okolo toho byl malý humbuk, aby zase lidé na autory nenadávali. U většiny médií se platí autorský poplatek, např. u MP3 přehrávače 2GB paměti bylo uvedeno 40Kč, u 160GB pevného disku pak už jen něco okolo 15Kč

Příkladem je tento 8GB MP4 přehrávač, prodejce uvádí i velikost autorského poplatku, 69Kč http://www.czechcom­puter.cz/produc­t.jsp?artno=57863 .

Ale k jádru pudla, stahování Audia, Videa a jiných předmětů něčího duševního vlastnictví (tuším, že se tomu tak říká), je u nás legální. Šíření je ale proti zákonu.

Doplnění: Tak ten poplatek není podle kapacity, ale podle ceny. Sazba se pak u různých zařízení liší.
http://techne­t.idnes.cz/po­platek-pro-autorske-svazy-za-prazdna-dvd-zdrazil-z-desitek-haleru-na-5-kc-1t1-/tec_audio.as­p?c=A061121_091838_tec_au­dio_vse

Další odpovědi
rety

Správně, hudba a filmy můžete stahovat. Nesmíte distribuovat. Proto pozor na torrenty. Potom je kategorie software který se nesmí ani stahovat(spadají do toho samozřejmě hry)