kurec

Spotřebuje auto více paliva pokud jede po hornaté cestě než-li po rovné silnici?

Máme 2 identicky stejné auta – pojedou 200km. první pojede po skoro rovné cestě a druhé pojede po hornaté cestě(nahoru a dolů). Spotřebuje druhé auto více paliva než-li první?

Odpovědi
Drap

ano

zjentek

A co to máte? Benzín? EL? Nebo jak? Též nepovíš…

Taky bude rozdíl mezi stařičkým žigulem, dodgem challenger, nějakým tím „jeepem“ či nějakou tou moderní tojotkou pro takové ty rodinné typy, například.

Jinak si kurec nežijete špatně, to ti povím!

Dochy

Nelze definitivně odpovědět… V horách to bude náročnější kvůli povrchu. Ale pokud po rovné cestě pojedeš výrazně rychlejc, klidně to můžeš se spotřebou přehnat i tou rychlostí.

EKSOT123

Praxe potvrzuje vyšší spotřebu energie v kopcovitém terénu. Ale je těžké k tomu najít konkrétní studie. Zde např. uvádějí, že spotřeba energie roste EXPONENCIÁLNĚ jednak s rostoucím sklonem kopce a jednak s rychlostí, jakou chceš kopec zdolat.
https://mestem­nakole.cz/2017/07/­mestsky-cyklista-vydej-energie-2-kopce/
Na druhé straně, když naopak sjíždíš z kopce dolů, často není třeba žádné energie na překonání odporu vzduchu a tření, což na rovině neplatí. Pokud by bylo konstrukčně možné, aby se motor při takové jízdě z kopce vypínal, malinko by to spotřebu snížilo, ale zase ne o tolik, aby se v průměru rovnala jízdě po rovině. Nejsem ale tak fyzikálně zdatný, abych ti to mohl spočítat a dokázat. V praxi ale navíc motor z kopce není možné vypnout kvůli brzdám a řízení, odhaduji, že má asi třetinovou spotřebu než v záběru po rovině.