Avatar uživatele
Rokio

Spáchal jsem krádež, nebo zatajení nálezu u tohoto incidentu s mobilem?

Před pár měsíci jsem nalezl mobilní telefon na parkovišti u Kauflandu, kam chodím vybírat mince z automatů a z nákupních vozíků. Mobil ležel vedle auta. Automobil byl zavřený a pravděpodobně i zamčený (samozřejmě jsem nezkoušel dveře, jestli jsou zamčené) a v dopravním prostředku nikdo nebyl. Mobil jsem zvedl, dal jsem ho do kapsy a okamžitě jsem ho šel odnést na městskou policejní stanici. Po ujití necelých 200 metrů mě zastavili chlap se ženou. Muž řekl, že jsem ho ukradl. Řekl jsem jim, že jsem ho našel a jdu ho odevzdat na policii. Oni mi nevěřili. Tak jsem jim mobil předal, protože jsem se bál, že za tohle skončím v nápravném zařízení. Pak mi řekli, jestli jsem neukradl něco dalšího z auta. Osočovali mě z loupeže a přitom jsem se té káry ani rukou nedotkl.

Byl to dotykový telefon, ale vypadal obyčejně. Velmi pravděpodobně jeho hodnota nebyla 10.000 Kč.

Podle mého rodiče jsem neudělal nic špatně a náhodný policista, kterému jsem se o několik týdnů později s tímhle svěřil, mi také řekl, že jsem nespáchal zlý skutek. Nešel jsem se ale udat na policejní stanici.

Předem vám děkuji za váš čas a přeji vám hodně zdraví a pěkný víkend!

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? jirka F, Arcimozek před 225 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Arcimozek

Ahoj, Rokio, neudělal jsi nic zlého, naopak, udělal jsi dobrý skutek a jáj jsem na tebe za to pyšný. Toho pána ale zčásti chápu, také bych byl podezřívavý. Nicméně jsem rád, že to dobře dopadlo.

Také přeji pevné zdraví a užij si víkend!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Se prober, ukradly ho až ty smažky, kterým jsi ho předal. Příště mysli! Nyní musíš zachvátat na policejní stanici a pídit se po tom, zda kdokoli hlásil nález dotyk. mobilu do 10 tis. nalezeného na parkingu u Kauflandu. Utíkej! (Dej pak vědět do diskuze) 💪

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Z toho, co píšete, nevyplývá, že byste spáchal krádež. Mobil jste nalezl na veřejném místě a měl v úmyslu ho odevzdat na policii. Krádež představuje odcizení cizí věci s úmyslem přisvojit si ji. Pokud by se jednalo o zatajení nálezu, museli byste si mobil najít, vědět nebo mít za to, že není váš, a nepřihlásit ho. To se podle vašeho popisu také nestalo.

V zásadě tedy ve vaší situaci nepřipadá v úvahu ani krádež, ani zatajení nálezu. Dle občanského zákoníku, pokud někdo nalezne cizí věc, má povinnost o tom nálezce neprodleně informovat, pokud je znám, jinak je odevzdat policii. Tuto povinnost jste plnil.

Je však třeba podotknout, že všechny právní případy jsou individuální a finální posouzení je na kompetentních orgánech.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek